Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jak si ulevit od stresu a úzkostí?

zdroj: pexels

Při dlouhodobém stresu, tenzi a úzkosti by s podrobným vyšetřením a zhodnocením vašeho zdravotního stavu měl pomoci váš ošetřující lékař. Stres a úzkosti můžete alespoň podpůrně zmírňovat i vlastním přístupem a změnou životního stylu. Úzkosti a stres zažíváme jako následky přetížení v některé ze svých životních oblastí. Zvláště dnešní hektická doba přeje tomu, že jsme někdy přetížení i ve více oblastech, a často si to ani nemusíme uvědomovat. Společenské nároky nám někdy dávají najevo, že máme zvládat ještě více bez ohledu na naši kapacitu.

Důležité je přerušit kontinuální stres

Pokud máte zrovna náročné období, nebo jste na stres obecně náchylnější, je dobré s tím dopředu počítat a svůj den tomu přizpůsobit. Například si alespoň třikrát za den najít půl hodiny na sebe, kdy se cíleně zastavíte, zpomalíte a zklidníte. Může to být formou malé procházky, natáhnutí se do postele či na gauč, nebo pouštění meditace proti stresu. Záleží, co vám vyhovuje. I malé zastavení během dne pomůže přerušit neustávající celodenní stres a alespoň na chvíli vám umožní se uvolnit. Právě z těchto momentů naše tělo i mysl čerpá energii a stres pak nenabobtná do takové míry.

Tenzi a úzkost zmírníte i pravidelným pohybem

V těle se úzkosti a stres projevují různými ztuhnutími, bušením srdce apod. Rovněž přes tělo lze ale ovlivnit i mysl a s úzkostí pracovat. Jako prevence funguje jakýkoli pohyb, který vám je příjemný, ať už jde o procházky, sport nebo třeba jógu. Důležité je, aby šlo o pravidelnou činnost. Doporučuje se také mít určitý režim, který dodá životu řád, o který se následně naše mysl může opřít. Někomu ale naopak řád a nutnost dodržování stanoveného harmonogramu může stresy přinášet a v takovém případě samozřejmě není žádoucí se do rutiny nutit.

Pomoci mohou i přírodní sedativa

V rámci dlouhodobé péče o sebe můžete zařadit také přírodní bylinnou péči. Řada bylinek je řazena pod přírodní sedativa, protože mají uklidňující účinek. Zmínit můžeme například meduňku lékařskou, kozlík lékařský a mučenku pletní. Tato kombinace se často používá na přípravu čaje, který pak v rámci zmírnění úzkostí můžete pít. U bylinek ale platí, že aby se účinky projevily, je potřeba je užívat dlouhodobě, ideálně měsíc a déle.