Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

OCM navrátí pleť do rovnováhy

OCM navrátí pleť do rovnováhy OCM je funkční metoda čištění pleti oleji.
Pavlína Klaudová
5,0 5
21

Přejít na sekci článku:

Proč čištit pleť oleji a které zvolit?

Proč čištit pleť oleji a které zvolit? zdroj: pexels.com

Molekulární struktura olejů je velmi podobná našim kožním tukům, proto pleť vítá rostlinné oleje s otevřenou náručí. Jak tedy vlastně začít s OCM a co je pro něj potřeba?

Je to jednoduché - stačí si připravit kvalitní rostlinný olej, žínku nebo malý ručník a teplou vodu. Nejčastější oleje, které se pro olejovou metodu čištění pleti používají, jsou ricinový a olivový. Ricinový olej je přirozeně adstringentní (stahující), takže efektivně odstraňuje z kůže nečistoty a je ideální pro mastnou i smíšenou pleť. Ricinový olej by ale neměl být používaný na pokožku neředěný, proto se kombinuje s jiným olejem, třeba hroznovým v poměru 2:1 (méně ricinového). Ale do směsi se prakticky může přidat jakýkoli kvalitní rostlinný olej - třeba kokosový nebo slunečnicový. Vůbec nejlepší olej, co se týče podobnosti s naší pokožkou, je ovšem olej jojobový - ten se nejvíce podobá složení lidského kožního mazu.

Klidně můžete zkusit směs ze ¾ olivového nebo lískového oleje a ¼ ricinového. Tato směs je vhodnější pro mastnou a smíšenou pleť. Pro tyto dva typy je vhodný také slunečnicový olej. Suchá pleť ocení tyto oleje: šípkový, olivový, avokádový, arganový, raw kokosový a mandlový. Ale je jen na vás, který olej vyzkoušíte, protože potřeby každé pleti jsou vyloženě individuální. Záleží hodně i na ročním období.

Rostlinné oleje obsahují mnoho prospěšných látek pro pleť, jako jsou například cenné vitaminy a minerály. Obzvlášť vitaminy A a E jsou naprosto klíčovými pro dobrý stav pokožky. Zabraňují jejímu stárnutí, vyhlazují ji, pomáhají ji být zářivější a hrají důležitou roli v její výživě. V rostlinných olejích najdeme také zinek. Máte ovšem problém zorientovat se v rostlinných olejích, které se používají v OCM, a zajímá vás jejich složení? Níže najdete tedy souhrn nejoblíbenějších a nejúčinnějších olejů pro metodu čištění pleti oleji.

Arganový olej v OCM

Arganový olej je nejvíce známý zejména z orientu, kde se používá k běžnému ošetření vlasů a pokožky. Je prakticky bez jediné chybičky, ale tomu také odpovídá jeho cena. Je velmi vhodný k eliminaci stařeckých skvrn, působí proti akné a činí jizvy méně viditelnými. Mírní dermatitidu, snižuje náchylnost kůže k rakovinovému bujení a omlazuje buňky pokožky. Obsahuje vysoké množství vitaminu A a E. V arganovém oleji také najdeme kyselinu linoleovou a omega 3 a 6 mastné kyseliny, které jsou důležité pro zdraví naší pokožky.

Kokosový olej v OCM

Kokosový olej je prakticky všelék. Na pleť působí antisepticky, antimikrobiálně a protizánětlivě. Je vhodné na různé typy infekcí a podporuje hojení poškozené kožní tkáně. Zpomaluje stárnutí pokožky, efektivně ji zjemňuje a mírně chrání před poškozením UV zářením. Najdeme v něm železo a vitamin E, který udržuje pokožku odolnou a mladistvou. Je ovšem vhodnější na sušší typ pokožky.

Slunečnicový olej v OCM

Slunečnicový olej je další bombou nadopovanou vitaminem E (najdeme ho v něm 58% doporučené denní dávky), který je silně antioxidační, neutralizuje volné radikály a napomáhá udržovat pokožku hydratovanou a svěží. Obsahuje také vitamin K (2%), A a D, navíc i nasycené mastné kyseliny (10%). Na pleť působí protizánětlivě, zklidňuje ji a vyhlazuje.

Olivový olej v OCM

Olivový olej obsahuje 70% mononasycených kyselin a na 40 antioxidačních látek, mezi ně patří polyfenoly, vitaminy K a E, chlorofyl a karotenoidy. Antioxidanty snižují zatížení volnými radikály a zlepšují funkce jak těla, tak pleti. Olivový olej působí antibioticky a protizánětlivě, proto se používá pro ošetření pleti se sklonem k projevům podráždění. Významně vhodný je též na starší pokožku, kterou vyhlazuje a brání jejímu stárnutí.

