Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Alkohol v kosmetice: proč, jak, k čemu a proč ne?

Alkohol v kosmetice: proč, jak, k čemu a proč ne? Kosmetika bez alkoholu - je vhodná nejen pro citlivou pokožku.
Hana Bartušková
5,0 5
4

Alkohol v kosmetice: proč, jak, k čemu a proč ne? zdroj: pixabay.com

Přírodní alkohol je jedna z takových trošku opomíjených neřestí přírodní kosmetiky. Sice i tady tak trochu platí, že v malých dávkách neškodí v jakémkoli množství, nicméně jsou chvíle, kdy je lepší se mu vyhnout. Zejména v případě, že je pleť hodně suchá, přechodně podrážděná, ekzematická či dehydrovaná, je na místě alkohol jako kosmetickou ingredienci dvakrát zvážit. Na druhou stranu máte-li pleť bezproblémovou či mastnější, není třeba být přehnaně opatrný. Je dobré se i podívat, na kterém místě ve složení alkohol najdeme (a tedy kolik ho tam je), jaké jsou další ingredience a jaký je jejich vzájemný poměr.

Pokud se bavíme o alkoholu, tak v přírodní kosmetice bývá používán docela často. Rozlišujeme celkem tři druhy alkoholu. Ten první, ten jednoduchý, je obyčejný alkohol, takový, jaký si běžně pod tímto pojmem představujeme. V kosmetice je používán jako dezinfekce a konzervant. Nevýhodou ovšem je, že aby měl alkohol dostatečné konzervační účinky, tak se ho musí dát do krému hodně, zhruba kolem 10 %. V tak velkém množství je jednoduchý alkohol potenciálně dráždivý a navíc pokožku vysušuje. Proto je nevhodné používat kosmetiku s alkoholem v případě, kdy máte suchou, podrážděnou, přecitlivělou nebo jen dehydratovanou pleť. Alkohol v kosmetice by tyto problémy jen prohloubil a zhoršil. Nicméně často je kombinován s dalšími konzervanty a jeho množství pak není tak velké.

Není ovšem alkohol jako alkohol, takže v přírodní kosmetice můžete najít i další dva druhy alkoholu. Druhým typem je tzv. mastný alkohol. Ten bývá vyráběn například z olejů a na rozdíl od obyčejného alkoholu má výrazné pečující vlastnosti, pomáhá pokožku hydratovat, vyživovat a často bývá používán v dětské kosmetice nebo je součástí pečující vlasové kosmetiky. Ale stejně - čistý rostlinný olej nebo přírodní máslo dá kůži vždy víc péče než mastný alkohol vyrobený z oleje. Třetím typem alkoholu jsou pak tzv. aromatické alkoholy, které jsou většinou přirozenou složkou éterických olejů a můžou být dráždivé. Tam je tedy potřeba uvážit, jestli je naše pokožka snese nebo je lepší uvažovat o hypoalergenní kosmetice.

Ať už je alkohol ve vaší kosmetice takový nebo takový, není až tak těžké se mu vyhnout. Citlivá a suchá pleť by si na to měla dát určitě pozor. Pro tu mastnou může být především jednoduchý alkohol často výhodný, protože pomáhá dezinfikovat a odmašťovat. Na druhou stranu ale velké množství alkoholu vždy narušuje přirozenou ochranu kůže a při dlouhodobém používání alkohol v kosmetice často dehydratuje a vysušuje i mastnou mladou pleť. Důvody pro to, abychom alkohol ze své péče vypustili tedy určitě existují, jak ale na to?

Vyhýbat se alkoholu v kosmetice vůbec není složité. Však uvidíte. Jak si tedy poskládat klasickou tříkrokovou péči o pleť? Tedy pleť vyčistit, tonizovat a hydratovat bez alkoholu? Je to lehčí, než si myslíte.

  • Alkohol běžně najdete jak v čisticích gelech, tak i v pěnách nebo v peelingu. Jaká je nejjednodušší alternativa? Přece čisté přírodní mýdlo. To by správně mělo obsahovat jen zmýdelnatělé oleje. Navíc pokud si vyberete přírodní mýdlo s obsahem dalších rostlinných olejů nebo másel vhodných pro váš typ pleti, tak uvidíte, že i obyčejné mýdlo je při péči o citlivou a suchou pleť skvělým pomocníkem.
  • Tonika a pleťové vody také často alkohol obsahují, především pro jeho dezinfekční účinky. Zkuste je nahradit jemnější alternativou a začněte používat čisté květové vody, pro dezinfekční účinky k nim můžete přidat pár kapek Tea tree oleje.
  • Místo krémů na bázi vody, které jsou až moc často konzervovány právě alkoholem, zkuste bezvodé balzámy nebo čisté rostlinné oleje. Ty nanášejte na vlhkou pleť, získáte tak v okamžiku stejně účinný hydratační krém, jako jsou ty s alkoholem, ale naprosto čerstvý každý večer, bez zbytečných konzervantů a především bez dráždivého alkoholu.