Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Masticlife: Účinky mastichy na vlastní kůži

doplňky stravy masticlife v keři zdroj: Masticlife

O značce

Masticlife působící od roku 2008 v Čechách, na Slovensku, v Německu a ve Velké Británii je divize Notia, spol. s.r.o. na výrobu a prodej mastichových produktů. Co se ČR a SR týká, byli první, kdo na zdejším trhu dosud neznámou mastichu uvedli.

Jsou certifikovaným partnerem monopolního producenta mastichy The Chios Mastic Growers Association a snaží se ji českým slovenským zákazníkům více přiblížit, seznámit je s jejími unikátními účinky a zprostředkovat jim co nejvíce informací o místě odkud se získává.

Potravinové doplňky Masticlife obsahují pouze originální chioskou mastichu, kdy každá jedna výrobní dávka je certifikovaná a označená sezónou sklizně. 

Kromě vlastních produktů - potravinových doplňků - jejich portfolio zahrnuje také kosmetiku, žvýkačky nebo zubní pastu z produkce chioské asociace a její dceřiné společnosti Mediterra. 

Co je to masticha?

Že jste o ní ještě neslyšeli? Nevadí. Tak si pojďme přiblížit, co to ta masticha (čti “mastycha”) vlastně je. Masticha z Chiu je název pro aromatickou pryskyřici, která je stále rostoucím fenoménem. Zatímco v arabských a jiných východních zemích jsou její širokospektrální blahodárné účinky známe již po staletí, v Evropě se do podvědomí dostala teprve v posledních letech. Přitom za dob Osmanské říše byl tento přírodní poklad vyvažován zlatem a za její krádež dokonce hrozila smrt popravením. 

Jaké jsou její účinky?

Masticha se řadí mezi tzv. superpotraviny. Již od středověku byla ceněna pro své blahodárné účinky a dokonce šlo o první “žvýkačku” pro osvěžení dechu, v kosmetice se využívala k čištění pleti nebo byla součástí farmaceutických receptů.

Na základě současných moderních výzkumů bylo prokázáno, že unikátní složení této pryskyřice sestává ze stovky látek z nichž určeno jich zatím bylo asi 80. Přesné složení chioské mastichy ale není dosud známo.

Využití proto našla ve farmacii, potravinářství i kosmetice. Přispívá k normální funkci trávicího ústrojí a nebo ústní hygieně.

Účinné látky:

  • Přírodní polymery

  • Těkavé a aromatické látky, které tvoří esenciální olej - mastichový olej

  • Terpeny, fytosteroly a polyfenoly

Odkud se získává?

Strom řečník lentišek, ze kterého se získává masticha

Masticha se získává ze stromu řečíku lentišku (lat. Pistaci lentiscus) v jižní oblasti řeckého ostrova Chios. Zatímco divoce rostoucí řečík si podmanil rozsáhlé území Středomoří, jižní Chios je jediným místem, kde se systematicky pěstuje v oblasti mastichových vesnic a produkuje cennou mastichu. Nese chráněné označení původu PDO, protože jde o naprosto unikátní produkt získávaný na malém území, jehož tajemstvím jsou mikroklima regionu a kultivace dlouholetým šlechtěním dřevin.

Od zrodu kapky až k lidem

Místní lidé přezdívají mastichu jako “Slzy Chiosu”. Jakožto pryskyřičná míza je totiž vylučována z kmene a hlavních větví stromu uměle vyvolanou produkcí způsobenou systematickým nařezáváním kůry v období od června do začátku října. Masticha se v takto vzniklých řezech objevuje ve formě čirých kapek (odtud slzy) a stéká i na zem, kde se po zaschnutí opatrně sbírá, v sítech se čistí ve vodě a nechává znovu zaschnout. Následně se ručně vybírají tmavé kousky tak, aby zůstaly jen čisté čiré krystalky. Pěstování a sklízení mastichy se na ostrově věnují lidé již po celé generace.

Ztuhlé krystalky mastichy mají zprvu hořkou chuť, která postupně zráním mastichy ustupuje až je nakonec zcela nahrazena nezaměnitelnou a charakteristickou dřevito-ovocnou vůní a nasládlou chutí. Vyzrálá masticha pak putuje do malých zpracovatelských závodů odkud je expandována k uživatelům. 

Recenze:

Original Chios Masticha + Vitamin D3

Jak známo, imunita je odrazem stavu našich střev. Pryskyřice masticha je proslulá pro své blahodárné účinky na trávicí soustavu, proto je doplněk stravy založený právě na této pryskyřici báječným pomocníkem pro posílení imunity.

Kromě toho je obohacen ještě o vitamín D, který se podílí na udržení dobrého stavu kostí, zubů a svalů.

Užívá se jedna tableta 1x denně. Po měsíci užívání jsem jsem pozorovala zlepšení pocitu “nafouklého” břicha po konzumaci některých potravin.

Original Chios Masticha + Vitamín D