Mandlový olej v OCM

Mandlový olej je další stálicí, bez které si nedokážeme představit život. Krásně voní a má skvělý vliv na vlasy i pokožku. Je mírně hypoalergenní, proto ho snáší velmi dobře i citlivá pokožka včetně té dětské. Lépe se absorbuje, pokud je před aplikací mírně zahřátý, třeba v dlani. Je silně antioxidační a chrání pokožku před UV zářením. Je výborný pro olejové čištění pleti, protože předchází projevům akné. Redukuje známky stárnutí. Pokud trpíte lupénkou nebo ekzémy, zkuste jej používat, uvidíte, že se vaše kožní problémy záhy zlepší. Hodí se také jako odličovač make-upu. Je výjimečný obsahem vitaminu E, mastných kyselin, proteinů, draslíku, zinku a dalších minerálů a vitaminů poskytujících výborný servis jak pleti, tak vlasům.

Jojobový olej v OCM

Jojobový olej je unikátní v tom, že se vůbec nejvíce ze všech olejů podobá kožnímu mazu, takže působí na naši pleť nejpřirozeněji. Téměř nahradil živočišné tuky při výrobě pleťových krémů a dalších výrobků pro péči o pleť. Používá se bez ředění a nezanechává mastný pocit. Přesto poskytuje přirozenou ochrannou bariéru pleti. Vyřeší popáleniny od slunce, je výborný při lupénce i ekzémech, poradí si s akné. Je vysoce antibakteriální a může nahradit éterický olej z tea tree, kterému se svojí silou vyrovná v péči o problematickou pokožku. Jde o velmi vhodnou variantu obzvláště u lidí, kteří by mohli mít s éterickými oleji problémy. Při péči o pleť je důležité, že jojobový olej obsahuje vitaminy A, E a B-komplex.

Avokádový olej v OCM

Avokádový olej má několik pozitivních efektů na naši kůži i tělo - urychluje regeneraci buněk, ničí mikrobiální infekce a potlačuje vnější i vnitřní projevy zánětu. Je dobrým zdrojem vitaminu E, dokonce patří mezi pět olejů s jeho nejvyšším obsahem. Je to silný antioxidant a bojuje proti volným radikálům, zlepšuje vzhled pleti. Kromě vitaminu E v něm najdeme draslík a lecitin, to jsou primární prvky pro kvalitní vyživení kožních buněk, díky nim je olej snadno absorbovatelný přes epidermis (vnější vrstvu kůže). Avokádový olej se dá úspěšně použít také při péči o vlasy. Je vhodný proti lupům, na popraskané rty i na zmírnění ekzémů a lupénky. Urychluje proces hojení.

Ricinový olej v OCM

Ricinový olej je známý hlavně jako projímadlo a zahušťovač řas. Je ale silně antibakteriální a protizánětlivý, a proto se hodí pro péči o pleť i vlasy. Detoxikuje pokožku a napomáhá jí se uzdravovat. Má podíl na eliminaci stařeckých skvrn, je též perfektní na jizvy, neboť snižuje jejich viditelnost. Ricinový olej čistí pokožku od odumřelých buněk, a tím brání ucpání mazových žláz. Tahá nečistoty z pórů a snižuje vznik akné. Obsahuje vitamin E, bílkoviny, minerály, kyselinu rycinoolejovou, olejovou a linolovou. Velmi dobře proniká skrze pokožku, je ale poměrně hustý a musí se rozředit jiným olejem.

Šípkový olej v OCM

Šípkový olej má krásnou, příjemnou vůni a je známý pro své anti-age účinky. Je lehký a nezanechává mastný pocit. Obsahuje hodně antioxidantů, mezi nimiž je důležité zmínit vitamin A a C, které steré stimulují tvorbu kolagenu v pleti. Vitamin A má výbornou schopnost pronikat hluboko do tkáně, právě díky němu se stávají vrásky méně viditelné. Esenciální mastné kyseliny pak zlepšují pružnost pokožky. Šípkový olej funguje jako přírodní forma botoxu. Působí proti stařeckým skvrnám, bojuje s volnými radikály, vyvažuje pigmentaci pleti. Využívá se u problematické pokožky s akné, ekzémy či dermatitidou, také snižuje svědění kůže.