Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Na halloween nejen dýně aneb i gurmán si přijde na své

zdroj: shutterstock

Konec října už je tady a s ním se pojí i v některých kulturách slavený halloween. I když u nás v Česku tenhle svátek takovou tradici nemá, v posledních letech se halloweenské párty, kostýmy a pochutiny poměrně rozmohly. Pokud i Vaše dítě škemrá, abyste si doma strašidelný večer udělali, máme pro Vás několik typů na tematické halloweenské dobroty, které nejen že stylově vypadají, ale jsou i velice chutné!

Prsty baby Jagy

Jeden z osvědčených a velmi jednoduchých receptů, jsou určitě prsty zlé čarodějnice. Vzhledem k jednoduchosti receptu tak mohou asistovat i malí pomocníci. Na těsto tedy budeme potřebovat: 500g hladké mouky, 100g moučkového cukru, 1 balení vanilkového cukru a 300g hery. Bokem si také připravte mandle (buď celé bílé nebo pokud nemáte, postačí i plátkové) a červenou marmeládu - může být jahodová, malinová, višňová, … zkrátka taková, aby co nejlépe imitovala krev. Teď se v zásadě akorát vše smíchá dohromady, vypracuje se kompaktní těsto a to se následně vytvaruje do požadované podoby prstů. Samozřejmě si s modelováním můžete i pořádně vyhrát a vytvořit i strukturu rýh, kloubů a vrásek. Když je prst hotový, přichází na řadu mandle, která nám poslouží jako nehty, takže je umístíme na kraje prstů. Kolem ještě potřeme menším množstvím marmelády a dáme do trouby. Troubu máme vyhřátou na 200°C a pečeme kolem 15-17 minut, nebo do té doby, dokud nebudou čarodějnické prsty hezky narůžovělé. No a máte hotovo! Teď už jen hezky naservírovat, případně ještě více potřít marmeládou pro krvavější efekt a párty může začít.

Slané mumie

Pokud chcete něco opravdu výživného a zároveň nechcete mít pouze sladké pochutiny, tyto slané mumie Vám přijdou k chuti. Opět je jejich příprava velmi jednoduchá a výsledek působivý. Na výrobu budeme potřebovat: mini párečky (pokud neholdujete masovým, můžete určitě použít i vegetariánské alternativy), listové těsto (buď 1 balení nebo 2, záleží na tom, jaké množství mumií budete chtít), kečup a pak už jen něco na dotvoření očí - jako bělmo postačí tvaroh, krémový sýr neb třeba majonéza a jako zorničky kuličky pepře nebo jiného koření. Troubu si necháme předehřát na 200°C a mezi tím si buď rozvineme nebo rozválíme listové těsto. To následně potřeme kečupem a nakrájíme na cca 1cm široké pruhy. Těmito pruhy pak obalujeme párečky, ale pozor, v jednom místě musí párek koukat, aby se daly mumii po upečení dotvořit oči. Když jsou tedy všechny mumie omotané, vyskládejte je na plech a nechte péct v 200°C 10-15 minut. Po upečení už jen na neomotaném místě dotvořte oči a parádní jedlé mumie, na kterých si pochutnají děti i dospělí, jsou na světě!

Zdravé a děsivé

Nebojte, tenhle recept není děsivě zdravý ani zdravě děsivý, jedná se jen o odlehčenou verzi sladkých pochutin, kterou můžete na dětskou párty propašovat. Budeme dělat vlastně sušenky nebo placičky z ovesných vloček, které ale náležitě tematicky ozdobíme, aby měly správný halloweenský nádech. Na zdravé sušenky budeme potřebovat: 1,5 banánu, 120g ovesných vloček, lžičku skořice a sušené ovoce či oříšky dle vlastního výběru (tip: za nás určitě můžeme doporučit sušené švestky, brusinky, rozinky a z ořechů pokrájené sezónní vlašské ořechy, lískové ořechy nebo mandle). Banán si rozmačkáme vidličkou, přidáme k němu vločky, skořici, ovoce a ořechy a všechno mícháním spojíme v kompaktní hmotu. Z té pak rukama naděláme kuličky, které na pečícím papírem vystlaném plechu rozmáčkneme, abychom získali větší plochu na následné zdobení. Vyrobené sušenky strčíme do trouby vyhřáté na 180°C na takových 15-20 minut. Po vyndání z trouby už stačí na sušenky akorát dotvořit děsivé obličeje například s pomocí povidel, tvarohu nebo máku a další výtvor na halloweenskou tabuli je tu!