Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jak na černé tečky: zjistěte, proč je máte, a zatočte s nimi

Jak na černé tečky: zjistěte, proč je máte, a zatočte s nimi Jak na černé tečky.
Hana Bartušková
4,8 5
25

Jak na černé tečky zdroj: shutterstock.com

Černé tečky patří mezi nejčastější problémy snad všech typů pleti. Černé tečky se nejčastěji tvoří na nose, na čele nebo na bradě. Černá tečka je ve stručnosti špína nashromážděná v pleťovém póru. Pod špinavou zátkou je většinou ještě kožní maz, který tak nějak nemůže ven. Černé tečky nejsou hezké na dotek a jejich největším problémem je trvanlivost.

Jakmile už se nějaká ta černá tečka udělá, tak v podstatě existuje jen jediný 100% spolehlivý způsob, jak se jí zbavit. Mechanicky vymáčknutím. Což není k pleti moc šetrné. I když existuje i kosmetika, která slibuje, že vás černých teček zbaví, tak o její účinnosti se dá často úspěšně pochybovat. A proto je při boji s černými tečkami na pleti důležitá jedna věc. Prevence. Než bojovat proti černým tečkám, což je boj, který nejspíš prohrajete, tak je mnohem lepší jejich vzniku předcházet už od úplného začátku.

Přejít na sekci článku:

Proč máte černé tečky?

Jak na černé tečky zdroj: shutterstock.com

Problém: Špatně si čistíte pleť. Černé tečky jsou nečistoty nasbírané v pleti. A ono to možná tak nevypadá, ale špíny je venku hodně. Smog, stres, nečistoty, ale i make-up nebo přirozená mastnota pleti, to vše se na pleti usazuje a vytváří se černé tečky. Proto je tak důležité si každý večer odlíčit a navíc i pořádně vyčistit pleť. A čas od času nezapomínejte ani na hloubkově čistící masku a peeling.
Řešení: Čistit, čistit, čistit. Aneb umýt, peelingovat, namaskovat. I když se to nezdá, na černé tečky je nejlepší jít s olejem. Olej totiž dokáže pochytat nejen všechny nečistoty a make-up na pleti, ale taky mastnotu a nadměrný pleťový maz. Olej na sebe naváže vše mastné a pak už ho stačí jenom umýt nebo setřít. Pravidelný peeling zase dokáže vyčistit póry do hloubky a zamezí tvorbě černých teček. Stejně tak i hloubková detoxikační maska. Tu si dopřejte alespoň dvakrát týdně, hlavně pokud na černé tečky trpíte.

Problém: Máte dehydratovanou pleť. Víte o tom, že nedostatečná hydratace může způsobit tvorbu černých teček? Pleť se tak vlastně brání proti nedostatku vody. Stejně tak černé tečky může způsobit příliš agresivní kosmetika, vysušování pleti například používáním přípravků se SLS nebo SLES, vliv má i špatná životospráva a jídelníček.
Řešení: Dejte pleti vodu. A to jak vnitřně, tak i v kosmetice. Dodržování pitného režimu by mělo být pro krásnou pleť samozřejmostí. Správný pitný režim předejde nejen tvorbě akné, ale i černých teček, pleti pomůže i s regenerací a rozzáří ji. Na poličce v koupelně by pak měl čestné místo zabírat hydratační krém. Takový, který dokáže pleti dodat vodu, ale zároveň neucpává póry. Takový, který se hned vsákne, ale pomůže vaší pleti i v okamžiku, kdy je dehydratovaná, ať už z únavy nebo třeba stresem.

Problém: Může za to kosmetika. Tvorba černých teček je často způsobena špatnou kosmetikou. Například používání komedogenních olejů nebo některých chemických látek často vede k ucpávání pórů a právě k tvorbě černých teček. A vy se pořád mažete tím drahým krémem, protože si myslíte, že je pro vaši pleť to nejlepší. Přitom si víc škodíte, než pomáháte.
Řešení: Čtěte si složení. Jiná cesta asi nebude.Určitě se vyplatí znát komedogenní složky, tady látky, které způsobují ucpávání pórů a tvorbu černých teček, jako je například kokosový olej, olej z pšeničných klíčků, kakaové máslo nebo glycerin. Póry může ucpávat taky parafin, minerální olej nebo silikony. Stejně tak i některé přírodní extrakty a další látky.

Související produkt
Hydrofilní olej mateřídouškový 200 ml
Nobilis Tilia / 357 Kč
Hydrofilní mateřídouškový olej pečuje o problematickou pokožku obličeje i celého těla již během odličování. Směs olejů spolehlivě odstraní nečistoty, přebytečný kožní maz i make-up.
Detail produktu