Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Svatební témata, o kterých se nemluví

zdroj: pexels

Svatba je oslavou lásky, štěstí a sladkých vyhlídek společné budoucnosti. Kolem toho se ale ve vzduchu vznáší spousta těch méně krásných věcí, o kterých se tolik nemluví. O to náročnější je potom vypořádání se s nimi. Přinášíme vám pár tipů na to, jak řešit nejčastější palčivá témata, aby byla vaše svatba ještě růžovější.

Finanční dary

Celá svatba je finančně velmi náročná záležitost. Na snoubencích je zařídit prostory, jídlo a pití pro spoustu lidí, k tomu krásné šaty, sehnat fotografa, šikovnou cukrářku, zábavného DJ a nespočet dalších nezbytností. Není proto čemu se divit, když budete preferovat jako svatební dar pouze obálky s finančními dary. Třetí sada nádobí už by nebyla kam dát a když někdo vybírá dary naslepo, často střelí mimo. Finanční dary novomanželům pomohou s náklady na svatbu a ten nejlepší dar od hostů je přeci jen jejich přítomnost na svatbě. Nebojte se proto požádat hosty o finanční dary. Oznámit to můžete na svatebních oznámeních, na svatebním webu nebo ústně při předávání oznámení.

Děti na svatbě

Přítomnost dětí na svatbě je horké téma. Pokud děti sami máte nebo je na svatbě chcete, je vhodné pro ně připravit program a místo, kde se nebudou nudit. Zábava dospělých v podobě dlouhého povídání nebývá pro děti vůbec zajímavá. Proto, pokud na své svatbě očekáváte více dětí, věnujte nějaký čas přípravě dětského koutku. Například svatební omalovánky fungují skvěle. Pokud bude na svatbě dětí více, třeba kolem deseti, zvažte, zda se nevyplatí sehnat někoho, kdo by si děti během svatby vzal na starost a připravil pro ně zábavný program, zároveň by na ně dohlédl. Náročnější ale bývá oznámení rodičům malých dětí, že si přítomnost jejich potomků na svatbě nepřejete. V tomto případě je potřebné sdělit toto přání opatrně a s citem. Můžete to udělat pomocí oznámení či webu, ale lépe bude fungovat osobní sdělení spolu s vysvětlením, proč si to tak přejete. Svatbu můžete chtít protáhnout do noci, nemusí na ní být dostatek prostoru pro malé děti nebo je třeba poblíž jezera či jiného místa, které by mohlo být pro děti bez dozoru nebezpečné. A vy si přejete, aby si vaši přátelé užili svatbu spolu s vámi se vším všudy.

Ubytování jen pro nejbližší

Ubytování v místě svatby nemusí vždy nabízet dostatek lůžek pro všechny svatebčany. A i kdyby ano, představuje to výraznou položku v rozpočtu. Zaplatit ubytování alespoň nejbližší rodině je určitě vhodné, pro všechny svatebčany už je to náročnější. Proto je naprosto v pořádku požádat hosty, aby si ubytování hradili sami. Případně, aby si vzali s sebou stan či si našli přespání v okolí, pokud by lokace nedokázala ubytovat všechny.

Svatba je stres

Svatba je psychicky náročná. A to nejen pro nevěstu s ženichem, ale především pro jejich rodiče a nejbližší příbuzné a kamarády. Všichni se snaží a strachují o to, aby na svatbě vše dopadlo dobře, aby se nic nepokazilo. Zároveň je čeká velký okamžik, který si každý idealizuje po svém. Když se tyto představy začnou střetávat s realitou, často to skřípe. Myslet si, že se stresu před svatbou vyhneme, je velmi optimistické. Jsou ale způsoby, jak si tento stres zmírnit.

Přípravy dokončete už týden před svatbou
Vše směřujte k tomu, abyste týden před svatbou měli vše hotové. Ruku na srdce - stejně to nejspíš nestihnete. Mít týden rezervu je ale mnohem lepší, než hasit vše v den svatby. Během posledního týdne si odpočiňte, abyste byli na svatbu plní energie a ne stresu.
 

Sežeňte si koordinátorku
Abyste si mohli odpočinout, potřebujete někoho, kdo bude řešit náhlé situace. A to hlavně během svatby. Svatební koordinátorka vám pomůže mít ve všem pořádek a bude zdí mezi vámi a stresem.
 

Jeďte na dovolenou!
Dejte si prodloužený týden ve wellness, jeďtě na chatu nebo na tůru. Co vám jen vyhovuje. Buďto se svou polovičkou, nebo s partou přátel, nebo klidně o samotě. Je to na vás. Hlavní je, abyste si pročistili hlavu a neřešili, jestli jste na něco nezapomněli.

Co vše se může zvrtnout

Nic není jisté a na svatbě už vůbec ne. Pokazit se může cokoli, na něco je dobré se připravit, něčemu lze předejít. Nejčastější problémy a jak se jim vyhnout jsme pro vás sepsali:
 

Chaos
Nikdo neví, co se bude dít, kde mají zaparkovat a v kolik začíná obřad. Kromě harmonogramu svatby vám s tím pomůže koordinátorka. Zajistí, že každý host ví, co má zrovna dělat, kam má jít na toaletu i kdy se bude krájet dort. A to vše bez toho, aniž by se někdo zeptat novomanželů.

 Nedobré jídlo
Stejně jako u líčení, i u dortu a cateringu chtějte ochutnávku. Není to nic neobvyklého a většina cukrářek a cateringů tuto možnost nabízí automaticky. Této možnosti rozhodně využijte. Předejdete tak tomu, že by vám jídlo v den svatby nechutnalo. Špatné jídlo dokáže zkazit celou svatbu pro všechny hosty. Svatební přípravy jsou náročné a často si při plánování jen těžko představit, co vše se může pokazit. Je proto potřeba mít oči otevřené a předvídat.

Nesedící make-up
Nevhodné líčení nebo špatné nehty mohou nevěstě zkazit celý zážitek. Proto u všech věcí jako je líčení, nehty i účes vyžadujte zkoušku. Během té vás vizážistka nalíčí stejně, jako to bude v den svatby. Uvidíte tak, jak vám dané líčení sedí, jestli se v něm cítíte dobře a domluvíte se, jaké změny se v den svatby případně udělají. Zároveň budete vědět, jestli je kvalita vizážistky taková, jakou si představujete.