zdroj: biooo.cz - Mája Ráblová
S naším vyráběcím seriálem už jsme si vytvořily slušnou řádku věcí. Od zubní pasty, přes gel na vlasy, až po péči o tetování. Dnes si zkusíme vyrobit vlastní parfém přímo na míru :)!
Základním pojidlem, ve kterém se esenciální oleje rovnoměrně rozpustí a pojidlo nám tak bude nosičem námi umíchané vonné kompozice, jsou ve většině případů přírodní vosky, oleje, másla a nebo glycerin či alkohol. Mně je ovšem nejpříjemnější použití nedráždivého a pečujícího bambuckého másla. Bambucké máslo se na pokožce lehce rozpustí a společně s vůní k ní přilne.
Stejný princip, podle kterého se sestavují klasické parfémy, lze uplatnit i u našeho domácího tuhého. Jedná se o použití tří různých vonných částí - hlavy, srdce a základu.
Hlava je vůně, která je cítit ihned po aplikaci. Jsou to zpravidla květinové, svěží nebo ostřejší vůně, jako je například citron, pomeranč, bergamot nebo elemi. Pokud tedy sáhneme po citrusech, nikdy se nejspíš nepřehmátneme :).
Srdcem je většinou myšlena část vonné kompozice, která má střední tóny a intenzivněji ji ucítíme ve chvíli, kdy odezní prvotní vonný příval hlavy. Jsou jimi především sladké květinové a ovocné esence, jako je například mandarinka, růže, geránium nebo květy pomerančovníku.
Základ parfémů se tvoří nízkými tóny - zemitými, kořeněnými nebo orientálními. Jsou to vůně, které se uvolňují nejdéle, tj. několik hodin. Nejčastěji se používají santal, pačuli, neroli, ylang ylang, vanilka nebo cedr.
Velkou přidanou hodnotou při použití éterických olejů jsou i účinky na psychiku díky jejich aromaterapeutickým vlastnostem, které ze syntetických vůní nikdy nezískáte.
Bambucké máslo si rozpustíme ve vodní lázni tak, aby bylo tekuté. Jen tak se nám může povést rovnoměrně rozmíchat všechny části našeho parfému.
Do připraveného kalíšku nalijeme malé množství (cca jednu až dvě lžičky) rozpuštěného bambuckého másla a postupně přidáváme přichystané éterické oleje. Já jsem si vytvořila tři skupinky olejů - podle principu hlava, srdce a základ. Vždy jsem přidala 5 až 8 kapek z každé skupinky, zamíchala a kapku aktuální směsi nanesla na kůži. Průběžně jsem tak zkoušela, jak je parfém silný a když jsem byla s intenzitou víceméně spokojená, doladila jsem výslednou vůni již bez ohledu na hlavu srdce a základ a víc jsem se soustředila na svůj 3. smysl - čich.
Aplikace: Je zvykem vybírat dobře prokrvená místa pokožky. Například oblast za ušima, na krku, na loketních důlcích nebo na zápěstí. Některé vůně, především správně vybrané základové, jsou z pokožky jemně cítit dokonce i po osprchování.
Osobní tip: Poměrem pojidla a éterických olejů udáváme, logicky, sílu parfému. Pokud si parfém vyrobíme z bambuckého másla a vyhneme se éterickým olejům, které by mohly na pokožku působit dráždivě, můžeme si tak snadno vyrobit krémový deodorant a získat účinek běžných deodorantů :). Pokud jste se setkali s problémem, že při běžném používání se vám nevhodně mísí vůně parfému a vůně deodorantu, není nic jednoduššího než si vyrobit dva kelímky se stejnými vůněmi, jen v odlišné intenzitě.