Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jak nepřitěžovat přírodě a žít více udržitelně?

zdroj: Shutterstock

Životní styl zaměřený na minimalizaci odpadu, známý jako "zero waste", se stává čím dál populárnějším. Tento přístup má za cíl omezit produkci odpadů na minimum, čímž přispívá k ochraně životního prostředí. Pokud se rozhodnete omezit svou produkci, můžete začít postupně, protože každý malý krok se počítá. Proto jsme si pro Vás dnes připravili několik praktických tipů, jak je možné začít.

Jak na to?

1. Redukujte a znovu používejte

Základním principem zero waste je redukce spotřeby a naopak opětovné používání věcí. Před nákupem nových věcí se vždy zamyslete, zda je opravdu potřebujete. Když už něco kupujete, volte kvalitní produkty, které Vám dlouho vydrží. Dejte si pozor na takzvanou "fast fashion" a podobné neudržitelné trendy, které mohou chvilkově potěšit, ale z praktického ani environmentálního hlediska jsou neudržitelné. Naopak staré věci, které již nepotřebujete, zkuste prodat, darovat nebo využít jinak.

2. Nakupujte bez obalu

Mnoho obchodů dnes nabízí možnost nákupu potravin a dalších produktů bez obalů. Kromě toho, že šetříte obaly, můžete si zvolit i Vámi požadované množství, protože se vše kupuje na váhu. Noste si také vlastní plátěné tašky, pytlíky na ovoce a zeleninu, sklenice na sypké potraviny či nádoby na tekutiny. Tímto způsobem můžete výrazně snížit množství plastových obalů a tím i odpadu.

3. Podpora lokálních a bezobalových obchodů

Zkuste se zaměřit na lokální výrobu v místě, kde bydlíte. Skoro každé město či vesnice mívá farmářské trhy nebo jinou formu prodeje lokálních produktů. Podpoříte tak místní ekonomiku a často také získáte kvalitnější a čerstvější potraviny. Navštěvujte bezobalové obchody, které se specializují na prodej zboží bez zbytečných obalů, jak už jsme si jednou zmiňovali.

4. Kompostujte bioodpad

Bioodpad tvoří velkou část domácího odpadu, ale lze jej snadno kompostovat. Pokud Vám to tedy domácí podmínky dovolí, založte si doma malý kompostér nebo využijte komunitní kompostéry, které často najdete ve městech. Kompostováním snížíte množství odpadu, který končí na skládkách, a zároveň získáte hodnotný kompost pro své rostliny.

5. Vyhýbejte se jednorázovým výrobkům

Jednorázové plastové výrobky, jako jsou brčka, příbory, talíře a kelímky, představují velký problém pro životní prostředí. Nahraďte je opakovaně použitelnými variantami z nerezové oceli, skla, bambusu nebo jiných trvanlivých materiálů. Kromě toho, že dlouho vydrží, jsou i většinou estetičtější. Mějte také vždy u sebe skládací příborovou sadu a láhev na pití.

6. Vlastní kosmetika a čisticí prostředky

Mnoho kosmetických produktů a čisticích prostředků lze snadno vyrobit doma z přírodních surovin. Například takový peeling můžete vytvořit z kávové sedliny, medu a olivového oleje. Jako lety ozkoušený čisticí prostředek zkuste směs octa a vody, která je účinná a šetrná k životnímu prostředí.

7. Úspora energie a vody

Žít zero waste neznamená jen omezování igelitových pytlíků, jak by si někdo mohl zjednodušeně myslet, ale znamená to také šetřit energii a vodu. Vypínejte spotřebiče, které nepoužíváte, využívejte úsporné žárovky, nesviťte zbytečně. V místnostech, kde zrovna nejste. Při mytí nádobí nebo sprchování se snažte spotřebovávat méně vody. Je toho spousta a člověk ve finále většinou zjistí, že opravdu zbytečně plýtvá - ať už vodou, energií nebo světlem.

8. Plánování a organizace

Dobré plánování je klíčem k udržitelnému zero waste životnímu stylu. Plánujte si nákupy, připravujte si jídlo doma a noste si obědy do práce nebo do školy. Mějte vždy po ruce základní vlastní vybavení, abyste se vyhnuli impulzivním nákupům jednorázových výrobků. Životní styl bez přebytečného odpadu je výzvou, ale výzvou, která se vyplatí a přináší mnoho výhod. Snižujete množství odpadu, šetříte peníze a přispívá k ochraně naší planety. Každý krok směrem k menšímu znečišťování je důležitý a postupné změny mohou vést k výraznému zlepšení životního prostředí. Mysleme na planetu, na které žijeme.