Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Petit Lulu: Vyzkoušeli jsme za vás

Miminko na kožešince v plenkách Petit Lulu zdroj: Biooo.cz

Osobní zkušenost s plenkami

Plenky jsem testovala na své 9ti měsíční dceři a jako první jsem zkoušela typ SIO COMPLETE - jde o sadu jednovelikostních svrchních kalhotek na suchý zip a SIO basic pleny, která se dá ke svrchním kalhotkám jednoduše připnout. Plenu můžete využívat po celé přebalovací období. My jsme plenu zapnuli na střední velikost (dcera váží kolem 8 kg) - pomocí patentek se velikost upraví na vyšší a nižší sed, suchý zip na bocích je dostatečně dlouhý, aby se plenka dala pořádně sevřít dle velikosti děťátka.

Do svrchních kalhotek je připnutá i takzvaná plenková základna a savé jádro, které se používá ke zvýšení savosti jiných plen. Sami po prvním vyzkoušení vidíte, zda použití jen se základnou bylo dostatečné, nebo musíte přidat i jádro. Záleží i na frekvenci přebalování - jestli přebalujete častěji, stačí vám měně vrstev, což se osvědčilo i mně a dcerka nezůstávala v mokru. I přes kvalitu materiálů je dobré přebalovat každé 2 - 3 hodiny. Samozřejmě s velikostí dítěte musíte postupně upravit i vrstvení o delší savé jádro. 

Samotné svrchní kalhotky jsou dvouvrstvé, pěkně materiálově i designově zpracované, švy sedí na sebe, manžetky na okrajích, kde se setkávájí s pokožkou jsou příjemné, měkké a částečně pružné, suché zipy jsou široké, drží hodně pevně a dítě je samo snadno nerozepne.

Vkládací plenková základna včetně savého jádra je příjemně hebká a to i po vyprání. I když mi dcera lezla po celém bytě, plenky perfektně seděly na místě, nic nevyteklo ven. Po celou dobu nošení poskytují dostatečnou možnost pohybu a komfort malým neposedům… splňují přesně to, co od plenek každý rodič očekává.

SAVÉ JÁDRO

Jelikož je dcera ještě malá, postačilo nám zatím krátké savé jádro. To je ideální pro drobnější batolata, postupně pak s věkem dítěte lze vyměnit za delší savé jádro. Dceři při hraní, lezení a dovádění vložené savé jádro nijak nevadilo ani ji přidaná vrstva neomezovala v pohybu. 

PULL UP KALHOTKY

byly dalším testovaným produktem. Narozdíl od prvních jich musíte nakoupit víc, jak děťátko roste. Výhodou ale je, že padnou ještě lépe, než svrchní kalhotky, také se lépe nasazují neposedným dětem. Do těchto pull up svrchních kalhotek se používají kalhotkové látkové pleny, tedy jiná plenková základna, než do jednovelikostních kalhotek, protože mají jiný tvar a nemají uvnitř patentky. Proto je ideální  rozhodnout se předem, jaký systém chcete používat, abyste případně mohla nakoupit vícero vnitřních plenkových základen a ty pak přebalovat. Svrchní kalhotky stačí vyměnit jen když se dítě potřísní či preventivně. Mně se pull up kalhotky osvědčily i pro další způsob použití a to jako mini šortky na jednorázové pleny.

Jak začít s látkovými plenami?

Druhy látkových plenek Petit Lulu zdroj: Biooo.cz

Pokud se chystáte začít s látkovými plenami Petit Lulu, může vás zpočátku odradit široký výběr produktů z jejich portfolia. Nicméně po vyzkoušení nebudete litovat. Zde je takový rozcestník, který vám může pomoci, co si vybrat:

  • Rozhoduje-li cena: pro děti 4 - 15 kg zvolte sadu SIO Complete a dokupte SIO basic/start základny, případně i pár savých jader navíc.

  • Rozhoduje-li rychlost nasazení: pokud má vaše dítě 4 - 15 kg a je pro vás rychlost nasazení a ideálně i dobře padnoucí střih rozhodující, zvolte pull up kalhotky dle aktuální velikosti dítěte S-XL a sadu kalhotkových plen, případně i pár savých jader navíc.

  • Pro novorozence od 3 kg zvolte sadu novorozeneckých plen a pár svrchních novorozeneckých kalhotek.

A kolik čeho zvolit, abyste byla dostatečně zásobená?

Pokud budete chtít používat pouze pleny látkové, pak doporučuji na 16 přebalení, zásobu cca na 2 dny: 

13x kalhotkové pleny, 3x noční pleny a 3x svrchní kalhotky pull up, později můžete přikoupit dlouhá savá jádra na den.

3x SIO complete a 13x SIO start základny, 3x dlouhá savá jádra na noc

pro novorozence:

3x svrchní novorozenecké kalhotky a 16x novorozenecké pleny.

To by vám mělo do začátku stačit, vše potřebné můžete případně postupně dokoupit. Používám látkových pratelných plen ušetříte jak svou peněženku, tak životní prostředí.

Určitě bych ještě doporučila doplňky k plenám, které lze pořídit, jsou moc fajn a hlavně praktické: pytel na použité pleny, než budete prát a také pratelné přebalovací podložky, které kompletně nahradí ty jednorázové. Postačí vám 3 - 4 ks.

Osobně plenky i doplňky k plenkám vřele doporučuji i přes počáteční investici, která se vám však vrátí. Rozhodně nepřekročí hranici používání plen jednorázových, kterých spotřebujete až cca 4 500 ks do 1,5 roku dítěte o dopadu na ekologii ani nemluvě.