zdroj: biooo.cz - Mája Ráblová
Abych se přiznala, jsem taková ta kovářovic kobyla, píšu články, radím lidem jak být zdravější a krásnější a přitom sama spím méně než bych měla, pitný režim mi dělá problém téměř celý život a když jsem nemocná, spoléhám na to, že to přejde. No, a ani moje štětce nejsou výjimkou.
Pokud kosmetické štětce používáte denně, na pudr, minerální make-up, stíny, tvářenku, bronzer,... měli byste štětce čistit ideálně obden. Samozřejmě, pokud je vyperete jednou týdně, nic se víceméně nestane, ale musíte na čištění vynaložit mnohem více úsilí a času. A pokud je vaše pokožka náchylná k zanášení pórů a vzniku akné, uvědomte si, že v zanedbaných štětcích se hromadí použitá kosmetika, maz z pokožky, prach a bakterie si v hustých štětinách doslova hoví. Upřímně, při čištění budete nejspíš ohromně překvapeni, kolik špíny v sobě štětiny skrývají!
Co zapříčiní nevyčištěný štětec
- Vznik akné a zánětlivých míst díky roznesení bakterií, které se hromadí ve štětci.
- Výsledný make-up nebude dokonalý. Nebude hladký, mohou vznikat mapy, místy bude tenká vrstva, jinde zase silnější nános.
- I ten nejkvalitnější štětec nevydrží drastické čištění po delší době. Raději čistit jemně, ale často. Štětec tímto způsobem ztrácí životnost.
- Směs, která na štětinách ulpívá z kombinace krémů, dekorativní kosmetiky, kožního mazu a prachu je pro pleť poměrně velká zátěž, navíc neprodyšná a pokožka nám tuto špatnou péči vrátí v podobně rychlejšího stárnutí pleti - pleť začne působit mdle, nečistě, vrásky se budou prohlubovat a nové začnou vznikat.
Obecné tipy pro čištění štětců
- Štětec otřete do ubrousku po každém použití.
- Použijte dezinfekci ve spreji. Po každém použití stačí párkrát stříknout, ovšem vybírejte kvalitní dezinfekci, nebo si dezinfekční sprej vyrobte. Běžná dezinfekce bývá velice agresivní a štětce budou vysušené a roztřepené, což vám velkou službu neudělá.
- V kosmetické taštičce si udržujte pořádek a štětce uchovávejte nejlépe v pouzdru k tomu určenému.
- Umývejte štětce jemně. Nedrhněte proti směru zasazení chloupků, nepoužívejte nešetrné mýdlo ani chemický šampón. Chovejte se ke štětinkám tak, jako ke svým vlasům. Rozdíl je takový, že štětci už nové štětiny nenarostou :).
- Při důkladném čištění - cca 1x týdně - štětiny promněte mezi prsty pod proudem teplé vody. Vyhněte se rukojeti i usazení štětin, voda může narušit lepidlo nebo uvolnit dřevěné části a štětec pak můžete vypelichaný vyhodit.
- Pro čištění použijte jemný šampón, případně pleťovou pěnu. Obsah alkoholu není na škodu, uvolní totiž zbytky usazených líčidel. Vymývání opakujte, dokud pěna nebude čistá a při otírání do papírového ubrousku nebude štětec barvit. Alkoholu by ovšem nemělo být moc, ten je vhodný spíš pro každodenní přestříknutí přímo po použití.
- Štětce vymývejte večer a přes noc je nechte vyschnout na nějakém teplejším místě, upravené do tvaru, ve kterém jsme štětec zakoupili.
- Sušte štětce položené, stékající voda do rukojeti/uchycení může být opět úrodnou půdou pro bakterie, a navíc si můžeme poškodit uchycení nebo porušit lepidlo, které štětiny drží.
Jak si vyrobit dezinfekční sprej, který bychom měli aplikovat na štětce po každém použití?
Potřebujete kvalitní líh (v lékárně bývá k dostání 60%, ten ovšem může být agresivní nejen pro štětce, ale i pro naši pokožku při dalším použití). Pořiďte si tedy raději kvalitní produkt, který je složen z certifikovaného alkoholu a trošky kvalitního glycerinu. Podle vlastního uvážení přidejte éterické oleje - silně antibakteriální tea tree, čisticí eukalyptus či osvěžující mátu. Aby chloupky nebyly příliš vysušené, dodejte i pár kapek éterického oleje z citrusů. Chloupky budou lesklejší, nebudou se třepit do všech stran a navíc bude štětec krásně vonět :)! Pro větší efekt do směsi, kterou si nalijeme do rozprašovače, můžeme přidat půl lžičky jedlé sody, která silně neutralizuje kyselé prostředí a veškeří cizopasníci se dobrovolně ze štětce odstěhují.
Osobní tip: Dezinfekční sprej od Dr. Bronner’s je složením přesně to, co hledáte :). Pouze kvalitní alkohol a glycerin a k tomu levandulová silice. Do svého rozprašovače jsem tedy smíchala zbytek dezinfekčního spreje od této firmy, přidala špetku jedlé sody, pár kapek pomerančového éterického oleje a pár kapek eukalyptu. Výsledkem je příjemně voňavá směs, která účinně dezinfikuje štětec, ale zároveň nepřesušuje štětiny. Štětec nám s pravidelnou péčí bude sloužit výrazně déle, make-up se bude nanášet mnohem lépe a navíc, pokaždé budete mít pocit, jako byste si právě koupili štětec nový! A to se vyplatí :).