Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jak vybrat přírodní zubní pastu

Jak vybrat přírodní zubní pastu Běžné zubní pasty obsahují mnoho látek, které jsou naprosto nevhodné nebo i nebezpečné. Správnou a bezpečnou volbou je čistě přírodní zubní péče.
Marcela Fröhlichová
5,0 5
2

zdroj: Coslys

Věděli jste, že syntetické parfemace a antibakteriální složky, které najdete ve složení konvenčních zubních past, narušují přirozené prostředí v ústech a místo, aby osvěžovaly dech, ho mohou z dlouhodobého hlediska zhoršovat?

Podívejme se pastě na zoubek

Pokud se podíváme na zoubek konvenčním zubním pastám, zjistíme mnoho skutečností, o kterých bychom raději nevěděli. Ale je to potřeba, protože jedině tak se můžeme kompetentně rozhodnout, jestli je budeme dále používat. Nepopíráme, že jsme sami byli v šoku z toho, co všechno se dá skrýt do té malé tuby, jejíž obsah přichází denně do kontaktu s našimi ústy. Vyhledali jsme ty nejčastější škodlivé složky zubních past a zmapovali jejich účinky.

Jednou z nejčastěji diskutovaných složek dentální hygieny je aromatická sloučenina triclosan, která funguje jako antibakteriální činidlo a zpomaluje růst hub a plísní. Přidává se do drogerie a kosmetiky (je např. součástí antibakteriálních gelů a tekutých mýdel). Triclosan se dostává do trávicího systému kůží a ústy, jeho přítomnost lze zjistit rozbory moči. Největším problémem triclosanu je, že se jedná o látku toxickou pro vnitřní orgány, která zhoršuje svalové kontrakce a zpomaluje funkce krevního oběhu. Dlouhodobě narušuje imunitní systém a má negativní účinky na endokrinní soustavu. S triclosanem jsou také spojovány různé alergické reakce a antibiotická rezistence.

Laurylsulfát sodný, pro který je často používaná zkratka SLS, je látka, derivovaná v lepším případě z kokosového nebo palmového oleje, ale často má čistě chemický původ a pochází z ropy. Je to aniontová povrchově aktivní látka, napomáhající pěnivosti výrobku. Přidává se do mýdel, prostředků na nádobí, šamponů nebo sprchových gelů a na to už jsme si zvykli. Nicméně jeho přítomnost v zubní pastě je mnohem problematičtější. Obsah SLS v zubní pastě je obvykle omezen na 0,5 až 2%, ale i v tomto množství je stále dráždivý a poškozuje pokožku a sliznice, hormonální systém a je to stále ta samá karcinogenní látka. SLS v pastě může rozleptat tkáně a způsobit bolestivé vřídky v ústech. Navíc se jedná o látku, toxickou pro životní prostředí a vodní organismy.

Takže máme pěnidlo a máme desinfekci. Pak k nim přidáme nějaké to barvivo, nejčastěji se jedná o modrou pod názvem Brilliant Blue FCF. Jeho původ je syntetický, pochází z ropy. I když nemá vůbec žádný přínos v dentální hygieně, vstupuje přímo do krevního řečiště. Co se týče chemických bělidel, které obsahují zubní pasty, bylo by potřeba nechat je na zubech působit několik hodin, aby je skutečně vybělily. Takže se jedná jen o další součást zubní pasty, která je tzv. na efekt. V reklamě to holt zní lépe.

O fluoridu, známém neurotoxinu, hormonálního disruptoru, poškozujícímu DNA a karcinogenu, se bavit nemusíme -o tom už asi každý ví své. Ale napadlo by vás, že ve vaší zubní pastě může být třeba také formaldehyd? A aby pasta dobře chutnala, přimícháme do chemického koktejlu ještě sacharin nebo aspartam, také ne zcela neškodná sladidla. I když jejich výrobci je často propagují jako látky bezpečné, mají přímý, a rozhodně ne pozitivní vliv na centrální nervový systém a mozek.

Propylenglykol, běžně označovaný jako PEG,  je další látka, která se objevuje v zubních pastách. Je to forma minerálního oleje a má různé způsoby použití, je aktivní složkou v chladicích a mrazicích boxech, chladicích zařízeních motorů, odmrazovacích prostředků v leteckém průmyslu, najdeme ho v barvách, smaltech a lacích. Propylenglykol ve farmaceutické kvalitě se v zubní pastě používá jako rozpouštědlo nebo v roli povrchově aktivní látky. Dále se může přidávat glycerin, který sám o sobě není toxický. Problémem je to, že jeho zbytky ulpívají na povrchu zubů a těžko se odstraňují, což zabraňuje přirozené mineralizaci a napomáhá nedostatečné ochraně zubu. Vznikají tak častěji zubní kazy a další problémy.

