zdroj: shutterstock.com
V přírodě najdeme jen málo bylin či rostlin, které mají blahodárné účinky na celý organismus i pokožku tak jako neem. Z tohoto vysokého stálezeleného stromu, který známe i pod českým názvem nimba, lze pro léčebné potřeby využít vše od listů a kůry, až po květy, semena a kořeny. Azaridachta Indica obsahuje vysoký podíl léčivých látek, které působí antibakteriálně, antimykoticky a antisepticky. Vzhledem k tomu lze neem v nejrůznějších podobách s úspěchem použít k léčbě akné, zánětlivých onemocnění kůže, mykóz, ale i zánětů a drobných poranění nejen v dutině ústní.
Neem lze užívat nejenom k zábalům a maskám, ale také vnitřně. Obsažené účinné látky, ze kterých bylo vědci rozpoznáno zatím 140, skvěle pročišťují krev, detoxikují organismus, stabilizují hladinu cholesterolu i cukru v krvi a jsou vhodným doplňkem při cukrovce. Kromě toho, neem zlepšuje trávení, mírní nechutenství, působí proti vzniku zánětů zažívacího traktu a je dobrou prevencí návratu žaludečních vředů. Když se toto všechno sečte dohromady, zdá se být neem přímo zázračnou rostlinkou, která ozdraví tělo a současně nemá žádné nepříznivé či vedlejší účinky. V Indii na tento fakt přišli lidé už před tisíci lety a hojně využívali a stále využívají léčebných účinků neemových lístků v rámci ajurvédy. Váží si neemu natolik, že dokonce i ve Védách je tento strom zmiňován jako Arista, neboli posvátný.
Přejít na sekci článku:
Neem na akné, lupénku i seboroickou dermatitidu
zdroj: shutterstock.com
Nejčastější využití neemu v našich končinách je bezesporu to vnější. Sušené rozemleté lístky s oblibou používají lidé trpící na akné a mastnou problematickou pleť, ekzematici, alergici i ti s lupénkou. Pro léčbu kožních problémů je neem jako dělaný. Díky svým antibakteriálním antimykotickým účinkům pokožku zklidňuje a chrání ji před dalším rozšířením zánětu či infekce. Pokožku zklidňuje, zjemňuje a mírní nepříjemné zarudnutí, svědění i pnutí. Výrazně tak eliminuje zánětlivě projevy kůže a ozdravenou pokožku chrání před opětovným návratem onemocnění.
Pro komplexní ošetření nemocné pleti lze s úspěchem použít prášek z neemových listů nebo také za studena lisovaný olej. Otázka, která z variant pro vás bude příjemnější. Možná spíš raději sáhnete po práškové masce, která na pleti příjemně chladí a už tento samotný efekt pokožku skvěle zklidní a uleví od svědění. Neemový prášek si můžete pořídit v již hotové masce připravené k okamžitému použití, ale lepší je koupit si jej v čisté podobě a masku si vyrobit doma. Nejen, že je to zábava, ale také do masky přidáte vše, co vaše pokožka potřebuje a co se jí líbí. Například zklidňující květovou vodu, šťávu či gel z Aloe vera nebo snad výživný olej..? Fantazii se meze nekladou, tak jako když pejsek s kočičkou vařili dort :) Ale nebojte, neemová maska má na tělo daleko pozitivnější účinky, než spojení kyselého zelí, marmelády a špeku.
Ale nemusíte se držet jenom masek a zábalů. Léčivých účinků neemu si můžete užívat každý den v nejrůznějších pečujících krémech, tělových mlékách, ale i vlasových šamponech a kondicionérech. Poslední zmiňované produkty určitě ocení ti, kteří trpí na výskyt seboroické dermatitidy ve vlasech a za žádnou cenu se jí nemohou zbavit. Neem nejen že zmírní nepříjemné svědění pokožky, ale při dlouhodobém používání dokáže zabránit odlupování kůže a postupně pokožku kompletně uzdravit. A jsme zase zpátky u těch masek a zábalů. Pro co nejlepší výsledky je totiž dobré kombinovat klasickou každodenní vlasovou péči se zábaly ze sušených lístků nebo také oleje. Neem působí nejenom proti seboroické dermatitidě, ale také proti lupům a nadměrnému maštění vlasové pokožky.