Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Piknik na Den matek nebo pečení dortu pro maminku?

zdroj: shutterstock

Druhou květnovou neděli u nás každoročně oslavujeme Den Matek. Ačkoli i u nás slavíme Den Matek, tradice se stát od státu liší. V Anglii vyrazí na piknik nebo pečou dort, v Japonsku dostávají ženy karafiát a malý dárek. Věděli jste ale, že tato tradice má v historii své předchůdce? 

Historická tradice

Jedním z předchůdců Dne matek je římský svátek Matronalie, který byl zasvěcen bohyni Juno, ochránkyni vdaných žen a budoucích rodiček. Svátek každoročně připadal na první březnový den. Ve starověkém Řecku zase uctívali bohyni Rheu, matku bohů. Svátek plodnosti a matek byl tak tradičně spojen právě s ní. V křesťanství se Den matek začal slavit přibližně v 16. století. V tento den jste správně měli navštívit kostel v místě svého původu. Po cestě jste natrhali květiny, kterými jste pak obdarovali buď vlastní maminku, nebo jste je položili v kostele.

V Anglii a USA se peče dort nebo jdou na piknik

Den matek se dnes v různé podobě slaví v mnoha zemích. V Anglii a v USA je zvykem, že na Den matek nemusí maminky vařit, ale jdou na společnou rodinnou večeři do restaurace. Tradičně jde rodina v tento den i do kostela a maminky dostanou od svých dětí karafiát. Za běžný bývá považován i společný piknik podle výběru maminky, případně pečení dortu pro maminku jako překvapení.

V Japonsku se datum třikrát měnilo

Svátek má ale silnou pozici i například v Japonsku. Tam dostávají ženy sytě rudý karafiát, který má symbolizovat sílu matek v japonské společnosti. Karafiát Japonci vnímají jako symbol čistoty, vytrvalosti a laskavosti. Kromě květiny dostanou japonské maminky podobně jako ty české i ručně vyrobené přáníčko a malý dárek. Původně se ale v Japonsku slavil Den matek už 6. března. Následně došlo k posunu na 8. května, když ho firma vyrábějící sladkosti Morinaga začala propagovat jako nový Den matek. Až po druhé světové válce došlo k ustálení svátku na druhé květnové neděli, jak to známe u nás.

A jak je to třeba v Thajsku

Například v Thajsku ale Den matek slaví každý rok 12. srpna. V ten den má totiž narozeniny thajská královna Sirikit, kterou Thajci považují za matku země a velmi ji uctívají. Oslavy probíhají po celé zemi a zahrnují velkolepé přehlídky. Součástí oslav je také tradiční buddhistický rituál, kdy se chudým daruje almužna. A maminky dostávají jasmín, který je pro místní symbolem čistoty a lásky.