zdroj: shutterstock.com
Mysleli jste si, že k tomu, abyste měli krásnou a zdravou pleť i vlasy potřebujete koupelnu, zaplavenou horami produktů? Vyvedeme vás z omylu. Stačí si jenom nastavit smýšlení o tělové a pleťové péči na minimum. Kosmetický minimalismus je totiž naprosto skvělý. Jaké jsou jeho výhody a proč je dobré si ho osvojit?
Je to potřeba?
Všichni a všechny to moc dobře známe. Zalistujete katalogem nějaké kosmetické firmy a už to lítá. Nakoupíte si plno věcí, které naprosto nutně potřebujete a necháte za objednávku třeba dva tisíce. Rádi si děláme zásoby něčeho, co vlastně ani nepotřebujeme a není v našich silách to spotřebovat. A tak to buď vyhazujeme anebo rozdáváme. Sama jsem měla období, kdy jsem vlastnila tak 6 vůní a postupně, jak mě přestávaly bavit, jsem je posílala dál. Když si vzpomenu na koupelnu, zavalenou vším možným, jenom proto, že to bylo levné a pěkně to vonělo, vyrazí se mi osypky.
Nepopírám, že je poměrně těžké změnit toto smýšlení a minimalizovat obsah koupelnových poliček. Ale je velmi příjemné se normálně osprchovat, aniž by na vás padaly tuny různých sprchových gelů a používat jednu, maximálně dvě vůně. Je to určitý detox a léčba závislosti na nepotřebných věcech. Navíc tím, že minimalizujete svoji kosmetickou spotřebu anebo máte produkty, které se mohou použít na více způsobů, zmenšíte dopad jejich možného špatného působení na přírodu. Vlastně se dá u kosmetického minimalismu pracovat tak trochu i s ideou zero waste.
Co to vlastně je?
Kdybych měla dát k dispozici nějakou definici kosmetického minimalismu, tak napíšu tohle: „Jedná se o péči o pleť, tělo a vlasy, pomocí přírodních prostředků, co nejméně zatěžujících přírodu a tělo uživatele.“ Je to pravda, protože když se vám ztenčí linie přípravků, které používáte, můžete si být jistí, že nebudete zbytečně trápit svoje vnitřní orgány a orgánové soustavy chemickými parfemacemi a dalšími „mňamkami“, které nacházíme v levných produktech kosmetického mainstreamu. Počítejte s garancí, že se uleví hlavně vaší endokrinní soustavě, ledvinám a játrům. Ty jsou totiž nejvíce zatěžovány ve vztahu ke konvenčním kosmetickým přípravkům.
Navíc mnoho těch, kteří kompletně obměnili svoji rutinu krásy, zjistilo, že se u nich zmenšily nebo zcela vymizely projevy alergických reakcí. Ty jsou nejvíce dávány do souvislostí nejen s chemikáliemi jako takovými, které dráždí pokožku a způsobují např. kontaktní dermatitidu nebo různé ekzémy, ale hlavně s umělými parfemacemi, pocházejícími z ropy. Navíc se kosmetickým minimalismem dá poměrně dobře stabilizovat neposlušná pleť a výsledky přírodní péče o ni jsou ohromující.
Jak na to?
Kosmetický minimalismus je taky tak trochu o lenosti, šetření peněz a vynalézavosti. Ačkoli se to nezdá, opravdu s ním ušetříte nemalé finanční prostředky, i když čas od času musíte investovat větší částku, hlavně za začátku kosmetického detoxu. A protože se říká, že nejlepší je se podělit o osobní zkušenost, napíši, které produkty kosmetického minimalismu vlastním já osobně.
Rostlinné oleje jsou perfektní investicí hned z několika důvodů. Můžete si do nich míchat různá pleťová séra, do jojobového oleje třeba i vlastní parfém, můžete je používat na vlasy, do pleťových masek a na tělo po koupeli, můžete se jimi odličovat, do kokosového oleje se dá velmi dobře namíchat DIY peeling. Úžasným prostředkem k vyvážené a spokojené pleti je tzv. oil cleaning method, kterou mám vyzkoušenou, a opravdu funguje. Oleje jsou vhodné pro všechny typy pleti, stačí si jenom najít ten, který vám bude vyhovovat. Mám jich několik, pokud máte oleje v potravinářské kvalitě, jdou jejich vnitřním užíváním řešit různé problémy jako padání vlasů (lněný olej), lámání nehtů (dýňový nebo ořechový olej) a další vady na kráse. Jíly mají hned několik skvělých schopností. Můžete s nimi dělat různé hubnoucí zábaly, pleťové masky, mýt si s nimi vlasy. Na pleťové masky je bezkonkurenční zelený, bílý nebo růžový jíl, podle typu pleti. Rhassoul je zase vhodný pro mytí vlasů. A pokud si koupíte mycí zem, můžete si vzít na cesty jenom jeden produkt, který se postará o vaši celkovou hygienu.
Práškový šampon na vlasy je také velmi praktickým pomocníkem. Osvědčilo se mi, že pokud cestuji a zapomenu sprchový gel, není problém se umýt, když mám v kufru některý z výrobků od Eliah Sahil. A ty mám vždycky, protože jsou prostě praktické, dobře uzavíratelné a nezaberou v kufru moc místa. Éterické oleje jsou moji nejlepší přátelé. V těch malých lahvičkách najdete lékárničku, parfém i prostředek péče o pleť. Jsou tak univerzální a nikdy mě nezklamou. Nejlepší je na nich to, že pokrývají více sfér působnosti, můžete s nimi snížit horečku, s levandulí hravě zastavíte krvácení, když se říznete, dá se jimi eliminovat viditelnost jizev, připravíte si s nimi hezké chvilky s partnerem.
Květové vody (hydroláty) je dobré mít po ruce nejen v parných dnech, kdy nám poskytují to nejlepší osvěžení a pečují o pleť i vlasy. Jsou velmi vítané, když nemohou usnout děti anebo máme problém se spánkem my sami, nejsou tak silné jako éterické oleje a mohou se používat v těhotenství a při kojení. Obzvlášť levandule, neroli nebo růže dokáže povzbudit unavenou těhotnou ženu a dodat jí pocit klidu a bezpečí.
Můj specifický tip do kosmetické minimalistické taštičky je Martina Gebhardt. Jsem závislá na její šalvějové masce. Veškeré výrobky této značky poskytují to nejlepší možné, co potřebuje správná bio žena k tomu, aby byla její pleť šťastná, zářivá a vyrovnaná. Účinná a do poslední složky „vyťukaná“ kosmetika s nejpřísnějším bio certifikátem Demeter opravdu stojí za hřích. Dva, tři anebo klidně i sedm, a v žádném případě to nebudou hříchy smrtelné.