Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Kosmeceutika vs kosmetika

Kosmeceutika zdroj: Shutterstock.com

Termín kosmeceutika zavedl kosmetický průmysl k označení produktu, který má měřitelný biologický účinek na pokožku jako farmaceutický produkt, ale zároveň je stále regulován jako kosmetický přípravek s funkcí zaměřenou na ovlivnění vzhledu pokožky [1]. 

Z regulačního hlediska je kosmeceutikum neuznávaným pojmem, a to jak v Evropě, tak i v USA. Stále se tedy jedná o kosmetický přípravek, který při uvedení na trh EU musí být v souladu s nařízením o kosmetických přípravcích (KP) (ES) č. 1223/2009.

Kosmetika vs kosmeceutika

Označení kosmeceutika se vztahuje na kosmetické produkty s biologicky aktivními přísadami, které zvyšují účinnost péče o pleť. 

Kosmetickým přípravkem je dle EU nařízení o KP jakákoli látka nebo směs určená pro styk s vnějšími částmi lidského těla (pokožkou, vlasovým systémem, nehty, rty, vnějšími pohlavními orgány) nebo se zuby a sliznicemi ústní dutiny, výhradně nebo převážně za účelem jejich čištění, parfemace, změny jejich vzhledu, jejich ochrany, jejich udržování v dobrém stavu nebo úpravy tělesných pachů [2]. Kosmetika by údajně neměla mít žádné terapeutické účinky [3]. 

Naproti tomu kosmeceutika je kosmetickým přípravkem s biologicky aktivní přísadou, která má příznivý terapeutický efekt vyplývající ze zvýšeného farmakologického účinku ve srovnání s klasickým kosmetickým přípravkem a obecně se používá k označení produktů pro péči o pleť, které podporují zdraví pokožky a mají příznivý vliv na zlepšení vzhledu pokožky [3].

Biologicky aktivní látky však obsahuje již téměř každý kosmetický přípravek deklarující zlepšení vzhledu pokožky. Jak tedy kosmetiku a kosmeceutiku rozeznat? Na to neexistuje žádný přesný návod, avšak dobrým vodítkem může být taková formulace, která obsahuje klinicky testované aktivní látky nebo se jedná o produkty, u kterých jsou uvedeny výsledky na základě provedených studií

V takové studii by mělo vždy probíhat testování se vzorkem obsahující danou aktivní látku/látky a s tzv. slepým, placebo vzorkem bez aktivní látky. Věrohodnost výsledků se pak zvyšuje s množstvím testovaných uživatelek a také v případě instrumentálního vyhodnocení stavu pokožky. 

Neméně důležitým faktorem je také doba, po kterou bylo testování prováděno – obvykle se jedná o dobu 28 dní, což je jeden cyklus kožní buňky (od jejího vzniku po přeměnu v korneocyt ve stratum corneum). Tato doba se s věkem samozřejmě postupně prodlužuje a viditelný nebo měřitelný výsledek je tedy až po delší době.

Vzhledem k tomu, že se pokožka každého jedince něčím liší, každému vyhovuje trochu jiná textura výrobku, jiné aktivní ingredience, jiné vůně, jsme vždy nejlepším hodnotitelem my sami. Výběr pleťového krému by proto vždy měl být v souladu s naší intuicí. Pokud nám krém tzv. „sedne se vším všudy“, pak již stačí sledovat, zda po cca měsíci pozorujeme na pokožce nějaké změny k lepšímu.

Bio kosmeceutika?

ANO! V této době již existuje na trhu spoustu přírodních a bio kosmetických přípravků, které v sobě skrývají více než směs rostlinných olejů a másel. 

Mohou to být peptidy, které pomáhají minimalizovat známky stárnutí, ale také vitaminy, koenzym Q10, vysoce aktivní rostlinné výtažky a také např. beta-glukany a spoustu dalších. 

Pak už jen stačí, aby formulátor kosmetických přípravků byl natolik šikovný a vymyslel účinný systém, kterým aktivní látky spolehlivě doputují do hlubších vrstev pokožky.

 

Zdroje

[1] https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/j.1468-2494.2012.00740.x
[2] https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/PDF/?uri=CELEX:32009R1223&from=CS
[3] http://repo.unand.ac.id/21969/1/Cosmetic%20and%20Cosmeceutical%20in%20Skin%20Problem.pdf

 

Vyberte si z našich bio kosmeceutických produktů: