Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Postihla Vás podzimní deprese? Poradíme Vám, co s ní!

zdroj: shutterstock

Podzim je obdobím, které může pro mnohé z nás znamenat idylické procházky barevnou přírodou, příjemné počasí a romantické večery u krbu. Bohužel, pro některé to ale může znamenat začátek pochmurného období plného splínu, únavy a podzimních depresí. Tento stav známý také jako sezónní afektivní porucha (SAD), může způsobovat únavu, smutek, apatii a další nepříjemné symptomy, které člověku dokážou pořádně znepříjemnit život. Jak se s podzimní depresí popasovat? Čtěte dál! 

Co je podzimní deprese?

Podzimní deprese je typ sezónní afektivní poruchy, což je psychické onemocnění, které se vyskytuje cyklicky v závislosti na ročním období. Nejčastěji se objevuje na podzim a v zimě, kdy jsou dny kratší, sluneční svit omezený a venkovní teploty klesají. Mezi hlavní příznaky podzimní deprese patří:

Únava a ospalost: Lidé trpící podzimní depresí často pociťují únavu a potřebu spát déle. Ruku v ruce s tím jde i to, že najednou nemají energii na aktivity, které dříve provozovali, jejich produktivita upadá.

Změny nálad: Deprese, úzkost a smutek jsou běžné projevy tohoto neduhu.

Zvýšená chuť k jídlu: Mnozí lidé trpící SAD zaznamenávají zvýšenou chuť k jídlu, zejména se jedná o zvýšenou chuť na sladké.

Izolace: Lidé s podzimní depresí chtějí být často sami, nevyhledávají společenské akce a celkový kontakt s lidmi.

Ztráta zájmu: Typický projev deprese, ať už té sezónní nebo jiné. Lidé mohou ztratit zájem o aktivity, které dříve milovali. Místo toho se u nich může dostavit lhostejnost a prázdnota.

Jak se s podzimní depresí vypořádat?

Fyzická aktivita: Samozřejmě že pokud člověk nemá energii tak tuhle radu asi neocení, nicméně pravidelná fyzická aktivita může zlepšit náladu a pomoci energii navrátit. Při pohybu se totiž uvolňují endorfiny, což jsou takzvané hormony štěstí a člověk po výkonu zpravidla pociťuje příjemnou euforii. Procházky na čerstvém vzduchu, jóga nebo cvičení doma či v posilovně jsou výbornými možnostmi. Důležité je, aby si člověk našel v rámci pohybu pravidelnost a vyhradil si na něj konkrétní čas.

Zdravá strava: Obměna jídelníčku může také pomoci. Zkuste v tomto období konzumovat více ovoce, zeleniny a potravin bohatých na omega-3 mastné kyseliny, jako jsou například ryby. Omezte příjem kofeinu a alkoholu, protože tak se Vaše symptomy mohou akorát zhoršit.

Podpora od blízkých: Mluvení s přáteli a rodinou o tom, jak se cítíte, může být velkou pomocí. Nemusíte se snažit zvládat toto období sami. Pokud máte ovšem příznaky vážnější, možná než jen podporu od blízkých zkuste vyhledat i odbornou pomoc psychologa nebo psychoterapie. Ve vážnějších případech umí opravdu pomoci a naučí Vás, jak různým emocím rozumět a jak s nimi lépe pracovat.

Zpříjemněte si podzim

Ať už se jedná o podzimní depresi nebo jakýkoliv jiný splín, někdy pomáhají i maličkosti, díky kterým přijdete na jiné myšlenky. Zkuste si tedy udělat chvilku pro sebe a nějak si ponurý podzim zpříjemnit. Může se jednat o jednorázovou věc nebo o nově zavedený rituál, který budete provozovat pravidelně, to je na Vás. Jako inspirace může posloužit aromaterapie, uvolňující koupel nebo třeba rozmazlování Vaší pleti. 

Jak jinak než aromaterapií
Aromaterapie je v podstatě umění využívání esenciálních olejů k podpoře zdraví, prevenci onemocnění a naladění pohody. Různé vůně vonných olejů mohou mít různé účinky na Vaši náladu a emoční stav. V období podzimní deprese můžete využívat vonné oleje například z levandule. Ta je známá pro své relaxační účinky, je ideální pro snižování úzkosti a regulaci stresu. Bergamotový olej může také pomoci zvednout náladu a podpořit pozitivní naladění. A třeba rozmarýn je pověstný pro své povzbuzující účinky, což Vám může dodat energii a pomoci se soustředěním. Aromaterapie může být prováděna pomocí difuzéru nebo přidáním vonných olejů do horké koupele, což pomáhá uvolnit stres a zlepšit náladu.

Je libo koupel?
Koupelový rituál se solí je skvělý způsob, jak si dopřát relax a zároveň pečovat své o tělo. Koupel s mořskou nebo himálajskou solí může pomoci uvolnit svaly a zlepšit krevní oběh. Při přípravě koupele napustíte vanu horkou vodou a přidáte hrst soli, eventuálně s několika kapkami oblíbeného vonného oleje. Během koupele si můžete dopřát čas na relaxaci, ať už s hudbou, knihou nebo jednoduše tichem. Tento rituál můžete provozovat jak často chcete, ale pokud na něj budete mít vyhrazený konkrétní dobu a den, může to být příjemná věc, na kterou se budete těšit.

Nezapomeňte na pleť
Péče o pleť je nejspíš v určité míře každodenní rutina. Nicméně jednou za čas je příjemné, vyhradit si na ni více času a pověnovat se jí trochu víc. Kromě běžného čištění pleti můžete sáhnout i po masce, exfoliačních přípravcích a dalších produktech, které na denní bázi nepoužíváte. Rituál můžete například spojit se zmiňovanou koupelí a udělat si tak příjemný relaxační večer.