Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Tipy na aktivity pro děti v podzimní sezóně!

zdroj: shutterstock

Podzim už je tu, venku je chladněji, tma chodí dřív než jsme na to celé léto byli zvyklí. Máte doma malé neposedy, kteří něco neustále potřebují dělat a nevíte, jak je zabavit? Máme pro Vás několik tipů, jak si v takovém případě poradit! Podzim nám totiž nabízí spoustu přírodních pokladů, které je možné najít téměř kdekoliv, vytvořit z nich něco pěkného a ještě zabavit neposedné dětičky.

Zvířátka z kaštanů

Snad všechny děti fascinují na podzim kaštany. Rády si s nimi hrají, sbírají a nosí jich plné kapsy domů. Bývá pak velmi nepříjemné jim vysvětlovat, že s kily kaštanů opravdu nemáme co dělat. Proto Vám přinášíme skvělý nápad, jak s pomocí kaštanů vytvořit něco, na čem se mohou podílet i Vaše děti. Jde totiž o zvířátka a postavičky právě z kaštanů. Není to vůbec těžké, ale o to více působivé. Potřebovat budete pouze kaštany, špejle a něco ostrého, čím budete dělat do kaštanů díry - dobře se osvědčila například vývrtka na víno. Postup je velmi intuitivní. Vezmete kaštan, uděláte do něj vývrtkou díru dostatečné velikosti, aby se do ní dala zasunout špejle, a následně spojujete s dalšími proděravělými kaštany a dalšími špejlemi. Potom už se fantazii meze nekladou. Jde jen o to, vymyslet s dítkem, co chcete ztvárnit a pak už jen vyrábět. Ale takového panáčka nebo žirafu můžeme jedině doporučit!

Namalováno přírodou

Kromě kaštanů se také během podzimního období válí na zemi každého parku spousta spadaného listí. Kromě toho, že jsou krásné na pohled, lze je použít i jako pomocníky při tvoření s dětmi. Stačí si jen pár listů vzít z procházky domů a začít tvořit. Na základní aktivitu, na kterou má určitě každý pomůcky doma, nám postačí listy, papíry a obyčejné pastelky, voskovky nebo křídy na papír. Při nejméně náročné aktivitě s listy jde o to, že dítěti dáte list pod papír a necháte ho, aby přes něj kreslilo různě barevnými pastelkami. Tím se na papíru objevuje krásný detail struktury listu a ještě k tomu v originálním barevném provedení.

Pokud Vám nevadí troška potenciálního nepořádku navíc, lze vzít čtvrtky, štětce, tekuté barvy - nejlépe tempery a tvořit s listy obtisky. V takovém případě si dítě zvolí barevnou kombinaci a štětcem natře list, který následně obtiskne na čtvrtku. Na té by se mělo, stejně jako u pastelek a kříd, objevit žíhání listu. Tip: Pokud byste chtěli udělat radost například prarodičům, lze stejný postup využít akorát s barvami na textil a udělat tak originální tričko, plátěnou tašku nebo třeba povlak na polštářek.

Jablka všude kam se podíváte

Kromě listí a kaštanů má také spousta lidí velké zásoby až možná přebytky jablek. Pokud se to týká i Vás, určitě oceníte tip, který Vás nějakých jablek zbaví a jako bonus zabaví i Vaše děti. Pro ty bude motivace už jen to, že výtvor budou moct nakonec sníst a navíc s ním budou moci i pomáhat. Aby byl tedy recept vhodný i pro menší děti, vybrali jsme něco opravdu jednoduchého. Budete potřebovat akorát jablka, listové těsto, vajíčko na potření, cukr močku a skořici. Postup už je úplně jednoduchý. Nejprve jablíčka zbavíme slupky (kdo nechce, může tento krok vynechat). Následně nakrájíme na kolečka, ze kterých kulatým vykrajovátkem odstraníme část s jadřincem, takže nám vznikne takový jablečný donut - s touto částí už mohou pomáhat i děti. Následně nakrájíme listové těsto na plátky široké zhruba 1,5 cm a necháme malého pomocníka, aby s proužky těsta "omotal" kroužky jablek. Možná vizuální podoba nebude dokonalá, ale dítko bude mít rozhodně radost, že v kuchyni dostane důvěru. Když jsou pak všechna kolečka dokola obmotaná těstem, vyskládáme je na plech vyložený pečícím papírem, potřeme vajíčkem a dáme je péct do trouby vyhřáté na 180°C  na takových 20 minut. Po vyndání z trouby už jen posypete cukrem smíchaným se skořicí a skvělou rychlou svačinku pro sebe i děti máte na světě!