Diethanolamin (DEA) je další pěnidlo, používaní v zubních pastách. DEA narušuje hormony a tvoří nitráty způsobující rakovinu. Opakované vystavení pokožky této složce může vést ke zvýšenému riziku rakoviny jater a ledvin. Sorbitol se používá jako zahušťovadlo a zvlhčující prostředek k zabránění ztuhnutí zubní pasty po otevření tuby. Je to cukrový alkohol používaný k oslazení některých "zdravých potravin". Při nedávných výzkumech bylo zjištěno, že sorbitol nalezený v žvýkačkách může způsobit chronický průjem. Mikročástice s abrazivním charakterem jsou poslední součástí zubních past. Malé kuličky jsou vyrobeny z polypropylenu, polyetereftalátu a polymethylmethakrylátu. I když pomáhají lepšímu čištění, poškozují zubní sklovinu a zvyšují citlivost dásní. Jsou také brány jako hormonální disruptory.

Co obsahují přírodní zubní pasty?

přírodní zubní pastě najdeme také sladidla, pěnidla, abrazivní částice a konzervanty. Jsou ale z úplně jiného soudku. Jako parfemační složky, které zároveň pastu ochutí a zakonzervují, jsou používány éterické oleje. Nejčastěji se jedná o ten z máty peprné, případně další antibakteriální oleje jako hřebíček, oregano, tymián, rozmarýn nebo badyán. Jako sladidlo se používá xylitol (březový cukr) anebo stévie. V v řadách přírodních zubních past najdeme jak verze s fluorem, tak bez fluoru. Jeho přítomnost je procentuálně omezená na minimum, k přirozené mineralizaci se do past míchá třeba himalájská sůl. Jako pěnidla se do bio zubních past přidávají látky, derivované z přírodních zdrojů, rostlinných olejů jako palmový, kokosový, olivový nebo řepkový. Případně jsou zcela bez pěnidel, protože pěna nemá žádný jiný efekt než ten, že nám připomíná pasty, na které jsme zvyklí.

Přirozeným abrazivním prostředkem, který zlepšuje čištění je třeba kokosová moučka nebo zelený jíl. Zubní pasty z bio sortimentu zaručují, že při jejich výrobě nebylo použito surovin, pocházejících z GMO zemědělství. Jako přírodní bělidla, které můžeme zmínit, se v těchto zubních pastách vyskytuje (kromě kokosového oleje) např. kurkuma nebo soda bikarbona. Pokud jsou přírodní zubní pasty barvené, používá se pro tento proces pouze barviv přírodního původu, mohou pocházet např. z řepy.

A tak je to se vším. Rozdíly jsou natolik propastné, že je to až zarážející. Takže jestli pokud ještě nedali šanci přírodní zubní péči, je ten pravý čas. Slibujeme, že budete příjemně překvapeni.

Přejít na sekci článku:

Bambusové zubní kartáčky

zdroj: Humble Brush

Při dentální péči nejde jen o zubní pastu, neměli bychom zapomínat ani na kartáček. Kartáček na zuby už není nudná záležitost mimo přírodní sortiment. Žádným eco friendly jedincům by neměly uniknout krásné dřevěné zubní kartáčky, které jsou zpracované z ekologicky rozložitelných materiálů. 

Bambus je přirozeně antibakteriální a roste nejrychleji ze všech rostlin na světě, při jeho pěstování nepoužívají žádné chemické postřiky. Tyto vlastnosti z něj dělají skvělý materiál pro zubní kartáčky. Pevná, ergonomicky tvarovaná rukojeť z bambusu neklouže z ruky a měkké nylonové štětinky jsou dostatečně jemné, aby ho snesl citlivý chrup i dásně. Inovativní typ nylonu je nejsnadněji rozložitelným materiálem svého druhu.

Ekologické zubní kartáčky Humble Brush splňují vysoké nároky na design a budou se skvěle vyjímat ve vaší koupelně. Můžete si vybrat ze čtyr barevných variant a přitom nezapomínáme ani na ty nejmenší. Dětem obzvlášť chceme každodenní rutinu co nejvíce zpříjemnit a hravé barvy jistě vzbudí v dětech chuť čistit si zoubky. A když vyberete tu správnou zubní pastu, máte vyhráno.

Detaily o tom, jak jsme zkoušeli přírodní zubní kartáčky značky Humble Brush si můžete přečíst v našem článku zde.