zdroj: biooo.cz - Mája Ráblová
Játra jsou pro naše tělo důležité, protože fungují spolu s ledvinami jako čistička těla. Narušená energie jater není nic příjemného, protože jsou velmi citlivá na emoční přetížení a umí to dát dobře najevo. Jaterní onemocnění nemusí vzniknout pouze v následku nákazy (hepatitida), ale také špatným životním stylem a nebo jako následek emočního napětí. Postupně zde popíši nejen oleje, které jsou pro játra prospěšné, ale zmíním také ty, které jsou pro játra toxické. Protože nic nemá jenom jednu stranu, a tak jako je potřeba mluvit o pozitivech, nejde zatajovat negativa.
O játrech a péči o ně jsem již psala jeden článek, zde bych se více chtěla věnovat aromaterapeutickému pohledu. Játra jsou jediným orgánem, který je schopný seberegenerace, a to i v případě, že je odebráno 75 % jaterní tkáně. Pokud jsou řádně podpořeny jejich funkce, mohou se velmi dobře vyzdravit a obnovovat.
Jaké esenciální oleje volíme k podpoře regenerace jater?
Volíme ty éterické oleje, které pomáhají při depresích nebo dlouhodobých frustracích a s nimi souvisejících blokacích energie čchi, také je mohou provázet bolesti hlavy. Tyto oleje také zlepšují hormonální funkce a trávení, protože podle čínské medicíny je při onemocnění jater potřeba posílit element dřeva. Doporučuje se masírovat břicho ve směru hodinových ručiček směsí nosného a éterického oleje (nebo směsi olejů).
Pro játra je nejvíce prospěšná silice z rozmarýnu, protože čistí krev a vyplavuje z jater škodlivé toxiny. Stimuluje navíc tvorbu a tok žluči, což je velmi důležitý proces v našem těle. Tím je zajištěná podpora jater, ty se mohou lépe regenerovat a stávají se odolnější vůči nemocem cirhózy či hepatitidy. Heřmánek je vynikající tonikum, které stimuluje jaterní funkce a je dalším z krevních čističů. Máta peprná stimuluje tok žluči a celkově posiluje trávicí systém. Detoxikační účinek na játra má také olej z jalovce, působí diureticky, a díky tomu se lépe odvádí odpadní látky z těla, antioxidační funkce má i fenykl. Dalšími prospěšnými silicemi pro přetížená játra jsou cypřiš, citron a tymián.
Zkuste si zameditovat a do aromalampy nakapat bazalku, bergamot, geránium, levanduli, meduňku, neroli, citron, verbenu a ylang-ylang, které podle čínské medicíny podporují tok čchi v těle. Regenerace jater potřebuje také dobrý a kvalitní spánek, ke kterému pomohou majoránka, levandule, neroli, pomeranče, heřmánek, santalové dřevo a růže.
Hormonální oleje zde mají také svoji podpůrnou roli. Nálady jsou hlavně u žen řízeny hormonálním systémem, který je potřeba dostat do dobrého stavu. Používáme šalvěj, fenykl, geránium, heřmánek, cypřiš, zázvor, jasmín, majoránku a rozmarýn. Můžete je dát do aromalampy, jasmín ale používáme do masážních směsí.
Při bolestech hlavy pomohou anýz, bazalka, eukalyptus, levandule, citron, meduňka a rozmarýn. Pod tíhou nervového vypětí se mohou objevovat bolesti svalů, které dobře rozmasírujeme a uvolníme pomocí heřmánku, levandule, majoránky, máty peprné, rozmarýnu a růže. K podpoře elementu dřeva v játrech jsou vhodné anýz, bazalka, bergamot, kardamom, fenykl, jalovec, citronová verbena, majoránka, černý pepř, máta peprná a růže.
Čemu se vyhnout při manipulaci s éterickými oleji?
V aromaterapii se mluví o tom, že je prospěšná, pomáhá a dokáže léčit mnohé. Ale druhá strana mince může být pro ty, kteří s ní zacházejí neopatrně, nebezpečná. Zatím jsem zde psala jenom o výhodách éterických olejů a vždy se snažím upozorňovat na to, že se s nimi má zacházet opatrně, obzvlášť u zahřívačů.
Některé esence mohou při perorálním použití, nebo pokud je použijete do masážní směsi a dostanou se přes kůži přímo do krve, způsobit jaterní toxicitu. Pokud se léčíte éterickými oleji a přijímáte je perorálně, zbystřete. Esence, které mohou poškodit jaterní funkce, když jsou polknuté, jsou anýz, hřebíček, vavřín, bazalka, skořice (listy i kůra), fenykl a estragon. Další oleje, které mohou nepříznivě ovlivnit vaše játra, pokud jsou přidány do masážní směsi, jsou hořká mandle, puškvorec, kafr, křen, pelyněk, hořčičné semeno, lilek, kopřiva, boldo list a pilocarpus jaborandi.