Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Péče o zuby

zdroj: Shutterstock

Péče o zuby a čištění dutiny ústní patří mezi základní hygienické návyky, které jsou nám vštěpovány od chvíle, kdy nám začnou růst zuby. Jak se o zuby ovšem správně starat? A co vše k tomu budu potřebovat? 

Prevence, aneb čištění je pouze základ

Zuby bychom si měli čistit ideálně po každém jídle, abychom předešli usazování zubního plaku, který následně způsobuje nejen zápach z úst, ale také zubní kaz. Obecné pořekadlo zní, že si zuby čistíme „ráno pro krásu, večer pro zdraví“, tedy 2x denně je stanoveno jako denní minimum. Především večer je nutné věnovat zubům větší péči a důkladně odstranit zubní plak. 

Jak vybrat správný zubní kartáček

Při výběru zubního kartáčku bychom měli dávat pozor na jeho tvrdost. Zubní kartáček by neměl být příliš měkký, aby dostatečně odstranil zubní plak, ale zároveň nesmí být příliš tvrdý, jelikož může poškodit vaši zubní sklovinu. Z tohoto důvodu se nedoporučuje na kartáček příliš tlačit. 

Kartáček na zuby by měl mít krátkou čisticí plochu, aby dosáhl dostatečně i na zadní zuby, abychom předcházeli usazování zubního plaku, a také rovně zarovnané štětiny, aby čištění zubů bylo rovnoměrné. 

Vybrat si můžete z nepřeberného množství, záleží na tom, co preferujete. Pokud dáváte přednost opravdu čistě přírodní variantě, pak je tu přírodní zubní kartáček Miswak od značky Siwak, je vytvořen z kořene Salvadory perské. Silice obsažené v lýku kořene chrání zubní sklovinu. V porovnání s plastovým kartáčkem má přírodní kartáček jemná vlákna mnohem šetrnější k zubní sklovině a dásním. Navíc je perfektní volbou i pro malé děti - je totiž vhodný při růstu zoubků na prořezávání dásní a dezinfekci ústní dutiny. Látky obsažené v kartáčku ničí efektivně zárodky zubních kazů a minimalizují zápach z úst. Výhodou kartáčku je i fakt, že nepotřebujete zubní pastu. 

Jestli dáváte přednost klasickým zubním kartáčkům, ale zároveň chcete šetřit přírodu, vybírejte kartáčky z bambusových vláken, kukuřičného škrobu či bioplastu, které mají štětiny z nylonu. Pokud byste se nemohli přece jen na některá místa s kartáčkem dostat, použijte na jejich dočištění jednosvazkový kartáček, zubní nit či mezizubní kartáček, aby vaše zubní hygiena byla kompletní. 

Nejen zubní pasta pro svěží dech

Zubní pasta slouží jako podpora péče o zuby a dutinu ústní. Zubní plak vám neodstraní, k tomu je nutné použít zubní kartáček. S čím vám ale zubní pasta pomůže jsou problémy například s citlivými zuby, či paradontózou. Pokud máte citlivé zuby je dobré vyhýbat se zubním pastám s obsahem abrazivních částic, ale naopak dbát na výběr pasty s fluoridem. Samozřejmě nesmíme zapomenout na příjemný bonus a tím je, že osvěží váš dech. 

V dnešní době již nemusíte užívat jen klasické zubní pasty. V přírodní kosmetice existuje již celá řada vychytávek, které vám pomůžou s péčí o zuby, zubní sklovinu a zubní plak. 

Další vhodnou variantou jsou zubní prášky a oleje. Jejich účinky jsou stejné jako u běžné pasty na zuby, jejich způsob užívání je logicky jiný. Zubní prášek nanesete na vlhký kartáček a čistíte zuby tak, jak jste zvyklí. Použití zubního oleje je stejně jednoduché. Nakapete pár kapek na zubní kartáček a můžete zuby vyčistit běžným způsobem.  

Pokud užíváte homeopatika, jistě víte, že mentol běžně obsažený v zubních pastách snižuje účinnost homeopatik, k tomuto účelu jsou speciální homeopatické pasty, které neobsahují ani mentol ani jiné látky, které snižují jejich účinnost. 

Věděli jste, že mýdlo se nevyrábí pouze na ruce a tělo, ale také mýdlo na zuby? Jedná se o čistě přírodní produkt, který obsahuje například bambucké máslo nebo černé uhlí. Jeho použití je jednoduché. Navlhčeným kartáčkem krouživými pohyby naneseme mýdlo na kartáček a zuby vyčistíme běžným způsobem.  Obdobným způsobem fungují tuhé zubní pasty. Kartáček je ovšem třeba namočit do horké vody, aby se tuhá pasta lépe nanášela. 

Poslední zajímavostí jsou zubní pasty v tabletkách, což oceníte zejména při cestování, kdy je třeba hlídat obsah tekutin v příručním zavazadle. Jsou velmi praktické, stačí vložit do úst, rozkousat a navlhčeným kartáčkem napěnit a vyčistit. 

Doplňky zubní hygieny

Někdy jen použití zubního kartáčku a pasty nestačí.  Existuje celá řada pomůcek, které nám s péčí o zuby pomůže. Ať už je to zubní nit, škrabka na jazyk či párátko, vše je přírodní a zubům prospěšné. Pomáhají jak odstraňovat plak, zubní kámen, předcházejí vzniku zápachu z úst, tak jsou důležité jako prevence před tvorbou zubního kazu. Oblíbeným a nepostradatelným doplňkem je ústní voda. Neodstraní zubní plak a rozhodně neslouží jako náhrada zubní pasty, pomůže spolehlivě osvěžit dech, předchází tvorbě zubního kazu a paradontózy. 

Bělení zubů na doma

Pokud toužíte po bílých zubech pomůžou vám s tím bělicí zubní pasty či zubní bělicí pásky, které většinou obsahují černé uhlí a napomáhají tak odstraňovat nežádoucí zabarvení zubní skloviny, a to bez strachu z poškození. Ať již zvolíte bělicí zubní pastu, bělicí pudr či bělicí pásky, je nutné pamatovat na tzv. bílou dietu, což znamená vyvarovat se barevným potravinám jako jsou červené víno, červená řepa, jahody, citrusy a jiné, které můžou zhatit snahu o bělení zubní skloviny. 

Babské rady na závěr

Zubní pasta není vhodná jen pro čištění zubů, ale také třeba na opar či pupínek, který vám vyrašil na obličeji v nejméně vhodnou chvíli, ať již před schůzkou či rande. Stačí nanést nepatrné množství pasty na pupínek či opar a do rána je pryč. Jedná se však pouze o nouzové řešení. Zubní pastu uplatníte i v domácnosti, například vybělí zabarvené bílé tenisky, či šperky. 

Pamatujte, že i přes veškeré pomocníky, které v péči o zuby užíváte je nutné pravidelně navštěvovat dentální hygienu, kde vám odstraní usazený zubní kámen, poradí s výběrem mezizubního kartáčku a jiné užitečné informace.