Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jak na přírodní barvení aneb Nebojte se henny

Jak na přírodní barvení aneb Nebojte se henny Máte už dost chemie a chcete přejít na přírodu? Henna je to nejlepší možné řešení. Vyživí i zpevní vlasy a dodá jim krásný pěstěný vzhled.
Pavlína Klaudová
4,7 5
19

 Jak na přírodní barvení aneb Nebojte se henny zdroj: unsplash.com

Henna je fenoménem přírodní péče o vlasy, kterému se dostává stále většího věhlasu. A oprávněně! V zápalu boje proti rakovinotvorným látkám a alergenům v klasických barvách na vlasy se o ni bije čím dál více jejích vyznavaček. A nejsou to jen typické bioženy, které vyznávají všemožné životní alternativy. Prastaré barvicí techniky totiž fungují. Obliba, kterou si znovu získávají, nasvědčuje tomu, že co je roky odzkoušené, nemůže nic překonat.

Co je henna a odkud pochází?

Henna neboli Lawsonia inermis je malý kvetoucí keř z rodu Lawsonia, hojně využívaný hlavně v Orientu. Jeho květy se používají k výrobě tradičních parfémů, listy se suší a poté se z nich dělá prášek, který všichni známe jako pigmentační prostředek na vlasy. Případně se využívá jako alternativa tetování. Historie malování hennou sahá do starého Egypta, kde se jí natíraly nehty těsně před úmrtím. I dnes obdivovaná královna Kleopatra byla těsně před smrtí ozdobena hennovými obrazci. Zdroje uvádí, že se používání henny pro ozdobné účely praktikuje již 9000 let.

Tradiční malování hennou známé jako Mehndi je i dnes jedním ze stavebních kamenů života v Indii (ale také v Africe, Pákistánu a na Středním Východě) při zvláštních příležitostech, jako jsou např. svatby a je nedílnou součástí náboženských obřadů hinduismu. Týká se úplně celé společnosti, u chudých kast nahrazovala šperky. Hennový prášek má ale kromě barvicích schopností i další výhody. Je velmi prospěšný pro kůži, hojí ji a napomáhá její lepší kondici. Má své neměnné místo v rámci ájurvédského léčivého systému, kde se aplikuje na bolesti hlavy, žaludku, při popáleninách a otevřených ranách a snižuje se s ní horečka. Má velmi dobrý vliv na omezení vypadávání vlasů a redukuje výskyt lupů.

Co potřebujete vědět, než začnete používat hennu?

Čistá henna obsahuje lawson, je to červenohnědý pigment, který se váže na keratin v naší pokožce. Barví oranžově až červeně v závislosti na kvalitě henny. Nejlepší henna je jemně nadrcená, čerstvá z teplého a suchého podnebí, má tmavší barvu. U henny je důležitá pravidelnost, pokud si na ni zvyknete a počkáte, až se vaše vlasy vrátí do normálu po chemických zásazích, přirozeně posílí vaše vlasy. Působí totiž na vlasové kořínky a zlepšuje pružnost, pevnost a odolnost vlasu. Na ten se nabaluje a chrání ho před mechanickým poškozováním. Henna má antifungální a antibakteriální vlastnosti. Obnovuje vyvážený stav pokožky hlavy bez narušení přirozené rovnováhy vlasů. Působí jako antioxidant, mírní projevy předčasného stárnutí.

Máte-li šedivé vlasy a je jich hodně, připravte se na dvoufázové barvení, u menšího výskytu šedin stačí k jejich pokrytí jedno nanesení. Hennový prášek by se měl skladovat na tmavém a chladném místě, protože pokud je vystaven světlu, může to ovlivnit jeho barvicí schopnosti. Henna by se neměla míchat kovovými předměty a v kovových nádobách. Pokud jste ji ještě nezkoušeli, počítejte s tím, že budete muset vyšetřit čas na úklid koupelny. Na co je důležité upozornit, že henna v žádném případě nemůže zaručit, že s ní získáte odstín, na který jste byli zvyklí při chemickém barvení. Tyto schopnosti barev na vlasy jsou založeny na agresivních chemikáliích. Ty se na sebe naváží a rozvíjí sytost pigmentace. Počítejte také s častějším barvením, u méně šedivých vlasů a při použití henny s dobrou krycí schopností lze počítat s měsíčními intervaly. Ačkoli je henna velmi dobře snášená, v ojedinělých případech se může dostavit alergická reakce. Proto je před prvním barvením potřeba provést zkoušku na malém kousku kůže.

Trocha alchymie: Co přidat do henny a čemu se naopak vyvarovat?

Mnoho z těch, kteří se chystají na barvení hennou, si není jisto tím, zda ji budou umět správně používat. O henně se totiž traduje mnoho legend a není nic příjemného, když vám někdo z okolí říká, že mu zezelenaly vlasy. Dále se pak můžeme setkat s alergickými reakcemi, které ale vůbec nemusí souviset přímo se samotným základním materiálem pro barvení. Alergické reakce anebo popáleniny si způsobí mnoho lidí samo svojí neznalostí a pohodlností. Nejvíce úrazů tohoto typu je bohužel zapříčiněno nesprávným používáním éterických olejů v barvicích směsích. Asi nejčastějším příkladem, co nedávat do henny, je skořice. Éterický olej skořice je silný zahřívač a můžete si přivodit popáleniny až druhého stupně, navíc může samozřejmě vyvolat velmi silnou alergickou reakci.

Chcete-li přerazit typický zápach henny, používejte květinové éterické oleje. Určitě ne zázvor, hřebíček nebo další zahřívače, abyste nedopadli jako se skořicí. Častou chybou, které se dopouštíme na začátku hennování je nedodržení teploty vody a doby odstávání. Nikdy nezalévejte vařicí vodou. U černé henny a odstínů s indigem použijte vodu o teplotě 50-60 °C. U odstínů červených 70-80 °C. Henny s indigem se odstávat nenechávají a aplikují se a vlasy ihned po tom, co zchladnou. Henny červené, oranžové a další odstíny se nechávají odstát 4 hodiny, můžete nechat uležet i přes noc. Pro lepší výživu vlasů můžete do základu přidat lžičku olivového nebo jojobového oleje.

U tmavých odstínů můžete pro lepší barvu zalít základ černým čajem nebo kávou. Káva je výborným stimulantem vlasových folikul a omezuje vypadávání vlasů. U tmavých směsí pro šedivé vlasy se doporučuje smíchat hennu s práškem amla, citronovou šťávou nebo octem. Intenzitu červených odstínů pozvedne paprika a ibišek. Některé henny jsou již namíchány s příměsí bylin, takže nemusíte nutně shánět něco, o čem víte, že to doma stoprocentně nemáte. Pasta, kterou si následně obarvíte vlasy, by neměla být moc řídká ani hustá, aby dobře chytla. Měla by mít konzistenci roztavené čokolády. Nelekejte se toho, že po umytí henna stále barví, potřebuje 3 dny na to, aby si „sedla“ a stále pracuje s pigmenty. Pro lepší výsledek a silnější barvu se nedoporučuje mýt nabarvenou hlavu šampony, ale jen vodou a je dobré nechat barvu, aby se rozvinula.