Školní svačiny v ZERO WASTE stylu

5,0 5
7

Školní svačiny v ZERO WASTE styluzdroj: biooo.cz - Mája Ráblová

Také jste podlehli bezobalovému nakupování potravin? A snažíte se jít ještě dál? Vzhledem k tomu, že se kvapem blíží nový školní rok, rodičům dětí školou povinných se kromě pořizování čtvrtek, temper či nového kružítka nevyhne ani dumání nad tím, do čeho svému potomkovi balit svačiny. Poradíme vám, jak jídlo nejen do školy zabalit tak, abyste šetřili přírodu i finance, a přitom nesnižovali nároky na design. Tyto tipy jsou vhodné nejen pro rodiče malých školáků, ale pro všechny vyznavače zdravého životního stylu a zero waste.

Látkový ubrousek jako základ

Už mládenci, kteří se v pohádkách vydávali do světa, dostávali na cestu látkový ubrousek. Do něj velice snadno zabalíte třeba chleba s pomazánkou či pečivo. Schválně si spočítejte, kolik papírových ubrousků tím ušetříte za jeden celý školní rok. Takový látkový ubrousek snadno vyperete, a rázem bude jako nový. Můžete vyzkoušet třeba ten od Made Sustained, který máme v nabídce. Je vybaven speciálním páskem ze suchého zipu, který svačinu ochrání před nechtěným vyklouznutím, ale hlavně tento ubrousek stačí pouze utřít vlhkým hadříkem a můžete rovnou chystat novou svačinku. Jste-li ale milovníky klasiky, můžete si na svačinu vzít jakýkoliv plátěný ubrousek, který doma najdete. Kreativci pak klidně mohou využít japonský styl skládání furoshiki.

Sáček na drobnosti

Pokud mají vaše dítka ráda oříšky či drobné sušené ovoce, můžete sáhnout buď po nějaké menší krabičce, nebo po plátěném sáčku. Kromě toho, že je látkový sáček vhodný na zero waste nakupování, se také skvěle hodí právě na menší svačiny. Ideální je ukládat do něj takové svačinky, u kterých nehrozí, že by se mohly rozmačkat. Malý látkový sáček je tedy výborný třeba na mix oříšků, mandle, křížaly nebo sušené meruňky. Stejně jako látkový ubrousek i sáček snadno vyperete spolu s barevným prádlem na 40 °C.

Pořádná krabička

Jsou pokrmy, které se pro balení do látkového ubrousku či sáčku tak úplně nehodí. Třeba různé saláty, ale i samotné ovoce nebo zelenina. Takové rajče, banán nebo třeba jahody by bez pořádného obalu mohly v batohu nadělat nepěknou paseku. A uznejte, že odstraňování zbytků rajských jablíček z učebnic není tím nejlepším druhem večerní zábavy.

Pro přenášení ovoce, zeleniny a dalších náchylných potravin jsou ideální pevné a odolné krabičky. Pokud se chcete vyhnout obyčejným plastům, které často obsahují škodliviny jako bisfenol či ftaláty, můžete vyzkoušet nerezový box se sponou, který nabízíme v různých velikostech. Výhodou těchto boxů je to, že pevně drží, dokážou udržet stálou teplotu potravin, nepřijímají pachy a neuvolňují žádné škodlivé látky.

Na vodu i na čaj

Značky Retap, Made Sustained a Equa nabízejí elegantní láhve z borosilikátového skla. Proč borosilikátové sklo? Tento materiál je velice odolný vůči nárazu a nechytá pachy. Láhve těchto značek se navíc díky širokému hrdlu snadno vymývají. Jejich výhodou je také to, že je můžete ráno přibalit do batůžku prázdné a vaše dítko si vodu doplní ve škole z vodovodu. Díky tomu ulehčíte jeho batohu, a tím i jeho zádům.

Láhve Retap, Equa i Made Sustained dobře padnou do ruky, ať už jste ve škole, v práci, nebo venku. První dvě značky navíc nabízejí i nějaký ten bonus. Na Retap láhve je doživotní záruka. Co to pro vás znamená? V případě, že by se nešťastnou náhodou rozbila, můžete si ji bezplatně vyměnit za novou. Equa má zase pásky z barevného silikonu, které zvyšují její odolnost a zamezí jejímu vyklouznutí při pití.

A co v zimě? Pokud vy či vaše dítko dáváte v chladných měsících přednost teplým nápojům, pak jistě zajásáte nad dvojstěnnými nerezovými termoláhvemi. Ty jsou vyrobené tak, aby udržely nápoj horký až čtyři hodiny. Jsou navíc opatřené silikonovou zátkou, jež ochrání obsah před vytečením. Navíc nejsou nijak extra těžké, takže se hodí i do školního batůžku. Najdete je u nás v několika velikostech.

Aby bačkůrkám nebyla zima

Pamatujete se na doby, kdy vám maminka šila plátěný sáček na bačkůrky? Tyto časy už jsou pryč a doma šité pytlíky nahradily ty kupované polyesterové. Pokud to ale není váš šálek čaje a zároveň nechcete, aby váš potomek nosil ze školy špinavé přezůvky jen tak pohozené v batohu, pořiďte mu jeden z větších plátěných sáčků určených pro zero waste nakupování. Jsou prodyšné, snadno pratelné a klidně je můžete dle požadavků svého dítka podomácku obarvit či libovolně vyzdobit.

Jak se vám článek líbil?