Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Zero waste: cestujte ekologicky a bez odpadu

Žena s batohem v přírodě zdroj: Unsplash

Ať už se o prázdninách vydáte objevovat historii našich hradů a zámků, nebo se chystáte na adrenalinový horský trek, či je pro vás lákavější představa kempování s přáteli u vody, máme pro vás tipy, jak to zvládnout s lehkostí a minimální ekologickou stopou. Díky zero waste cestování ulehčíte nejen životnímu prostředí, ale také svým zavazadlům a mysli, abyste si mohli dovolenou naplno užít!

Sbalte se nalehko a s rozumem

Snažit se o ekologii a udržitelnost na cestách se může zdát složitější, než jaké to ve skutečnosti je. Stačí pár jednoduchých vychytávek a můžete být zero waste i na cestách. Všechno začíná už při balení věcí do batohu nebo kufru. Doporučujeme si udělat promyšlený seznam nejnutnějších věcí a podle něho postupovat, aby vám místo nezabíraly zbytečnosti, bez kterých se na cestách klidně obejdete. Určitě byste neměli zapomenout na plátěné sáčky, do kterých můžete dát jídlo, doklady nebo třeba použité spodní prádlo. Téměř nutností na cesty je eko lahev, do které si můžete kdykoli dopustit vodu z kohoutku nebo ze studánky a nemusíte s sebou tahat pet lahve. Dalším praktickým pomocníkem je ešus nebo nerez krabička na jídlo, do které zabalíte svačinu, můžete ji použít na mytí rukou a nádobí nebo do ní třeba nasbírat borůvky. 

Dr. Bronner's – mýdlo úplně na všechno

Když už se nám povedlo sbalit si oblečení a všechny ostatní věci, přijde na řadu neméně důležitá součást zavazadla – hygiena. Všichni to známe, když dojde na přípravu kosmetické taštičky na cesty, tak se nevyhneme kompromisům. Do malého prostoru musíme vměstnat pastu, sprcháč, šampon, repelent, deodorant a tím to zdaleka nekončí. Americká společnost Dr. Bronnerʼs přišla s řešením v podobě univerzálních mycích prostředků 18v1! Zní to skoro neuvěřitelně, ale jejich čistě přírodní mýdla mají opravdu osmnáct různých využití, a možná jich najdete mnohem více. Tekuté universální mýdlo all-one je koncentrovaný přípravek, kterého stačí přidat pár kapek do vody a můžete si s ním bez obav umýt celé tělo od hlavy přes zuby až po intimní partie. Vyperete s ním v ruce oblečení, umyjete nádobí i ovoce a zeleninu. Skvěle poslouží také jako deodorant nebo odpuzovač hmyzu pro vás i zvířata. Mýdla a další produkty Dr.Bronner’s jsou vyráběna bez syntetických příměsí a jsou vhodná i pro alergiky a velmi citlivou pokožku. Dr. Bronner´s se pyšní hned několika certifikáty jako jsou USDA organic, Leaping Bunny či Certified B Corporation, a navíc všechny produkty splňují podmínky Fair Trade obchodu.

Mobil vždycky po ruce

Dovolená by měla být odpočinkem i od mobilu a sociálních sítí, ale mít s sebou chytrého pomocníka se vždycky hodí. Moderní technologie mohou být sice špatným pánem, ale určitě jsou šikovným sluhou – to platí hlavně na cestách. Proto si před odjezdem nezapomeňte stáhnout všechny jízdenky, mapy a jiné důležité podklady do telefonu, abyste je pak nemuseli zbytečně tisknout. Do mobilu nebo elektronické čtečky si také můžete uložit knížky, případně nějaké hry na cesty a v batohu se vám tak uvolní spousta místa. Tak hlavně nezapomeňte přibalit nabíječku – dokonce už existují i takové, které využívají udržitelnou solární energii.

Promyslete, čím a jak pojedete

Způsob dopravy je obecně důležitou otázkou ekologického cestování. Neznamená to ale, že nemůžete už nikdy létat za exotikou, nebo vyjet kempovat s dodávkou. Jako u všeho ostatního, i tady platí, že čím menší uhlíkovou stopu za sebou na cestách zanecháte, tím lépe. Zkuste vyrazit pro změnu na výlet na kole a pomůžete tak nejen planetě, ale i svojí fyzičce. Projížďka vlakem se zase může stát romantickou vyhlídkovou jízdou s krásným výhledem na krajinu a dnes už najdete ve vlaku zásuvky i občerstvení. A když už se chystáte na cestu autem, obsaďte všechna místa, ať se vám jízda vyplatí také finančně – můžete využít různé ověřené car sharingové stránky jako je Blablacar, kde lidé nabízí volná místa v autě pro spolujízdu. 

Tak vidíte, že zero waste cestování je snazší, než se mohlo na první pohled zdát. Přejeme vám krásné prázdniny a bon voyage!