Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Péče o nehty a jejich okolí

Péče o nehty a jejich okolí Nehty dennodenně vystavujeme vnějším vlivům, které je mohou poškodit, proto bychom měli péči o nehty věnovat zvýšenou pozornost.
Kristýna Lexová
5,0 5
1

Péče o nehty a jejich okolí zdroj: istockphoto.com

Ať už si lakujete nehty nebo ne, nehty jsou velmi exponovanou částí těla a jsou vystavovány mnoha faktorům. Díky správné péči ovšem budou pevné, zdravé a budou rychle růst. Pečovat pravidelně o nehty a o kůžičku v jejich okolí je velice důležité, protože právě nehty jsou vystavované jak chemickým, tak mechanickým či termickým vlivům. Samy jiště víte, kolikrát denně používáte nehty místo nástrojů, například při sloupávání etiket či otevírání vaší oblíbené pudřenky. Nehty jsou mechanicky namáhány, ale působí na ně také okolní prostředí a různé chemikálie. Výsledkem všech těchto vlivů pak můžou být lámavé či třepící se nehty a vysušená olupující se kůžička kolem nich.

Prvním krokem je v každém případě minimalizovat právě ono vnější působení. Zapamatujte si jednou pro vždy, že nehty nejsou stejně pevné jako páčidlo a buďte na ně opatrnější. Obzvláště delší nehty se mohou při nešetrné manipulaci snadno zlomit, proto jim dopřejte trochu klidu a zkuste místo nich používat nástroje k dané činnosti určené. Používejte také šetrný mycí gel či mýdlo, které neobsahuje složky, jež mohou nehty i citlivou kůžičku vysušovat. Jsou to právě neblaze známé syntetické sulfáty, které sice báječně pění, ale „odmění“ vás vysušenou pokožkou. Volte raději přírodní mýdla, ideálně s obsahem změkčujících ingrediencí, jako je aloe vera či různé oleje.

Stejně tak je vhodné vyměnit váš běžný odlakovač za ten přírodní, který nehty tolik nepoškodí. Konvenční odlakovače obsahují velké množství chemikálií, které jsou doslova dryákem pro vaše nehty. Pokud si nehty lakujete, nezapomínejte je chránit před vznikem barevných skvrn a pod barevný lak použijte jednu vrstvu k tomuto účelu přímo určeného podlaku či vyživujícího pečujícího laku. Při lakování pak zalakujte i samotné špičky nehtů, čímž pomůžete zabránit štěpení nehtů.

Velkou pozornost si pak zaslouží kůžička okolo nehtů. Nebuďte na ni příliš drastické a rozhodně ji nikdy nestříhejte. Kůžičku vždy upravujte po předchozím namočení – dopřejte si krátkou desetiminutovou relaxační lázeň rukou, která pokožku změkčí a usnadní její úpravu. V případě přečnívající kůžičky použijte pomerančové dřívko či profesionální kovový nástroj pusher a jemně ji zatlačte krátkými pohyby. Kůžičku nezapomeňte poté důkladně promazat vaším oblíbeným krémem na ruce či krémem přímo určeným na okolí nehtů. Krém pak můžete podpořit a uzamknout pár kapkami oleje na nehty a jejich okolí.

Péče o nehty a jejich okolí

Do kabelky se vám jistě budou hodit přípravky v peru, které jsou vždy připraveny k použití a nezaberou žádné místo. Díky peru s obsahem oleje či krému si můžete nehty upravovat takřka kdekoli a zajistíte řádnou výživu i okolní kůžičce. O nehty se zkrátka vyplatí pečovat, nejen proto, že jsou často velmi namáhané, ale také proto, že jsou lidem i vám nejvíce na očích. Když se jim budete řádně věnovat, tak se vám odvděčí pevností a krásou, kterou rády ukážete na odiv.