Aromaterapie pro mladší školáky

5,0 5
2

Aromaterapie pro mladší školákyzdroj: unsplash.com

S nástupem do školy se poměrně dost změní život dětí, na které jsou kladeny vyšší nároky. Musí se učit plno nových věcí a mnohdy není jejich nástup do této instituce zcela bez problémů, obzvláště u hyperaktivních dětí nebo dětí s lehkými mozkovými dysfunkcemi. Ne vždy se ale na to, že jí dítě trpí, přijde dříve, než začne se školou. Mnohé problémy s učením a soustředěním ale nejsou spojeny s dětmi samotnými, nýbrž s jejich učiteli. Nedobrý prospěch nemusí vůbec souviset s leností dítěte, ale s tím, že není dostatečně motivováno, že je srovnáváno s ostatními a přístup vyučujícího je nevhodný. Proto mnozí rodiče volí možnost učit své děti doma. Ti, kteří tuto alternativu využívat nemohou, se snaží zapsat potomky nejdříve do lesních školek, následně do nějaké alternativní školy.

Každé dítě má své individuální schopnosti a potřeby a pokud se s nimi umí zacházet, dítě se nepodceňuje, ale naopak se mu pomáhá s rozvojem, je to to nejlepší, co pro něho můžete udělat. Určitě není vhodné svého prvňáčka, který se teprve seznamuje se školou, přepínat. Mnozí cílevědomí rodiče nenechají dítěti vlastní prostor pro výdech od školních povinností a vozí ho každý den po škole na nějaký jiný kroužek. Pokud dítě nemá svůj vlastní čas, mohou se u něho projevit psychologické potíže a fyzické vyčerpání. Děti nejsou stavěné na to, aby nesly na bedrech tolik povinností. Vyberte svému dítěti jeden nebo dva kroužky, do kterých bude chodit, pokud se mu v nich nebude líbit, do ničeho ho zbytečně nenuťte.

Éterické oleje pro děti

Od třetího roku, někdy až od pátého, lze poměrně úspěšně používat éterické oleje, záleží na tom, o jaký olej se jedná. Samozřejmě je nutné si uvědomit, že jiné esence potřebují děti cca do jedenácti let a jiné dospívající teenageři, protože u nich dochází k hormonálním změnám.

Problémem mnoha maminek bývá to, že se ráno jejich dětem nechce vstávat. Zkuste dítěti před probuzením rozstříknout pomocí rozprašovače do pokoje nějakou povzbuzující vůni - nejlépe směs citrusů a dřevin. To mu pomůže se probudit a rozproudit v něm potřebnou energii ke startu do nového dne. Do jedenácti let používáme spíše mandarinku a nasládlejší citrusové vůně. Citron samotný se může zdát dětem příliš ostrý.

Éterické oleje jsou skvělou pomůckou pro děti i ve škole, když jsou unavené nebo už nedokážou udržet pozornost. Oceníte je obzvláště u hyperaktivních dětí. U nich volíme např. ylang-ylang, který má uklidňující účinky, ale neutlumuje, ba naopak stimuluje pozornost. Velmi dobrým pomocníkem je v takových případech i levandule, která taktéž napomáhá lepší koncentraci a zmírňuje stres, zvyšuje hladinu beta vln v mozku, napomáhá zlepšovat kognitivní funkce.

Své pozitivní vlastnosti prokazuje u školou povinných dětí také esence z koriandru, který je netoxické antidepresivum, pomáhá nastolovat psychickou rovnováhu a pěstovat větší odolnost proti stresovým podnětům z okolí. Chrání centrální nervový systém. Můžete použít také cedr (aktivuje limbické oblasti mozku, má uklidňující účinky) a vetiver, který pomáhá „uzemňovat“ a eliminovat „myšlení srdce“, vede nás k větší racionalitě. Vůně vetiveru je velmi silná, pokud jej dáváme do nosného oleje, stačí jedna kapka esence na 50 ml. Vhodnou esencí pro školní dny je také kadidlo, je to další ze stimulantů nervového systému a navozuje stavy, v kterých se lépe soustředíme.

Aby se dítěti vůně neomrzela a také aby na něj měla stále účinek, doporučuje se vůně střídat. Použití vůní během školního dne má více variant. Existují třeba keramické tabulky, na které se olej nakape a pak si je dítě nosí u sebe a v případě potřeby si přičichne, ale problémem je jejich nepraktičnost, protože se často a rády rozbíjí. Nejlepším řešením je koupit dítěti inhalátor, který se naplní éterickým olejem a lze jej kdykoli použít. Skvělým doplňkem dětského pokoje je také difuzér éterických olejů.

Pokud chcete dítěti dopřát uvolňující masáž po náročném školním dni, namíchejte si klidně vlastní masážní olej z mandlového oleje, levandule a citronu, případně mandarinky, záleží na tom, co se ukáže jako vhodnější varianta. Nebo můžete použít pouze levanduli s mandlovým olejem. U dětí se používá 1% dávkování, takže nejvíce 25 kapek do 100 ml nosného oleje. Doporučuje se masáž plosek nohou, hrudníku a ramen. Dítě se lépe zrelaxuje a nabere síly pro další důležité úkoly. Vyzkoušejte, kdy mu bude tato aktivita nejlépe vyhovovat, s levandulí se totiž lépe usíná ;)

Jak se vám článek líbil?