Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Kosmetika pro miminko těsně po porodu: kdy stačí jen voda?

zdroj: pexels

Péče o miminko po porodu by z hlediska použitých kosmetických přípravků měla být co nejjemnější a nejšetrnější. Po devíti měsících v pohodlí maminčina bříška je pro miminko šok být ve styku s okolním světem. Proto pro vás máme pár základních typů, jak poskytnout vašemu novorozenci tu nejlepší péči.

Pár slov úvodem

Dosud se jemná kůže miminka setkala jen s plodovou vodou a nemá žádnou toleranci k chemickým složkám kosmetiky. Pokud tedy vaše miminko netrpí na suchou kůži ani opruzeniny, vystačíte si možná nejen při koupání s vodou. V opačném případě je lepší použít při koupeli trochu oleje či měsíčkové směsi, a zařadit ji i při přebalování. I péče o miminka se naštěstí dá pojmout šetrně a bez chemie a člověk při tom zjistí, že i zde může platit - méně je někdy více.

Koupání může probíhat jen s vodou

V prvních měsících po porodu se doporučuje koupat miminko jen každý druhý den. Denní koupel není vůbec potřeba. Pokud se chcete vyhnout používání jakékoli kosmetiky, tak v této fázi můžete miminko omývat jen vodou. Důležité je, aby byla adekvátně teplá, ideálně okolo 36 stupňů. Pokud má však miminko opruzeniny, přidejte do vody krémovou směs z měsíčku lékařského, která pomáhá kůži regenerovat. U miminka trpícího na suchou kůži kápněte při koupeli do vody trochu měsíčkového oleje, který kůži vyživí a působí i proti opruzeninám. Obdobně můžete postupovat u mytí vlásků. První měsíc po narození se doporučuje mýt vlásky buď jen vodou, nebo jemným neparfémovaným dětským mýdlem s pH 5,5. To v případě, že se miminko více potí a vlásky jsou zapařené. Od jednoho měsíce už můžete zařadit šampon na dětské vlásky.

U přebalování ale předcházejte opruzeninám

Při přebalování je ale lepší použít i vlhčený ubrousek, kterým miminko utřete směrem zepředu dozadu. Tím docílíte čisté pokožky dítěte, a s vhodnými vlhčenými ubrousky zároveň předejdete vzniku opruzenin. Přírodní vlhčené ubrousky obsahují výtažky z heřmánku či aloe vera, které působí jako prevence vzniku opruzenin. Přírodní vlhčené ubrousky navíc zcela vynechávají parfemaci, parabeny, ftaláty a další chemické složky. Ještě před nasazením čisté plenky také miminko natřete balzámem proti opruzeninám. Stačí nanést malé množství na plenkovou oblast tam, kde hrozí zapaření. Balzám zanechá na pokožce jemný film, který ji ochrání před dráždivými složkami moči a stolice.