Končí prázdniny, začíná škola

4,0 5
1

Končí prázdniny, začíná školazdroj: shutterstock.com

Za týden končí letní prázdniny a pomalu začíná podzim, na který se toto vyprahlé léto většina z nás těšila. Ostatně už se ohlašuje vytrvalými dešti, chladnějšími nocemi a mlhou po ránu. S podzimní změnou počasí přichází pro většinu dětí a rodičů také změna denního harmonogramu – od 1. září je čeká škola. Některé děti už se těší a nemůžou se dočkat (zpravidla to bývají malí prvňáčci), jiné se bojí, protože neví „do čeho jdou“ a další se bojí, protože naopak přesně ví „do čeho jdou“.

Následující rady usnadní vstup do nového školního roku nejistým prvňáčkům, rozmrzelým zkušeným školákům, pubertálním středoškolákům, kteří jdou do prvního ročníku a mají před sebou začátek v úplně novém prostředí, ale i starostlivým rodičům, aby se z toho nezbláznili.

Přejít na sekci článku:

Pro prvňáky

Pro prvňákyzdroj: shutterstock.com

První školní den je velkou emocionální zátěží pro děti i rodiče. Natěšené děti už se nemohou dočkat a poslední srpnové noci kvůli radostné nervozitě ani nespí, ty které si přirozeně moc nevěří, se spíše budí s obavami. Bojí se, že jim to ve škole nepůjde, že s nimi nikdo nebude chtít sedět v lavici a kamarádit. Mamánci se zase nechtějí pustit maminčiných sukní. Pro dětskou hlavičku tyto starosti představují skutečný problém, který ji může opravdu zatěžovat.

Pokud máte doma puberťáka, který od září začíná první ročník na střední škole, je možné, že situaci prožívají úplně stejně, jako když šli do první třídy na základku. Možná ještě daleko hůř, protože tato změna přichází zcela nevhod v období největší nejistoty a mrzkého sebevědomí – pubertě. Upřímného citového výlevu se od nich ale nejspíš nedočkáte. Pokud jsou však s každým dalším uběhlým srpnovým dnem víc a víc nervóznější, bouchají dveřmi, zdánlivě bezdůvodně vybuchují a jinak rámusí, je možné, že po nocích brečí tajně do polštářů. Nemůžou vás přece nechat jejich slabost zahlédnout, když už jsou přece dospělí.

Na malé děti vyzkoušejte aromaterapii. Před spaním jim ulevte levandulovým či heřmánkovým éterickým olejem. Na přehnanou nervozitu zabírá jasmín. Růže podpoří sebevědomí. Malým dětem se bude moc líbit zapálená aromalampa při čtení pohádky před spaním. Na puberťáky však musíte trochu oklikou. V období vzdoru a vymezování osobnosti totiž z principu odmítnou jakýkoliv váš názor. Zkuste proto nenápadně do koupelny podstrčit třeba koupelový olej s vůní růžového dřeva od Saloosu nebo Levandulový zklidňující olej od Weledy. Pokud navíc ještě mezi řečí naznačíte, že to je vaše kosmetika a ať vám na ni nechodí, úspěch je v celku zaručen ☺.

Zároveň můžete přidat do rodinného jídelníčku potraviny bohaté na hořčík, který pomáhá zmírňovat stres a nervozitu. Je nezbytný pro vedení nervových vzruchů a tedy i pro kvalitnější proces učení a zapamatování. Připravíte tak jejich mozek na lepší vstřebávání kvanta učení, jež se na ně od září začne valit. Na kuchyňském stole nechejte jen tak náhodou ležet vysokoprocentní čokoládu a banány, při vaření luštěnin a obilnin přihoďte do vody i trochu mořské řasy. Obohatíte tak navíc svůj pokrm i o další minerály, kterých jsou řasy plné.