zdroj: biooo.cz - Mája Ráblová
Doma z lásky vyrobená koupelová sůl je dárek, který vyrábím každý rok babičkám. Minulé Vánoce ovšem mlsně pokukovali i rodiče a sourozenci a vlastně i já :). Pokud si říkáte, že bez vany to nemá smysl, vyvedu vás z omylu. Babičky si v tom nejraději máčí nohy a nemůžou si to vynachválit! My naštěstí máme doma vanu a tak se těším, že si letos tento voňavý zázrak užiji celotělně :). Recept, který přikládám je velice variabilní a tak vám poslouží spíše jako nápad co ještě si člověk může doma vyrobit.
Koupelová sůl je antistresová a relaxační, uvolňující pro namožené svaly i bolavé klouby, čistící, pečující a regenerační pro problematickou pokožku s příznaky akné, ekzému i lupénky.
Co budeme potřebovat?
- Sůl
Nepřeberné množství, ze kterého můžeme vybírat nám může trošku ztížit prvotní nadšení pro výrobu, ale většinou to řeším tak, že beru více druhů a pak je míchám dohromady. Nejběžnější je asi mořská sůl, která je vhodná snad pro všechny, může ale trochu vysušovat a extrémně citlivou pokožku dráždit. Mořská sůl je bohatá na minerální látky a ta z Mrtvého moře dokonce více než desetinásobně. Je to především hořčík a vápník a právě ty nám pomůžou čistit pokožku a jemně ji detoxikovat, nastartovat metabolismus i obranyschopnost. Tlumí i svalové křeče po sportu či při menstruaci a zklidňuje během stresového období. Vápník zmírňuje možné podráždění pokožky a podporuje regeneraci buněk.
Další ze solí, kterou mohu osobně doporučit je růžová himalájská. Ta obsahuje mnohem méně sodíku než jiné soli a místo toho obsahuje například hořčík nebo železo. Díky nim se pokožka lépe hojí, má vyšší elasticitu. Himalájská sůl také podporuje detoxikaci kůže, aniž by vznikalo podráždění, začervenání či přesušení pokožky. A jedna taková specialitka - černá himalájská sůl. Ta krom svých úžasných léčivých účinků má zvláštní vlastnost. Díky vysokému obsahu železa a sirných sloučenin má tmavou červenofialovou barvu a je cítit po vajíčkách a dokonce přesně tak i chutná :)! Vhodná je především pro osoby, které trpí krom výše zmíněných problémů například kožními alergiemi, plísněmi či dermatitidou.
- Koření a bylinky
Ani tady neexistují téměř žádné meze. Pokud chceme pořádně prohřát, sáhneme po skořici, hřebíčku, badyánu a dokonce můžeme použít již namíchané perníkové koření. Já zvolila skořici a sušené rostlinky. Okvětní lístky růže krásně voní, podpoří uvolňující účinky a krom toho, že krásně vypadají, pečují i o tu nejcitlivější pokožku. Přidala jsem i nasušené lipové květy, březové listí a kousky santalového dřeva. Minulý rok to vyhrála kombinace levandule a citrónové trávy, příští rok to vidím na květ pomeranče a zelený čaj :)
- Éterické oleje
Protože jsem z valné části použila černou “vajíčkovou” sůl, éterických olejů jsem přidala větší množství než bych použila běžně. Jelikož hledám za nepřítomný sníh nějakou náhradu, která podpoří sváteční atmosféru, volila jsem z éterických olejů Vánoční hvězdu, kterou mám neodmyslitelně spojenou s Vánocemi. Dále jsem zesílila skořicový efekt skořicovým éterickým olejem - skořice kůra a také pro mě voňavější verzí skořice - Kasie. Pokud použijete růžové lístky, skvěle jejich přítomnost podpoří geránium. A nebyla bych to já, abych nepoužila citrusy, v tomto případě limetkový olej.
Jak na to?
Do velké mísy si nasypeme nejdříve všechny sypké ingredience (různé druhy solí, koření, sušené bylinky,...). Poté do promíchané směsi můžeme postupně kapat éterické oleje. Po cca deseti kapkách poctivě promíchám obsah mísy. Takto promíchané nejlépe zjistím, jestli ještě éterické oleje přidat a případně jaké.
Sůl uzavřená ve sklenici vydrží opravdu dlouho, protože víceméně není nic, co by se na ní mohlo zkazit, že ano :). Sůl je skvělá také jako bytová vůně, kdy stačí odšroubovat víčko a nechat vonět po místnosti a nebo lžíci soli nasypat do mističky a položit nejlépe na nějaké teplé místo. Do běžné relaxační koupele stačí přibližně 3 lžíce soli, ale ideálně by mělo být množství do průměrné vany kolem 200g směsi.
Koupelové soli lze snadno sehnat už vyrobené ve vůních jako je levandule, růže, citrusy apod., ale umíchat si vlastní ze svých ingrediencí, podle sebe a přímo na míru tomu, kdo sůl dostane, je mnohem hezčí a zábavnější :).
Osobní tip: Koupelovou sůl doporučuji darovat v dvoudílném setu - se sítkem do odtoku :)!