Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Naučte se kompostovat. Na zahradě, balkoně i v bytě!

zdroj: shutterstock

Ať už si chcete vyrábět vlastní hnojivo, žít v domácnosti bez odpadu nebo vás „jen“ fascinuje, jak příroda funguje a milujete vrtat se v hlíně, domácí kompostování vás nadchne a pohltí. Navíc to není žádná věda – vše, včetně výroby kompostéru, zvládnete svépomocí. Je kompostování výsada zahrádkářů? Vůbec. Kompostovat můžete třeba v bytě na balkoně. A nebojte – když kompost založíte správně, nebude zabírat místo, přitahovat hejna mušek a ani smrdět.

Proč kompostovat?

Tvoří třetinu vašeho koše slupky od zeleniny, zbytky ovoce, skořápky a jiný organický odpad? Založte si domácí kompostér! Byla by škoda bioodpad nezužitkovat a vyhodit do popelnice.

1. Kompostování snižuje množství odpadu na skládkách. Biologicky rozložitelný odpad tvoří více
jak 40 % komunálního odpadu.
2. Získáte vlastní ekologické hnojivo. Ocení to každá rostlinka ve vaší domácnosti a třeba vám ty bylinky letos vydrží o něco déle.
3. Budete mít skvělý pocit, že z potravin vytěžíte maximum a místo, abyste zbytky vyhodili, zpracujete je.

Co do kompostéru patří a co ne

Aby se vašemu kompostu dařilo, je třeba dodržovat pár základních pravidel. Jedním z těch nejdůležitějších je, čím váš kompost "krmíte". Protože jsou věci, které mu vysloveně neprospívají. Mezi ty můžeme zařadit: maso, mléčné výrobky, sklo, plasty, kov, chemicky ošetřené zbytky, trus domácích mazlíčků. Naopak váš kompost vyživí: slupky ze zeleniny, zbytky ovoce, káva, čaj, vaječné skořápky, podrcené skořápky ořechů a jiný zahradní odpad.

Jak vytvořit kompost třeba i na balkoně

Pokud to chcete mít zcela bez práce, kompostér můžete jednoduše zakoupit. Jestli si ale chcete udělat radost tím, že něco vlastnoručně vyrobíte – potěší vás, že domácí kompostér budete mít hotový jedna dvě.

Potřebovat budete:

  • koš na kompost (například dřevěný prádelní koš)
  • velký plastový tác s vyššími okraji na zadržení vody
  • hlínu nebo písek
  • zahradní materiál (větvičky, listí, tráva)
  • bioodpad

Aby bakterie mohly vykonávat svoji práci a kuchyňský odpad rozkládat, potřebují přísun vzduchu, potravu a vodu. Vzduch zajistí prodyšný koš, potravu bioodpad a vodu dodáte pravidelným navlhčováním.

Jak na to:

1. Koš umístěte na tác.
2. Kompostér (koš) naplňte několika centimetry slupek, skořápek a dalšího bioodpadu, překryjte vrstvou větviček, listí nebo trávy a zasypte hlínou či pískem.
3. Navlhčete. Na množství vody nemusíte šetřit, v kompostéru nezůstane – odkape z koše na tác. Odkapaná voda má v sobě řadu cenných živin a využít ji můžete na zalívání domácích květin.
4. Proces rozkladu může trvat několik týdnů až měsíců. Abyste ho urychlili, kompost promíchávejte a navrch vždy dejte vrstvu zeminy.
5. Že je kompost hotový, poznáte podle příjemné nasládlé vůně a struktury odpovídající zemině.

Smrdí. Smrdí. To to smrdí

Pokud kompost založíte správně, se zápachem byste se setkat neměli. Základem je zakrývat bioodpad hlínou či pískem, pravidelně provzdušňovat a vylévat vodu, která z kompostu odkapává. Tato 3 opatření by si měla s potenciálním zápachem poradit. Do kompostéru také nedávejte živočišné složky jako maso a mléčné výrobky, jejich rozklad s sebou nese nepříjemný odér.

Jak posunout kompostování o level výše

Do bytového kompostu se báječně hodí kalifornské žížaly. Oproti těm našim jsou výrazně žravější a objem původního odpadu sníží až 6×. Žížaly navíc urychlí dobu kompostování. V létě se však můžou upéct a v zimě umrznout, kompostér je proto nejlepší držet ve stabilní teplotě okolo 20 °C. Další variantou, jak kompostování urychlit, je zakoupení kompostovacích bakterií. Výhodou je, že kompost můžete nechat nechráněný vůči počasí a výkyvům teplot na otevřeném balkoně.

TIP: Chcete žít v domácnosti bez odpadu? Usnadněte si to s našimi zero waste produkty!