Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Připravte svým dětem dobrou zdravou svačinu!

zdroj: shutterstock

Začínající školní rok vnáší do života dětí i rodičů opět nějaký řád, ale často také více stresu a shonu. Aby vaše děti mohly dobře prospívat, je důležité poskytnout jim vhodnou stravu, která jim dodá energii a udělá jim dobře. Proto jsme si pro vás připravili malou sbírku zdravých a chutných svačin, které si vaše děti jistě zamilují a které budou prospěšné pro jejich zdraví.

Ovoce je základ

Začněme jednoduchým, ale osvědčeným tipem. Pestrá paleta čerstvého ovoce je takový malý poklad plný vitamínů, vlákniny a antioxidantů. Je vcelku jedno, jaké ovoce zvolíte. Často spíše víc záleží na tom, jak to dětem podáte. Pokud totiž vaše dítko najde ve svačinovém boxu celé jablko, nejspíš se začne věnovat jiné části svačiny, protože samotné jablko není zkrátka tak atraktivní. Rozhodně se tedy vyplatí najít si tu minutku navíc a ovoce dětem nakrájet. Menší kousky pak mohou uzobávat během přestávek. Kromě klasických jablek je určitě skvělé ovoce obměňovat a občas zvolit třeba hroznové víno, pár jahod, v létě kousek melounu nebo v zimním období mandarinky. Ovoce můžete i různě kombinovat - ve formě ovocných salátů, malých ovocných špízů nebo zkrátka jen tak. 

Stejně kreativně se dá přistupovat i ke všemožným druhům zeleniny, která by v dětském jídelníčku také rozhodně neměla chybět.

Nezapomínejte na bílkoviny 

Zdravé svačiny by měly obsahovat i bílkoviny, které podporují růst a regeneraci svalů, což je pro děti ve vývinu obzvlášť důležité. Je hned několik možností, jak bílkoviny do dětských svačin zařadit. Můžete například sáhnout po sýru Cottage, ze kterého uděláte pomazánku, přidáte ho jako náplň do zapečeného toastu nebo ho dítěti dáte jen tak, třeba s čerstvou zeleninou. V poslední době je také velmi populární hummus. I ten si vaše děti určitě oblíbí. Je to skvělý zdroj bílkovin a můžete ho buď podávat s nějakým celozrnným pečivem nebo třeba jako dip na zeleninu.

 Jak na zdravé tuky 

Oříšky a semínka jsou skvělým zdrojem zdravých tuků. Není tedy vůbec od věci přisypat jich hrst do svačinové krabičky. Jsou skvělou volbou, protože dodají dětem energii a na nějakou chvíli je zasytí. Pokud máte ale trochu víc času nebo obyčejné oříšky nejsou pro vaše dítě tolik atraktivní, můžete třeba vyzkoušet kvalitní ořechová másla, ze kterých se dá udělat chutný sendvič "na sladko". 

Případně dalším skvělým zdrojem zdravých tuků může být i avokádo. Ano, někdo ho miluje, někdo spíš naopak, ale opět platí, že se nemusí jednat o potravinu v její přirozené formě. Pokud vaše dítě nemusí klasickou chuť avokáda, zkuste mu připravit všem známé guacamole. Jednoduše pomazánka, nebo dip pokud chcete, ve kterém hraje hlavní roli rozmačkané avokádo, do kterého následně přidáte několik dalších surovin: najemno nakrájená rajčata, citronovou šťávu, sůl a pepř. Kdo chce, může dochutit i dalšími surovinami jako je cibule, česnek nebo chilli vločky.

 Dá se to i míchat

Při přípravě svačinek se rozhodně kreativitě meze nekladou. I když někdo může mít spojený jogurt se snídaněmi, určitě to neznamená, že si na něm vaše dítko nemůže pochutnat i během dne. Jogurt je totiž skvělým zdrojem vápníku a probiotik, která podporují zdravou střevní mikroflóru. Můžete tedy do svačiny zakomponovat i bílý jogurt, který doplníte dalšími dobrotami. Oblíbená bývá granola, která se do jogurtu jednoduše zamíchá, čerstvé ovoce, sušené ovoce nebo oříšky. Nezabere to moc času a vy budete aspoň vědět, že vaše dítě do sebe dostane kvalitní potraviny. 

Další svačinu můžete připravit už večer předem, takže ráno ušetříte čas, což všichni potřebujeme. Jedná se o ovesné vločky přes noc. Je to opravdu jednoduché, stačí si do krabičky nasypat ovesné vločky, rozmačkat banán a zalít mlékem. Celou směs pak dát přes noc do ledničky, kde vločky krásně nasáknou mléko a ráno budou krásně vláčné, jako kdybyste je uvařili. Pak už stačí jen dozdobit - ovocem, lyofilizovaným ovocem, oříšky. Opět se fantazii meze nekladou.