Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Prevence cukrovky? Stačí jíst vyváženě a mít pohyb

zdroj: shutterstock

Jakmile cukrovka propukne, je to onemocnění už na celý život. V případě cukrovky 1. typu to ovlivnit nemůžeme. U 2. typu ale hodně záleží na našem způsobů života. Málo pohybu a hodně tučného cukrovku podpoří. Naopak kvalitní strava a pohyb jsou její prevencí.

Co vlastně stojí za cukrovkou?

Cukrovka neboli diabetes mellitus je celoživotní chronické onemocnění, které vzniká nesprávným fungováním hormonu inzulinu. Ten zajišťuje přechod glukózy z krve do svalů a jater. Pokud k němu nedochází, hladina cukru v krvi stoupá, orgány nefungují správně a objeví se první příznaky. Když tělo nevyrábí dost inzulinu, jde o diabetes 1. typu. Když naopak tělo vyrábí inzulinu dost, ale buňky už na něj nereagují, jde o diabetes 2. typu.

Jak vzniká a jaké má příznaky

Cukrovka 1. typu je vrozené autoimunitní onemocnění, při kterém se narodíme s chybou imunitního systému. Ten nevyrábí dostatek inzulinu, aby zajistilo přechod glukózy z krve do svalů a jater. V takovém případě je potřeba tělu inzulin pravidelně dodávat pomocí inzulinových per nebo pump, a to až do konce života.

Cukrovka 2. typu vzniká až věkem a vliv na ni má především náš životní styl. Nadváha, sedavý styl života a stres jsou faktory, které rozvoj cukrovky podporují. Hlavně přemírou tuku v těle dochází k tomu, že tělo začne být na inzulin do určité míry imunní, a tak ho tělo vyrábí více. U cukrovky 2. typu tak lidé v rámci léčby musí upravit svůj životní styl a držet dietu. Pokud to nezabere, je potřeba začít užívat antidiabetika ve formě pilulek. A když ani to nepomůže, přechází se na podávání inzulinu jako u cukrovky 1. typu.

Typické příznaky

Mezi typické příznaky diabetu patří nízká či naopak vysoká hladina cukru v krvi. Nízká hladina cukru v krvi se projevuje podrážděností, bolestí hlavy, třesem a v extrémním případě až ztrátou vědomí. Naopak na vysokou hladinu cukru v krvi poukazuje nadměrná žízeň, nevolnost, časté močení, rozostřené vidění, dušnost a dech zapáchající po acetonu. Právě kvůli tomuto acetonovému zápachu si lidé mnohdy myslí, že je člověk s projevujícími se problémy opilý a neberou ho vážně, nicméně opak je pravdou, tudíž rozhodně takové situace nepodceňujte.

Jaká je prevence cukrovky

Vznik diabetu 1. typu je stále předmětem zkoumání a případná prevence proto zatím není známá. U diabetu 2. typu to neplatí. Abyste mu předešli, doporučuje se dodržovat zásady zdravého životního stylu. Jednak vyváženou stravou bez přemíry tuku, kdy vynecháte smažené pokrmy, uzeniny a alkohol ve větším množství. Nicméně dostatek pohybu je také neméně důležitý zdravý návyk, kterým můžete předejít kdejakému zdravotnímu neduhu.