Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Čemu se v těhotenství rozhodně vyhnout?

zdroj: pexels

S barvením vlasů, aromaterapií nebo pečující kosmetikou raději počkejte až po porodu, kvůli plodu. Nebo sáhněte po přírodní alternativě. Těhotenství s sebou přináší kromě krásných chvilek také částečná omezení. Některá se týkají pohybu, jiná stravy. A další zase chemických složek v kosmetice. Čemu je lepší se v těhotenství vyhnout a jak si péči o sebe vynahradit ještě před porodem?

Proč zvolit přírodní alternativy

Ačkoli řada žen v běžném životě využívá přírodní i konvenční pečující kosmetiku, v těhotenství je lepší se té konvenční vyhnout. Obsahuje totiž řadu složek, které nesvědčí nejen vaší pokožce, ale ani plodu. Mezi ty nejčastěji zmiňované patří například parabeny, DHA, ftaláty či triclosan. Citlivějším ženám způsobují tyto látky různé vyrážky, ale v těhotenství mohou ovlivňovat i vývoj plodu. Pokud ve své dekorativní kosmetice, v tělovém krému či v šamponu objevíte podobné složky, sáhněte alespoň po dobu těhotenství po přírodní variantě, která je neobsahuje.

Aromaterapie má přímý vliv na dělohu

Aromaterapie je velmi oblíbený způsob relaxace těla i mysli. V těhotenství se ale nedoporučuje. Některé éterické oleje, speciálně ty z kategorie zahřívačů, se obecně používají na vyvolání menstruace. Nebo mohou zvýšit frekvenci děložních stahů a přispět k předčasnému vyvolání porodu. Některé specifické oleje jako anýz či dřeviny s obsahem thujonu působí nepříznivě na vyvíjející se nervový systém plodu. Pokud nejste v oblasti aromaterapie zkušená a vzdělaná a nejste si jista, že procedura plodu určitě neublíží, doporučuje se během těhotenství aromaterapii úplně vynechat.

S barvením počkejte po porodu

Asi nejsilnější chemikálie se nachází v barvách na vlasy. A to ať už sáhnete po variantě z drogerie, nebo se svěříte do rukou zkušené kadeřnice. Aby na vlasech držela požadovaná barva, je potřeba silných chemických procesů, a k těm se používá zejména formaldehyd. Barvení vlasů se proto těhotným ženám vůbec nedoporučuje. Pokud se přece jen stydíte za nevzhledné odrosty a chcete se okolí líbit, sáhněte pro krémových barvách z přírodních složek, nebo třeba po henně. Kromě toho, že dosáhnete sytých tónů, pomáhá také s odstraněním lupů a vlasy na rozdíl od konvenčních barev naopak vyživuje. A pokud jste na jiné barvy citlivější, henna pokožku zklidňuje. Navíc s ní můžete experimentovat. Pro odlišný tón stačí přidat kávu, kakao nebo med.