Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Esenciální olej Šalvěj muškátová

Esenciální olej Šalvěj muškátová Šalvěj muškátová má jiné použití než její příbuzná šalvěj lékařská.
Renata Ježková
4,5 5
11

Šalvěj muškátová zdroj: shutterstock.com

Šalvěj je poměrně známá a oblíbená léčivá bylina i přísada do jídel. Ale je potřeba dobře rozlišovat, neboť šalvějí je mnoho druhů. Nejznámější je šalvěj lékařská (salvia officinalis), nás bude zajímat šalvěj muškátová (salvia sclarea). Rozdíl mezi oběma esenciálními oleji je především v obsahu thujonu, který sice obsahují oba druhy, ovšem šalvěj muškátová v daleko menším množství.

Thujon je totiž tou složkou, která svého času vytvořila ten velký absinthový mýtus o jeho halucinogenních účincích a malé zelené víle (která je ale jinak neškodná). Jedna ze základních bylin k výrobě absinthu je totiž pelyněk, který thujon, stejně jako šalvěj lékařská, obsahuje. Nicméně přestože thujon má při nadměrné konzumaci nepříznivé účinky na zdraví, tak v absinthu ho není a nikdy nebylo tolik, aby byl nějakým způsobem škodlivý. Což není nabádání k nemírné konzumaci, pouze informace :-)

Přejít na sekci článku:

Šalvěj muškátová - ženský olej

Šalvěj muškátová ženský olej zdroj: shutterstock.com

Asi to je tím, že ženy absinthu nikdy až tak neholdovaly, takže je to táhne spíš k šalvěji muškátové. A to do té míry, že je vypozorováno, že ženám voní daleko častěji než mužům. Což bude ale spíš způsobeno tím, že obsahuje sclareol, který patří mezi fytohormony, tj. rostlinné látky, které mají podobnou chemickou strukturu jako lidské hormony. Proto je šalvěj muškátová jednou z nejlepších bylin na jakékoliv problémy s menstruací, premenstruační syndrom nebo problémy v klimakteriu.

Je to jeden z olejů, který je možné užívat i vnitřně, což je vhodné zejména v případě silných menstruačních bolestí. V takovém případě je ale potřeba se ujistit, je se skutečně jedná přesně o ten olej, který potřebujeme a že je v takové kvalitě, že je pro vnitřní užití vhodný. Pak je možné kápnout kapku až dvě na kousek pečiva a sníst nebo použít prázdné želatinové tobolky a spolknout.

Další možností je masáž olejem na solar plexu, buď čistým olejem nebo smíchaným s nějakým nosným olejem, například jojobovým v poměru 1:1. V takovém případě je ale potřeba masáž provádět každý den pravidelně. Stejným způsobem (esenciální olej v nosném oleji) je pak prospěšné masírovat spánky a ulevit tak bolesti nebo tlaku v očích, který může být způsoben třeba bolestí hlavy nebo přílišnou námahou očí.

Související produkt
Jojobový olej, bio 50 ml
Saloos / 200 Kč
Hlavní předností jojobového oleje je jeho schopnost normalizace kožního mazu. Mastnou pleť jojobový olej zmatňuje, a suchá místa naopak dostatečně promastí a vyživí.
Detail produktu