zdroj: BIOOO.CZ
S čím si spojuji podzim, když opomenu krásně barevné listí a neustále šedivou oblohu? Se smrkáním, kýcháním, kašláním a oteklým nosem. Sychravé počasí bohužel neúprosně útočí na naši imunitu a náš organismus se s tím vyrovnává po svém. Jedním z projevů oslabené imunity jsou i afty nebo opary. Afty, s těmi to ještě není tak zlé. Sice jsou ukrutně nepříjemné a bolestivé, alespoň se ale ukryjí v ústní dutině a nikdo je nevidí. Kdežto opary jsou poněkud extrovertní povahy a velice rádi se vystavují, což nám komplikuje život. Já na opary příliš netrpím, proto mě docela vyděsilo, když se mi začal jeden nenápadně tvořit na horním rtu. Potřebovala jsem zakročit co nejrychlejším a nejúčinnějším způsobem! Naštěstí jsem měla po ruce konopnou mast na opary s propolisem od značky Delibutus.
Co tato malý a nenápadný kelímek ukrývá? V první řadě samozřejmě zvláčňující bambucké máslo, které sice v případě oparů nemá léčivé účinky, ale zato důkladně regeneruje popraskanou kůži suchých a citlivých rtů a pořádně ji promašťuje. Podobné účinky má i obsažený konopný olej. Ten má kromě zklidňujících a zjemňujících účinků navíc i účinky protizánětlivé, a to při léčbě oparu rozhodně není na škodu. Tyto oleje mají ale spíše pečující funkci, a tak výrobci přidali něco, co v léčbě nepříjemných oparů opravdu zabírá: zázračný propolis. Propolis je úžasná pryskyřičná látka známá také jako včelí tmel. Obsahuje včelí vosk a pak různé éterické oleje, jejichž obsah závisí na tom, jaké rostliny včely zrovna opylovaly. Jelikož propolis obsahuje velké množství bioaktivních látek, má obrovskou škálu léčebných vlastností. Dá se využít pro posílení imunitního systému, proti akné a bradavicím, proti bolestem zubů, na léčbu drobných poranění, proti kašli a výčtem bych mohla pokračovat na několika stránkách. Díky svým silným antibakteriálním a protivirovým účinkům se samozřejmě skvěle hodí i na léčbu oparů. Ne každému ale může vyhovovat přímá aplikace propolisové tinktury, proto je lepší použít ne tak koncentrovanou konopnou mast na opary s propolisem. Další účinnou látkou je tea tree olej, bez kterého by se podobná mast pro jeho hojivé schopnosti určitě neobešla. Ten má, podobně jako propolis, antibiotické a protivirové účinky.
Konopnou mast na opary s propolisem jsem začala používat ještě v den, kdy se mi objevily první příznaky oparu: pocit zvláštního pnutí na rtu, zarudnutí, svědění. Do masti jsem namočila vatovou tyčinku, abych do ní zbytečně nestrkala prsty, a vydatně jsem si jí potřela nejen postižené místo, ale pro jistotu i celé rty včetně koutků. Díky obsaženému bambuckému máslu je mast na rtech moc příjemná a ani by mě nenapadlo, že má mít nějaké léčivé účinky, protože propolis s tea tree olejem nejsou tak výrazně cítit. Postup jsem jako správný hypochondr opakovala asi každou půl hodinu, a když jsem se odpoledne trochu uklidnila, konopnou mast na opary s propolisem jsem použila asi tak jednou za dvě hodiny. Nakonec jsem postižené místo důkladně namazala před spaním. Druhý den ráno jsem měla pocit, že se příznaky zmírnily a že jsem se tomu nejhoršímu nejspíš vyvarovala. Přesto jsem mast používala ještě celý den a pro jistotu i den následující, dokud zarudnutí a pnutí nezmizelo úplně. Opar se tedy nedostal do své nejhorší fáze a já si mohla oddychnout. Skvělá konopná mast na opary s propolisem versus ošklivý opar: jedna nula!
Na opary sice příliš netrpím, ale přesto budu mít propolisovou mast raději vždy po ruce, abych i příště mohla neštěstí včas zažehnat. Jestli s těmito nepříjemnými puchýři svádíte nekonečný boj, myslím si, že tenhle malý kelímek stojí za vyzkoušení. Po nevzhledném oparu se slehne zem a vaše rty budou hebké a zdravé!