Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jak se starat o dětské zoubky?

zdroj:

První zoubek se obvykle prořezává mezi šestým a osmým měsícem. Může se ale stát, že se ukáže dřív nebo naopak později. V takovém případě nemusíte mít obavy, pokud se však žádný zoubek neprořeže do dvou let, je nutné navštívit zubního lékaře.

Před prořezáním zoubku může dítě trpět otoky a začervenáním dásně. S tím pomůže vhodně zvolené kousátko, ideálně takové, které je možné vychladit. Další možnost, jak dítěti ulevit, představuje gumový návlek na prst, který má silikonové výběžky. S jeho pomocí můžete masírovat dásně. 

Péče o dětské zoubky je důležitá, provádějte ji správně!

Jak je třeba starat se o dětské zoubky

O zoubky je potřeba starat se od samého začátku. Dítě si tak na čištění zubů zvykne, díky čemuž s tím nebude mít v pozdějším věku problém. Předejde se tím také riziku, že dítě o mléčné zoubky přijde předčasně. Pokud by se tak stalo, mohly by se objevit komplikace s posunem a špatným prořezáváním stálých zubů, které by vedly k dalším problémům.  

Jak čistit dětem zoubky

Dítěti do jednoho roku stačí zoubky čistit jedenkrát denně bez použití zubní pasty. Můžete použít například kousací, prstové nebo celogumové kartáčky, vhodnou alternativou je i namočený kousek gázy. 

Od jednoho roku by se zuby měly čistit dvakrát denně, po snídani a večer před spaním. Na čištění je ideální klasický kartáček s malou hlavou a měkkými štětinami, který je třeba měnit každé tři měsíce. Na ten dávejte jen tenkou vrstvu zubní pasty, protože se stává, že malé děti téměř všechnu spolykají a nadměrný příjem fluoru by mohl zapříčinit, že se na dětských a později na stálých zubech objeví skvrny.

Předškolní děti si zvládnou zuby umýt samy, rodiče by ale měli pomoct s dočišťováním. Aby se zamezilo spolknutí zubní pasty, mělo by se používat množství velikosti hrášku. Děti školního věku mohou začít při čištění využívat i dentální nit a ústní vodu a zubní pasta může zabírat dvě třetiny plochy kartáčku.

Návštěva zubního lékaře

Při péči o dětské zoubky je důležitá i včasná návštěva zubního lékaře. První návštěva by měla proběhnout mezi prvním a druhým rokem dítěte. Ne kvůli nějakým zákrokům, ale proto, aby si dítě zvyklo na prostředí ordinace i na cizího člověka, který se mu bude chtít podívat do pusy. 

Tipy na přípravky na dětské zoubky

Vybíráte dětské zubní pasty? Zvolte například dětskou pastu na zuby Coslys. Neobsahuje fluorid a je vhodná pro děti od tří let. Šetrné čistící složky, které obsahuje, odstraní zubní povlak a zanechají zoubky čisté a hladké. Pasta také pomáhá předcházet vzniku zubního kazu, zklidňuje citlivé dásně a chrání je před vznikem zánětů. Děti ocení její přirozenou jahodou chuť.

Dětský zubní gel Weleda neobsahuje látky zatěžující trávicí systém, a tak se nemusíte bát, ani když dítě pastu spolkne. Má příjemnou nasládlou chuť a výborné protizánětlivé, hojivé a antibakteriální účinky. Napomáhá i hojení drobných ranek v ústech a dezinfikuje zubní dutinu.

Tip BiOOO.cz

Při bolestivém růstu zoubků pomůže přírodní kojenecký masážní olej Bolavý zoubek od značky Alma. Ten dokáže navodit pocit klidu a zmírní i bolesti, které jsou spojené s s růstem kostí a nahromaděnou krví v dásni při prořezávání.