Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Éterický olej levandule

Éterický olej levandule Levandule je jemná, ale přesto silná francouzská dáma, která svou elegancí okouzlila nejednoho aromaterapeuta.
Pavlína Klaudová
4,2 5
6

Éterický olej levandule zdroj: unsplash.com

Kdo by neznal levanduli? Buď ji milujete, nebo nenávidíte, nic mezi tím. A velmi často se stává, že nenávist se po tom, co navštívíte Provence a vidíte tam ta úžasná, dlouhá, fialově zbarvená pole, promění v celoživotní lásku. Čistá, hluboká, šikovná rostlina skýtá mnoho zdravotních benefitů, a proto se těší veliké oblibě jak v aromaterapii, tak v potravinářství, kosmetice i lidovém léčitelství. A toto své postavení si vybudovala plným právem.

Přejít na sekci článku:

O levanduli a její historii

O levanduli a její historii zdroj: unsplash.com

Levandule pochází z oblasti Středozemního moře, ale pěstuje se nyní po celém světě. Je to stálezelený keř s kopinatými listy, kvete fialově, růžově, purpurově nebo bíle (závisí na druhu) a roste do výšky jednoho metru. Její název pochází z latinského lavare = mýt. Esenciální olej se získává z květů parovodní destilací. Levandulí je více druhů, nejpoužívanější je Lavandula angustifolia. Dále pak existuje Lavandula latifolia, Lavandula stoechas, Lavandula burnatii (lavandin super) a Lavandula hybrida (lavandin).

Rozdíl mezi levandulemi je v jejich chemickém složení, které závisí nejen na jejich druhu, ale také na složení půdy, v které jsou pěstovány. Většina éterického oleje levandule pochází z Francie, kde se dbá na jeho exklusivní kvalitu. Některé druhy na trhu mají původ v USA, Anglii, Austrálii, Itálii, Bulharsku, Španělsku nebo Indii či dalších částech Asie. Levandule se přidává do některých výběrových francouzských vín. V éterickém oleji Lavandula angustifolia najdeme celkem 16 chemických složek. Nejvíce procentního podílu má linalylacetát (asi 36,8 %). Dále obsahuje např. linalool, kafr, 1, 8-cineol a lavandulyl acetát.

Historické zajímavosti o levanduli

Levandule a její terapeutické vlastnosti jsou využívány již po více než 2500 let v kulinářství, kosmetice i lidové medicíně. Měli ji v úctě staří Řekové, Římané, Egypťané, Arabové a najdeme ji také v receptech ajurvédy. Římané používali levanduli v lázních k dezinfekci vody. Ve středověku se rozsypávala v domech a kostelích, vycpávaly se jí polštáře a používala se pro výrobu vonných sáčků, což se prakticky dělá dodnes. Během morových epidemií v Anglii lidé nosili levandulové snítky na zápěstích a kotnících, aby se chránili před nákazou. Levandule totiž odpuzuje blechy, které tuto nemoc přenášely.

Svatá Hildegarda z Bingenu ji doporučuje pro udržení čistoty. Levandule čistí vzduch v domě, mírní bolesti hlavy a navozuje klidný spánek. Používala se také proti textilním škůdcům. Analgetické účinky levandule ověřil roku 1910 při výbuchu ve své laboratoři francouzský chemik Dr. René-Maurice Gattefossé. Při incidentu utrpěl vážné popáleniny a použil na ně levanduli. Konstatoval, že výrazně snižuje bolest a zlepšuje hojení, které vede k eliminaci viditelnosti jizev. Levandule se používala také za války, aby se zmírnila a znecitlivěla zranění vojáků.

Kontraindikace a směsi levandule

Éterický olej levandule je bezbarvá, až světle žlutá kapalina. Její vůně je sladká, květinová, bylinná, jemně balzámová, éterická apůsobí svěže a čistě, je zářivá a vysoce rafinovaná. Co se týče kontraindikací, nevykazuje levandule žádné kromě toho, že si na ni musí dát pozor osoby s nízkým tlakem, protože ho ještě více snižuje. V těhotenství, ani u malých dětí nevadí, je-li dodrženo poloviční dávkování, ale přesto je lepší používat jemnější lavandin, případně levandulový hydrolát. Např. do 100 ml nosného oleje se v takových případech kape 25-30 kapek éterického. Levandule jinak nevykazuje ani toxické, ani dráždivé účinky. Je jedním z éterických olejů, které se mohou kapat přímo na kůži i do ran. U citlivých osob doporučujeme míchat éterický olej s nosným. Neužívejte ji vnitřně, není-li na obalu psáno jinak, anebo se poraďte s aromaterapeutem.

Éterický olej levandule se míchá do směsí s citrusy, květy, cedrovým dřevem, heřmánkem, citronelou, šalvějí muškátovou, gerániem, hřebíčkem, jasmínem, majoránkou, pačuli, borovicí, tymiánem, vetiverem, rozmarýnem, muškátovým oříškem.