Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jak mít ekologickou svatbu?

zdroj: unsplash

Svatba je jedním z nejvýznamnějších dnů v životě a mnoho párů se snaží, aby byla dokonalá do posledního detailu. Taková svatba bývá z pravidla velká akce a může mít vliv na životní prostředí, protože se často spotřebuje nemalé množství energie, vody a vytváří se mnoho odpadu. Nicméně, můžete mít svou vysněnou svatbu a zároveň si zachovat své ekologické cítění. V tomto článku vám nabídneme několik tipů, jak na to.

Výběr místa

První věc, na kterou byste se měli zaměřit, je výběr místa pro svatbu. Jednou z nejlepších možností pro ekologickou svatbu je zvolit si místo v přírodě. To může zahrnovat parky, zahrady, lesy, pláže a další venkovní prostory. Obřad a oslava venku nespotřebuje žádnou energii, kterou byste potřebovali k osvětlení, klimatizaci nebo naopak vytápění velkých sálů. Pokud preferujete vnitřní prostory, měli byste zjistit, jestli se lokace snaží o využití obnovitelných zdrojů energie, například solárních panelů. Při výběru venkovního místa si však dejte pozor na počasí a zvažte náhradní plán v případě deště nebo jiných nepříznivých podmínek.

Dalším důležitým faktorem při výběru místa je to, kde se nachází. Pokud je místo vzdálené od vás i od většiny hostů, bude pro všechny nutné na místo dojet a vytvoří se mnoho emisí CO2. I to nejekologičtější místo proto nemusí být ta správná volba, pokud se nachází na opačném konci republiky. Vybírejte proto především mezi místy ve vašem okolí nebo tam, odkud pojede nejpočetnější část svatebčanů.

Dekorace

Dekorace ke svatbě neodmyslitelně patří a často je kvůli svatbě lidé nakupují a už nikdy znovu nevyužijí. Navíc se z dekorací tvoří mnoho odpadu, když jde například o jednorázové výzdoby, jako jsou výrobky z papíru nebo svíčky. 

Dekorace si můžete snadno vyrobit sami doma. Při tom sáhněte po přírodních materiálech a po tom, co les nebo zahrada dá. Z místních zahrad seženete v letní sezóně určitě spoustu květin a keřů, kterými skvěle vyzdobíte stoly. Svíčky působí velmi honosně a vysoké úzké svíčky vizuálně pozvednou stůl a dodají hostině rozměr. Tyto svíčky vůbec nemusíte na svatbě zapalovat. Shoří rychle a o světlo se postarají světýlka. Když je necháte nezapálené, ušetříte čas i peníze za čistění vosku z ubrusů a ještě je budete moct použít znovu nebo poslat o dům dále. 

Co si sami nevyrobíte, seženete na svatebních bazarech. Pořádají se několikrát do roka, nejlepší jsou na to ale facebookové skupiny. Seženete v nich vše, od světýlek přes potahy na židle až po krabičku na prstýnky. A v neposlední řadě také inspiraci a zkušenosti nevěst, které už mají svatbu za sebou.

Jídlo a nápoje

Najedený host je spokojený host. A na svatbě, kde se spousta lidí stresuje ohledně obřadu a toho, aby vše klaplo, je chutné jídlo o to větší nutností. Právě na caterignu se často produkuje nejvíce odpadu. Můžete tomu snadno zabránit, když se budete držet pár zásad.

Sáhněte po sezónních potravinách
Místní a sezónní potraviny jsou ekologické, protože snižují emise CO2 spojené s dopravou potravin na dlouhé vzdálenosti. Navíc máte jistotu, že jsou opravdu čerstvé. Pokud využíváte cateringovou službu, domluvte se s ní na využití právě lokálních potravin.

Biologické potraviny
Biologické potraviny jsou pěstovány bez použití pesticidů a herbicidů, což znamená, že jsou šetrné k životnímu prostředí. Pokuste se najít catering, který používá bio potraviny.

Minimalizace odpadu
Odpad na hostině vzniká především z nádobí. Pokud nabízí lokace či catering klasické nádobí, tak se při jeho využití sice spotřebovává voda, ale mnoho novomanželů si nedokáže představit svatební hostinu bez kvalitního nádobí. Pokud se rozhodnete pro jednorázové nádobí, které se hodí například na zahradní svatby, tak hledejte to kompostovatelné nebo snadno rozložitelné. Určitě se vyhněte plastovým kelímkům a papírovým táckům.
Často opomíjeným odpadem je i jídlo samotné. Buďte proto připraveni. Místo klasických sladých výslužek můžete mít připravené krabičky a všem odcházejícím hostům dát na odchod to jídlo z hostiny, které si sami vyberou. Výrazně tak snížíte množství jídla, které po svatbě zbyde.

Vegetariánská a veganská volba
Vegetariánská a veganská jídla jsou obecně šetrnější k životnímu prostředí než jídla z masa, protože produkce masa má vysokou uhlíkovou stopu, navíc se pro jeho výrobu spotřebovává ohromné množství vody. Bezmasá jídla jsou navíc často lehčí a snáze se tráví a mnoho hostů jistě ocení změnu.