zdroj: sportique.cz
Chystáte se letět letadlem. Být součástí malého zázraku, o kterém stovky generací jen snily. Ať už letíte odpočívat nebo poznávat, létání vám patrně nezevšednělo vnímáte ho jako zvláštní událost. Ono letět závratnou rychlostí uprostřed nebe v ocelové trubce není běžná a přirozená věc a přeskoky mezi časovými a teplotními pásmy také ne. Jetlag, barotrauma, křečové žíly, nachlazení a další nemilé věci jsou viditelné, ačkoli naštěstí nepříliš časté záležitosti spojené s létáním. Co však je vidět hned na první pohled je to, co se nám děje s pokožkou. Věřte, že vím, o čem mluvím. Letušku dělám už druhým rokem.
Klimatizované dopravní prostředky, letadlo nevyjímaje, dávají zabrat kůži. Jedná se totiž o prostor, kde vzduch necirkuluje přirozeně a nízká vlhkost má za následek dehydrataci a vysychání či naopak maštění pokožky. Protože jako letuška trávím v tomto prostředí hodně času a navíc počasí v cílových destinacích si na mé pleti vybírá svou daň, znám mnoho fíglů, o které se s vámi ráda podělím. Pokud můžete, neaplikujte na pokožku make-up. Pokud nesedíte v uličce, zvažte i ochranu proti slunci, přinejmenším brýle. Pijte dostatečně (avšak ne alkohol) – na většině letů dnes není problém říci si o tolik tekutin, kolik potřebujete. Dávejte pozor na ruce – přijdou do kontaktu s množstvím bakterií, proto si je myjte nebo natřete antibakteriálním přípravkem a hlavně si s nimi nesahejte na obličej.
A hlavní rada – co se týče kosmetiky, dobře a užitečně se vybavte! Já si zvykla na několik produktů, které jsou přírodní, univerzální a výrazně mi usnadňují péči o pokožku při mém povolání, ale v širším smyslu je mohu obecně doporučit na jakékoliv cestování. Jsou jimi balzám na rty, krém na ruce a arganový olej, vše od firmy Sportique.
Balzám na rty s příchutí vanilkového krému v malém plechovém kalíšku jsem si ihned zamilovala z estetického hlediska – kolegyně mi jej závidí, vypadá totiž luxusně retro. Voní taky náramně, vůni a chuť na rtech jemně cítíte ještě delší dobu po nanesení. Má ideální texturu, které nemusíte nabrat moc a přesto se o rty vydatně postará. Právě proto i tak dlouho vydrží – užívám jej denně a svůj malý kalíšek mám už půl roku. Jedná se o přírodní balzám, tudíž je bez chemických konzervantů i parafínu. Je to velký kontrast proti tyčinkám z drogerie – ty totiž většinou nehydratují, naopak vytvářejí vrstvu, která v hydrataci brání. V obsahu nechybí bambucké máslo, vitamin E, kokosový, slunečnicový, olivový, ricinový, jojobový olej a olej ze šípků plané růže a ještě pár dalších lahůdek. Nechybí ani včelí vosk. Dříve suché rty se sklony k praskání mám dnes pěkně zacelené a hydratované. Střídání mrazivých i tropických destinací tak snáším velmi dobře a nedělají se mi koutky. Součástí předepsané úpravy letušky je i rtěnka a zde je tento balzám velká výhra. Rtěnky totiž dost vysušují a balzámy, které se nevstřebají tak pěkně jako Sportique, činí aplikaci rtěnky problematickou. Tento však pusu krásně zvláční a rtěnku lze nanést krásně a plynule.
Moje povolání se s podivem asi nejvíce podepisuje na mých rukách, přitom právě ty musí být reprezentativní a úhledné. Ruce mi běžně hodně schnou a suchá kůže na kloubech může často nabírat esteticky i pocitově nepříjemné podoby. Proto jsem sáhla po jasmínovém krému na ruce, který je opět v kovové retro krabičce. Má našlehanou konzistenci a lehounkou texturu, dá se krásně rozetřít do všech záhybů kůže. Rychle se vstřebává a nezanechává na kůži mastnotu, což při práci velmi oceňuji. A také fakt, že ruce po aplikaci vydrží dlouho jemné a hydratované. Jasmínový krém je ideální forma náhradní péče, když nemáte čas a prostor máčet své ruce v olejových koupelích a bylinkových zábalech – vše máte totiž v jednom krému. 25 % bambuckého másla a další oleje bohaté na nenasycené mastné kyseliny – ty chrání kůži rukou před dehydratací, vyživují a navíc citelně zjemňují. Výtažky z bylin s antimikrobiálními účinky (rozmarýn, neem, arnika, kopřiva) snižují riziko vzniku drobných zánětů a urychlují hojení prasklinek, ranek i záděrek.
Arganový olej je můj univerzální pomocník. Má unikátní kosmetické vlastnosti a vzhledem k tomu, že není komedogenní (neucpává póry), je vhodný pro všechny typy pleti od mladé mastnější až po zralou se sklony k dehydrataci. U Sportique si můžete vybrat buď malé balení s praktickým roll-onkem, které je ideální na cesty, nebo větší lahvičku. Olej je opravdu lehounký a má lehkou, příjemnou vůni. Po aplikaci poznáte změnu ihned, ale i v následujících dnech– pleť nemá tendence k projevům suchosti, pnutí, začervenání, ale ani akné. Arganový olej má totiž vysoký obsah nenasycených mastných kyselin a pokožku hloubkově vyživuje.
Většinou v cílové destinaci zůstávám do zpátečního odletu, to jest 24 hodin. A protože je mi předpisy nakázáno vždy vypadat upraveně, to jest úplně tip top, musím si v hotelu znovu oholit nohy. A i zde se arganový olej skvěle osvědčil! Zatím jsem nezažila lepší balzám po holení nohou! V hotelech taktéž často bývá šampon, nikoli však už kondicionér – a arganový olej je jedním z nejlepších přírodních kondicionérů na světě – dělá vlasy tak hebké a lesklé, že by se za ně nestyděla ani vzorná letuška. Když na to přijde hodí se arganový olej i jako odličovač. Díky svému složení totiž odstraní líčení a zároveň nedovolí podráždění pokožky. Zejména dámám s citlivou pokožkou, které klasické odličovače pálí a dráždí, bude vyhovovat.
Jsem moc ráda, že se mi podařilo po delším hledání ustálit na třech produktech, které jsou multifunkční a navíc přírodní. Skvěle a elegantně mi umožňují vypořádat se s negativními projevy cestování – ať již jde o létání nebo pobyt v destinacích, kde je velké teplo nebo naopak mráz. Věřím, že pokud při tak častém nasazení fungují mně, dokáží pojistit krásu a zdraví vaší kůže i při vašem cestování. Tyto produkty od Sportique se vám navíc vlezou do příručního zavazadla či kabelky, které si můžete vzít na palubu.