Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jak na látkové pleny, aneb jak začít s látkováním

zdroj: Shutterstock

Látkové pleny známe z minulosti a jistě na nich spousta z nás vyrůstala. Látkové pleny jsou ovšem populární i dnes. Látkování je podstatně jednodušší, než tomu bylo v minulosti. 

V dnešní době jsou látkové pleny k dostání v mnoha barevných variantách a materiálech, včetně pomůcek, které vám látkování usnadní. Jak vybrat ty správné pro vaše dítě?

Jaké jsou výhody látkových plen?

Mezi hlavní výhody patří samozřejmě jejich opakované používání, nejedná se o jednorázovou záležitost. Pleny vyperete a můžete znovu použít. I přes větší počáteční investici ve finále ušetříte mnoho peněz, než je tomu u jednorázových dětských plen. Nevzniká nám tedy nadměrný odpad a šetříme tak životní prostředí. 

Jak začít a co vše budeme potřebovat? 

Máte pocit, že látkování je pro vás a vaše miminko to pravé, ale nevíte, co vše je k tomu potřeba? Pojďme si udělat přehled, co vše je pro takové látkování potřeba a co nezbytné, abyste měla doma. 

Klasické látkové pleny jsou nepostradatelnou součástí výbavy. V dnešní době nejsou ovšem na trhu jen ty klasické bílé, co známe, ale různé barvy a vzory, materiály, velikosti. Klasickou bílou látkovou plenu využijete nejen pro přebalování, ale také třeba i při kojení. 

Separační a vkládací plenky zvyšují pohodlí miminka, jelikož odvádí vlhkost od pokožky miminka. Vkládací plenka se – jak už název napovídá – vkládá mezi látkovou plenou a svrchními kalhotkami pak zabraňuje protečení.

Svrchní kalhotky zabraňují pronikání vlhkosti z látkové pleny na oblečení a udržují ji na místě. Zapínají se většinou na suchý zip či patentky a lze je velikostně přizpůsobit dítěti, takže vám vydrží spoustu měsíců.

Látkové pleny AIO nabízí vše v jednom (all in one) a používají se jako jednorázové kalhotkové plenky. Kombinují látkovou plenu a svrchní kalhotky, některé mají i kapsu na vkládací plenu. Jedná se o nejsnazší způsob látkování.

Tréninkové pleny jsou vlastně kalhotky, které jistí batole v době, kdy odložilo klasické látkové pleny a učí se chodit na nočník. Jsou prodyšné a snadno se stahují. Pro vyšší savost se do nich přidávají vkládací pleny, o nichž jsme si řekli výše. 

Jak a kolik si toho do začátku nakoupit? 

Pokud se rozhodnete pro látkování ještě před narozením miminka je důležité si předpřipravit a nakoupit pár nezbytností. Připravte se na to, že za den budete pro přebalení miminka potřebovat 6 - 8 látkových plen. Pokud nechcete prát každý den, ale např. každý třetí, znamená to pro začátek mít 25 – 35 plen, 4–6 kusů svrchních kalhotek a přibližně 20 kusů plenkových kalhotek, které jsou ideální na spaní a na výlety, separační pleny, kyblík na použití pleny, šetrné prací prostředky pro praní látkových plen. Toto množství je jen doporučením, záleží na vašich finančních možnostech a potřebách dítěte. Je důležité brát v potaz, že během vývoje a růstu miminka budete potřebovat také různou velikost látkových plen, které se vyrábí ve třech základních velikostech, a to 70x70, 76x76 a 80x80. 

Materiál a savost látkových plen

Na trhu existuje již celá řada materiálů látkových plen. Je to z toho důvodu, že každému dítěti sedne něco jiného. Mezi nejoblíbenější ovšem patří klasické bavlněné, které mají dobrou savost a rychle schnou, dále látkové pleny z bio bavlny, které mají vysokou savost a přirozené antibakteriální schopnosti. Dalšími materiály mohou být flanel, polyester, mikrovlákna, ale také mix materiálů dohromady. 

Hadrové pleny mají různou savost, která se kromě materiálu odvíjí také od gramáže. Čím vyšší gramáž, tím lepší savost. České látkové pleny mají gramáž kolem 150 g/m², najdete ale i vysokogramážní pleny kolem 170 g/m².