Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jak si správně vybrat parfém

Jak si správně vybrat parfém Snadný návod jak si vybrat ten pravý parfém.
Viktorie Kalinová
5,0 5
2

Jak si správně vybrat parfém zdroj: shutterstock.com

Vybrat si parfém je skoro těžší než si vybrat partnera. Dobře, parfémy sice můžete střídat a nikdo si o vás nepomyslí nic špatného, ale většinou stejně každá sníme o tom, že najdeme ten pravý, který k nám bude patřit jako Chanel č.5 k Marylin Monroe. Že za sebou v místnosti zanecháme lehký obláček vůně, podle kterého nás každý pozná a ten bídák, co nás opustil, si bude muset pokaždé vzpomenout, jakmile k němu vítr přinese podobnou vůni. Parfém, který bude naší součástí a který nám pokaždé spraví náladu. Který nás přenese do jiné dimenze. Prostě ten jeden jediný.

Takže výběr musíme vzít skutečně vážně a musíme dodržet několik věcí, chceme-li uspět a najít toho pravého.

1 Kompozice - každý správný parfém se skládá ze tří vrstev. Hlavy, srdce a základu. Hlava je to, co cítíme nejdříve a co je také nejdřív pryč. Srdce je středem parfému a většinou obsahuje to, okolo čeho se celá vůně točí. Základ pak vystoupí klidně až za několik hodin, od začátku však vůni podbarvuje a vydrží nejdéle. Stejně jako nevíme po jednom večírku, co je ten tmavovlasý fešák doopravdy zač, ani parfém nemůžeme posuzovat, dokud neobjevíme a neprozkoumáme všechny tři vrstvy.

2 Čas - ani se k tomu fešákovi nebudeme hned druhý den stěhovat. Pěkný obličej, tedy hlava, totiž opravdu nezaručuje, že nám po nějakém čase nezačne trochu vadit. Nebo mít divný ocas. Ehm, parfém, samozřejmě. Prostě kupovat parfém, protože nám voní na první přičichnutí, není zrovna rozumné. Některé vůně zůstávají po celou dobu stejné nebo se mění jen lehce, nicméně jsou i takové, které se promění dokonale a klidně ve svůj pravý opak.

Jak si správně vybrat parfém

3 Místo a rozpoložení - světlo svíček a sklenka šampaňského často udělá Jamese Bonda i z Rákosníčkova dvojníka. Stejně tak parfém voní jinak na oblečení a na kůži a vnímáme ho jinak, když jsme v pohodě a jinak, když máme depresi. Ale ten pravý by nám měl vonět stále, nehledáme nějakou bokovku na víkendy. Takže je potřeba to vzít skutečně z gruntu, zkoušet na kůži a ideálně víckrát s rozestupem několika dní, abychom poznaly, jestli je to skutečně parťák i do nepohody.

Ale i když dodržíme všechna pravidla, najdeme toho jediného a nejlepšího, tak na nás přece jen číhá ještě jedna záludnost - přestane se vyrábět nebo bude reformulován. Hlavně reformulace je obvyklá kratochvíle kosmetických firem, která je snad ještě víc k vzteku než ukončení výroby. Nicméně i této potenciální katastrofě se můžeme vyhnout. A sice tak, že si najdeme ten jeden jediný mezi přírodními vůněmi. Ideálně mezi esenciálními oleji.

Pak můžeme vybírat vyloženě podle jeho přítomnosti v dané vůni nebo si parfém vyrobit sami. Esenciální oleje je možné ředit jiným olejem nebo alkoholem a můžeme si tedy tím pádem vyrobit olejový roll-on nebo i stříkací alkoholovou verzi. Najít ten jeden jediný není o nic snazší než u parfému, nicméně existuje jedna spolehlivá cesta, jak ho poznáte hned. Namíchejte si svého favorita s jemným rostlinným olejem bez vůně a po horké sprše nebo koupeli ho naneste na ještě vlhkou prohřátou kůži. Máte pocit, že jste si právě oblékla luxusní negližé, které někdo ušil jen pro vás? Tak to je on.