Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

A jak je to s opalovacími krémy?

zdroj: shutterstock

Svědí vás při opalování kůže? Možná vám nesedí chemické UV filtry. Zkuste ty minerální! Konvenční opalovací přípravky totiž používají chemické UV filtry, které kůži mohou dráždit a způsobovat vyrážky. Přírodní opalovací krémy jsou vyráběny z minerálních UV filtrů, které jsou vhodné pro alergiky a osoby s citlivou pokožkou.

Pár slov úvodem

Opalovací přípravky chrání naši kůži před škodlivým UVB zářením, které může za zarudnutí kůže a UVA zářením, které způsobuje její předčasní stárnutí. Při dlouhodobé absenci opalovacích krémů riskujeme pigmentové skvrny a zvyšujeme riziko rakoviny kůže. Ideální opalovací krém by proto měl obsahovat ochranu proti oběma typům UV záření.

Konvenční krémy

Konvenční opalovací přípravky zajišťují ochranu před oběma typy UV záření, ale pomocí chemických UV filtrů. Mezi ty patří například oxybenzon, octisalate, benzophenon a další. Ty při kontaktu s pokožkou a slunečními paprsky zareagují tak, že UV záření pohltí. Při tom ale dochází k chemické reakci, při které vznikají nové sloučeniny. A právě ty mohou za nepříjemné svědivé vyrážky. Některé z těchto UV filtrů se přes pokožku vstřebávají až do krevního oběhu a hlavně u mužů způsobují nárůst ženského pohlavního hormonu estrogenu.

UV filtr může být i minerální

Chemické UV filtry naštěstí nejsou jedinou ochranou před UV zářením. Pokud trpíte na svědivé vyrážky po opalování, možná i vám nedělá jejich používání dobře. Pak zkuste jako alternativu přírodní opalovací přípravky. Ty fungují na jiné bázi a obsahují minerální UV filtry, které jsou vyrobeny z látek, jež se běžně vyskytují v přírodě. Například oxid zinečnatý a oxid titaničitý. Krémy s jejich obsahem vytvoří při natření na pokožce ochrannou vrstvu, která UV záření nepohlcuje, ale odráží. Právě opalovací krémy s těmito látkami jsou doporučovány lidem s citlivou pokožkou náchylnou na zarudnutí a vyrážky.

Jen oleje nestačí, byť jsou bio

V souvislosti přípravky na opálení se můžete dočíst také o rostlinných olejích. Zvláště mrkvový olej a malinový olej dodávají pokožce krásný hnědý tón. Mohou vás sice na první pohled uchvátit svým bio složením, nicméně pozor na to. Tyto oleje totiž nemají žádný UV filtr a na opalování tak nejsou vhodné. Někdo sice může argumentovat tím, že rostlinné oleje přeci snesou vysoké teploty, nicméně opalovací přípravky musí mít SPF faktor, který ukazuje právě na míru ochrany před slunečními paprsky.