Přejít na sekci článku:
Jak pracovat s jasmínovou esencí
zdroj: shutterstock.com
Dejme tomu, že milujete jasmín až za hrob a rozhodli jste se zainvestovat do skutečně kvalitního produktu, takže jste za cca 500 korun obdrželi hříšně mrňavou, ale zato opojně vonící lahvičku. Jasmín je jeden z olejů, který lze používat i neředěný, ale většině lidí nepřijde příliš atraktivní představa druhého pracovního úvazku jen kvůli skvělým účinkům jasmínu. Takže nehledejte druhou práci a ještě jednou maličko zainvestujte a pořiďte si pipetu.
V případě, že chcete využít účinků jasmínu zevně nebo si pořídit úžasně vonící parfémek, budete muset ředit. Vlastní olejový parfém si vyrobíte za použití rostlinného oleje bez vůně (nejčastěji se používá jojobový nebo mandlový). Na cca 10ml oleje bohatě postačí jedna kapka jasmínové esence - absolue má jednu výhodu, a sice že ředěním se jeho vůně ještě lépe rozvine, takže platí, že méně je více. Takto vyrobený vonný olej můžeme dále míchat s dalšími (již neředěnými) éterickými oleji nebo přidávat do kosmetických přípravků, masážních olejů nebo vlasové kosmetiky… Prostě všude, kde chceme skvělých vlastností jasmínu využít.
Pokud je vám to ale stále líto nebo si parfém koupíte raději hotový, protože na míchání si netroufáte, ale nechcete se účinků vzdát, tak řešení - a dokonce velmi ekonomické - existuje také. Esenciální oleje můžete totiž inhalovat přímo z lahvičky a to buď čisté nebo trochu naředěné, pokud nechcete takový poklad nosit stále s sebou. Stačí 5 hlubokých nádechů a jasmín začne fungovat jak na psychické úrovni, neboť čichové nervy vysílají signál rovnou do mozku, tak na fyzické, protože vdechnutím se nám obsažené látky dostanou do plic, odkud jsou krví rozvedeny do celého těla. Pro tento účel vám postačí skutečně maličká lahvička nebo vialka, kterou můžete mít stále při sobě. Nebudete sice vůní oblažovat celé okolí, ale v případě tak intenzivních aromat jako je jasmín, to bude možná i oceněno.