Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Deprese, aromaterapie a TČM

Deprese, aromaterapie a TČM Splíny, nervozita, úzkosti a deprese úzce souvisí s tradiční čínskou medicínou. To vše lze propojit s aromaterpií, kde s pomocí éterických olejů rozproudíme ty správné meridiány.
Pavlína Klaudová
5,0 5
6

Deprese, aromaterapie a Čína zdroj: unsplash.com

Při studiu aromaterapie jsem se začala více zajímat o co nejlepší využití éterických olejů při syndromu vyhoření a splínech. Na tento problém se můžeme podívat z více hledisek, jedno z nich, a velmi zajímavé, je spojení aromaterapie a čínské tradiční medicíny. Dle ní dělíme deprese, splíny a různé podobné projevy podle pěti elementů. Jsou dřevěné, kovové, zemité, vodní nebo ohnivé. Když jsem si přečetla, o co se jedná a jaké projevy se přiřazují různým živlům, velmi mě to zaujalo.

Pohled čínské medicíny na deprese

Nebudu zde rozebírat meridiány a další důležité součásti čínské medicíny, o těch již psala moje kolegyně Jana. Ale abych mohla přistoupit k živlům a esencím, napíšu krátkou charakteristiku energie čchi. Nerovnováha nervového systému úzce souvisí s energií čchi. Tato energie je v čínské medicíně je nezbytným předpokladem existence života. Koluje v našem těle a je potřebná pro to, abychom přežili. Její stagnace nebo zastavení jejího toku vedou k psychické nevyrovnanosti člověka.

Kultivace a aktivace energie čchi napomáhá člověku v tom, aby byl schopný se uzdravovat z vážných nemocí. Pokud je cirkulace životní energie plynulá, napomáhá tělu v obraně proti tomu, aby se objevily v našem životě zdravotní problémy. O čchi je nutné se starat, čistit ji a udržovat její rovnováhu, aby naše mysl i tělo byly ve vyváženém stavu. Deprese z pohledu čínské medicíny se mohou vzájemně doplňovat a často se tak i děje a není nic špatného na tom, když se poznáte ve více elementárních typech.

Povahy deprese podle pěti elementů

Jdeme-li s dobou a zajímáme se o vývoj moderní psychoterapie, uvědomujeme si, že kromě výrobků farmaceutického průmyslu se snaží psychologové pracovat čím dál více s alternativními směry. Ať už se jedná o použití Bachových esencí anebo aromaterapie. Existuje několik výzkumů, zaobírajících se použitím citrusů nebo ylang-ylangu pro zklidnění pacientů s depresemi anebo při pooperačních stavech. Ve Francii používají lékaři pro dětské pacienty pomerančovou esenci, protože díky ní lépe snášejí pobyt ve zdravotnických zařízeních.

V čínské tradiční medicíně, ke které se moderní psychoterapie také ráda vrací, je nervozita a popudlivost spojována s játry a srdcem. Je způsobena nerovnováhou elementů v ohni nebo dřevě. V důsledku poruchy funkce jater nastává stagnace čchi. Játra jsou totiž jejím regulátorem. Pomocí esenciálních olejů lze posílit a rozproudit působení čchi a harmonizovat činnost jater, srdce a mysli (šen), které trpí pod psychickými problémy a tlaky.

Pět elementů, pět druhů depresí

Ohnivé splíny

Oheň je dobrý sluha, ale zlý pán a to platí i na poli psychiky. Veliké množství ohně spaluje vše kolem. Lidí s ohnivými depresemi trpí nedostatkem lásky a radostných podnětů v životě. Pociťují nedostatek pozornosti v partnerských vztazích. Tyto stavy mohou zažívat také ti, kteří byli odmítnuti někým, na koho si mysleli. Takoví lidé se cítí osamělí, nemilovaní, nemají dostatek sebevědomí, utápí se v bolesti. Stávají se nervózními, popudlivými, jsou emočně nejistí. Frustrace a nedostatek důvěry ve vlastní schopnosti může vést k různým problémům, i když najdeme dostatečné ukotvení v novém, naplněném vztahu plném lásky. U mužů může nevyvážený element ohně výrazně ovlivnit partnerský život tím, že se objeví erektivní dysfunkce.

Protože jsou ohnivé deprese spojené převážně se sexuálním životem, je potřeba se zaměřit na použití éterických olejů, které podpoří dobré funkce hormonálního systému a navodí pocit relaxace a uvolnění, ale zároveň i zahřívače. Zahřívací oleje podporují zlepšení funkcí krevního oběhu. Pro posílení ohnivého olementu lze používat jasmín (hormonální olej), ylang-ylang (hormonální olej), meduňka (pomáhá si srovnat křivdy, které jsme utrpěli v dětství), pačuli, koriandr, rozmarýn nebo zázvor (zahřívače), růže (hormonální olej). Protože jsou jasmín a růže velmi drahé éterické oleje, využívají se k masážím a do parfémů.

