zdroj: biooo.cz
Řekneme si pár důležitých zásad ohledně používání éterických olejů, aby naše konání s nimi bylo co nejbezpečnější.
1. Kvalita silic! Je důležitá, používejte pouze kvalitní 100% éterické oleje, jedině tak si budete jisté, že neublížíte sobě ani děťátku. Padělané a cenově „výhodnější“ silice jsou naopak velmi nedobrou investicí, protože se při jejich používání může objevit velmi nepříjemný problém, ne-li více problémů. Nekvalitní oleje zvyšují pravděpodobnost nepříznivé reakce našeho organismu.
2. Chemické složení olejů je další důležitou věcí, kterou musíme brát v potaz. Při práci s éterickými oleji musíme mít na paměti, že obsahují terpeny (převážně monoterpenické uhlovodíky, aldehydy, ketony, kyseliny, estery a seskviterpeny, uhlovodíky a kyslíkaté látky). Éterické oleje bohaté na fenoly (eugenol neboli kyselina hřebíčková), aldehyd kyseliny skořicové a aldehydy (citronella) mohou způsobit alergické reakce. Oleje, které tyto kyseliny obsahují, by se neměly nikdy používat neředěné na kůži ani sliznice.
3. Způsobů použití olejů existuje více a můžeme si vybrat ten pro nás nejpříjemnější. Olej můžeme v případě krajní nouze inhalovat z kapesníku, nechat ho postupně odpařovat ve vodě z aromalampy, vybídnout spřízněnou duši, aby nás namasírovala, nebo si udělat prostě jenom hezkou voňavou chvilku ve vaně plné horké vody.
4. Poranění a jiné kožní problémy mají za následek citlivější kůži, která oleje vstřebává snadněji, a proto je potřeba větší míra opatrnosti při aplikaci silic na postižená místa, neboť je více pravděpodobné, že se po aplikaci objeví alergická reakce. V žádném případě neošetřujte poraněnou kůži éterickým olejem, pokud není zředěný do nosného oleje a pokud si nejste 100% jisti, že když použijete neředěnou silici, nebude to mít negativní následek na vaše zdraví. Jsou oleje, které můžete aplikovat na poraněnou kůži bez zředění, ale je jich velice málo. Jedním takovým zázrakem je levandule, která skvěle pomáhá na komáří i jiné štípance.
5. Éterické oleje a děti jsou další samostatnou kapitolou. Děti, kojenci a batolata mají daleko lepší čich než my dospělí, kteří jsme si ho nechali dlouhodobým vývojem určitým způsobem otupit. Pokud chcete používat aromaterapii k uklidnění potomstva, musíte si uvědomit, že je potřeba používat menší množství éterického oleje, než jaké používáte u sebe. To samozřejmě platí i pro těhotné ženy. Při aromaterapii prováděné u dětí byste neměli používat jehličnany a také břízu, protože jsou bohaté na metylsalicyát (derivát kyseliny salicilové, který může působit dráždivě jako kafr a mentol).
6. Vždy odzkoušejte snášenlivost éterických olejů 24 hodin před jejich použitím tak, že zředíte kapku vybraného oleje s nosným rostlinným olejem (olivový, mandlový, hroznový atd.) a natřete si směs na kůži. Pokud se do druhého dne neobjeví alergická reakce, budete mít jistotu, že je pro vás olej bezpečný.
7. Pozor na fotosenzibilitu! Když používáte k masážím fotosensibilní oleje, neměli byste se vyskytovat příštích 24 hodin na přímém slunečním světle! Mezi fotosensibilní oleje patří všechny citrusy (citron, limeta, pomeranč, bergamot, grep), kmín, andělika lékařská a routa vonná. Pokud byste šli na přímé slunce, odnesete si nepěkný dárek v podobě pigmentových skvrn!
8. Oleje s největší dráždivostí, které je vždy nutné ředit do nosného oleje (pokud je používáme k masážím), jsou kmín, skořice, oregano, tymián, máta, citronová tráva.
9. Lidé s extrémně nízkým krevním tlakem by se měly vyhýbat nejsilnějšímu druhu levandule. Je to levandule širokolistá. Levandule úzkolistá se používat může, samozřejmě s opatrností.
10. Dodržujte striktní ředění olejů! Zahřívací oleje, které jsou obzvlášť silné (hřebíček, skořice), používejte v poloviční doporučené dávce. Jak do koupele, tak při masážích i v aromalampě.
11. Jak ředíme oleje? U aromalampy záleží na velikosti místnosti. Ředění se může pohybovat od dvou do deseti kapek, podle síly silice. Pokud olej inhalujeme z horké lázně (např. když jsme nemocní), ředíme v poměru 600 ml vody a 1-3 kapky silice, opět podle síly silice. Musíme vědět, že v horké vodě se silice rychleji vypařují. Nesmíme otálet s inhalací, je potřeba mít vše připravené na jednom místě, abychom nemuseli odbíhat. V rozprašovači smícháme na 100 ml 5-7 kapek oleje, tuto směs musíme pořádně protřepat. Při aplikaci obkladů ředíme poměry následovně: 5 kapek silice (u silných olejů poloviční množství), rozmícháme ve lžíci oleje a potřebném množství vody (nebo mléku, tukovém nosiči). Co se týče koupelí, pro celkovou koupel si namícháme do mléka 3-10 kapek éterického oleje, množství určujeme zase podle síly a charakteru oleje.
12. Jak vybrat aromalampu? Nejlepší na údržbu jsou skleněné nebo porcelánové aromalampy, které jsou vyšší a rozdíl mezi plamenem a odpařovací miskou je 7-10 cm. Nižší aromalampy způsobují připalování oleje a uvolňování karcinogenů. Keramické lampy jsou porézní, hůř se čistí a mohou se v nich tvořit nepěkné usazeniny.
13. Éterické oleje byste měli střídat. Douhodobé používání jednoho druhu oleje má za následek, že už na nás potom nebude fungovat, až ho opravdu budeme potřebovat! Zjistěte si oleje, jejichž účinky se navzájem překrývají, pokud řešíte jeden konkrétní problém, mějte jich po ruce víc, abyste neztratili schopnost je vnímat a vzít si z nich to, co právě potřebujete.
14. Pozor na rady ohledně aplikace olejů na polštář, na kterém spíte. Mohou se vám v noci dostat do očí a to není nic příjemného. Raději si postavte na noční stolek kapesník s kapkou levandule nebo heřmánku.