Zemité splíny

Znáte to. Pořád do sebe vsakujete nějaké informace, které se ve vás hromadí, jste určitými otroky médií a vše okolo má na vás určitý vliv. Jste vyzývání k pomoci potřebným, starosti o druhé, k tomu, abyste byli perfektními partnery. A proto je velmi snadné spadnout do depresí povahy země. Ty souvisí s rozjitřenou intelektuální sférou. Člověk, který se v nich ocitá, bývá znepokojený a podléhá zmatku, neumí reflektovat události. Tito lidé se často obětují ve službě druhým, trpí spasitelským komplexem a sebe odsouvají na druhou kolej. Druhý extrém je v tomto případě emocionální závislost. Je zde velká míra popření sebe sama, odmítání vlastního těla. Volíme oleje, které dokáží takovéhoto člověka dostat zpátky k rovnováze těla a mysli.

Používáme vetiver, majoránku, citron (čistí negativní myšlenky), myrh či kadidlo (pomáhají se srovnat s minulostí a navodit meditativní atmosféru).

Kovové splíny

Deprese povahy elementu kovu pramení ze smutku, s kterým dosud nejsme vypořádaní. Ten není ani o pláči, ale o tom, že cítíme bolest a vnitřní prázdnotu. Tyto pocity vycházejí z hlubokých emočních zranění, která se doposud nebyla schopna zahojit, sahají hluboko do minulosti, nejsou zrovna lehké na řešení a potřebují kromě času i poměrně silné éterické oleje. Esence, které používáme, mají hluboce transformační a osvobozující charakter, napomáhají k tomu, abychom dokázali roztrhnout staré okovy, které nás tlačí dolů a nejsme schopni se kvůli nim posunout v duchovním vývoji.

Pro deprese povahy kovu jsou nejlepšími éterickými oleji cypřiš (je to transformační olej, používal se jako pohřební strom, pomáhá nám opustit to, co se nás drží a je nám nepříjemné), eukalyptus (osvobozuje ducha), šalvěj (při napětí a nervovém podráždění, čistí zmatenou duši), yzop a borovice (zbavují nepotřebných věcí, odstraňují lítost), tea tree (posiluje chatrné zdraví).

Vodní splíny

Voda může být klidná, ale i bouřlivá a tak je to i, pokud v nás převažuje vodní element. Pro vodní deprese a splíny jsou typické bezmocnost, sklíčenost, apatie. Charakteristická je neschopnost přijímat nastalé situace a poradit si s nimi, objevuje se nechuť k životu. Mnohdy pramení z křivd, které jsme zažili jako děti a doneseme si je do dospělosti. Třeba jsme byli nějak ponižovaní, vystaveni šikaně a nebo jsme zažili něco jiného, co nás poznamenalo tak, že jsme se s tím nebyli schopni vypořádat. Používáme éterické oleje tymián (posilují vůli a konejší), jalovec (uvolňuje názorovou strnulost), zázvor (povzbuzuje vůli), cypřiš (pro zbavení se manipulátora) nebo geránium (přepracování, pomoc při nastavení a dodržení hranic).

Dřevěné splíny

Nebuď dřevo, slýcháváme, když nám něco nejde. Ale v depresích povahy dřeva se překvapivě neocitají nemehla, ale ti, kteří jsou zvyklí pracovat velmi tvrdě. Typický workoholik, který si na sebe bere vše možné i nemožné, shoří jako poleno v krbu poměrně snadno. Lidé, kteří jsou tahouni firem, je jich všude plno a nic pro ně není problém, jsou najednou zhroucení a totálně nepoužitelní. Nemají dostatečnou motivaci, nechce se jim dodělávat úkoly ani nic nového vymýšlet. Zalezou si do kouta a utápí se v pocitu, jak jsou nemožní a neschopní.

Pro deprese povahy dřeva jsou nejlepší citrusy (limeta, bergamot, pomeranč a citron), které mají čisticí, ale také stimulující povahu. Jsou nejvhodnější, když pociťujeme „myšlenkový přetlak v hlavě“. Lze je velmi dobře doplnit mátou peprnou (pokud nemáte alergii na mentol). Spolu dokáží efektivně ztlumit bolesti hlavy, které vznikají z přepracování a mentální stagnace. Heřmánek výborně zklidňuje podráždění, nard (uvolňuje a nastoluje meditativní rozpoložení, dodává pocit stability, posiluje odhodlanost), levandule je výborný éterický olej pro ty, kteří trpí sebeodsuzováním a nejsou si jisti vlastní hodnotou, yzop pomáhá při přílišné hloubavosti.

Našli jste se v nějakém popisu? Nebo snad i ve více případech zde uvedených? Pokud ano, můžete zkusit použít aromaterapii.