Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Pesar: Pohodlná nehormonální antikoncepce

Pesar: Pohodlná nehormonální antikoncepce Pesar je mnohými lékaři považován za nespolehlivý způsob antikoncepce, i když jeho účinnost dosahuje až 98 %.
Martina Koubová
4,9 5
12

Přejít na sekci článku:

Je cervikální pesar bezpečný?

Je cervikální pesar bezpečný? zdroj: shutterstock.com

Mnozí gynekologové nedoporučují pesar právě z důvodu jeho nespolehlivosti a nízké účinnosti. Ale co si budeme povídat, žádná z antikoncepčních metod není 100 % spolehlivá. Pilulku si můžeme omylem vzít o pár hodin později nebo se její účinky sníží díky užívání antibiotik, kondom nám může prasknout nebo sklouznout... o přerušované souloži ani nemluvě. Prostě žádná z těchto metod nám nikdy bezpečně nezaručí, že neotěhotníme. Pokud porovnáme pesar s výše zmiňovanými, je jeho účinnost až překvapivě vysoká. Sám pesar nás dokáže ochránit na 96 % (stejně jako správně použitý kondom), navíc pokud jej použijeme v kombinaci se spermicidním gelem, dosáhneme účinnosti až 98 % (běžně uváděná účinnost hormonální antikoncepce je 95,5- 99 %). Jestliže se pesar naučíte správně používat a pokaždé jej použijete v kombinaci se spermicidem, rozhodně se nemusíte bát nechtěného otěhotnění. O nic víc než když užíváte pilulky.

Možné riziko použití pesaru je vznik zánětu pochvy či močových cest. Aby se této možnosti předešlo, je při použití důležité dbát na důkladnou hygienu rukou i samotného pesaru a zhruba jednou týdně jej vyvařit v horké vodě. Důležité je také pečlivě sledovat čas, po který je pesar v pochvě zaveden. Doba by rozhodně neměla překročit 48 hodin. Pokud si nejste jistá, pesar raději vyjměte dříve (avšak nejméně 6 hodin po posledním pohlavním styku) a poté jej znovu zaveďte.

Ve výjimečných situacích, většinou bezprostředně po zavedení pesaru, hrozí vznik toxického šoku, který se projevuje vysokou a náhlou horečkou. Vyvolávají jej toxiny, produkované poševními bakteriemi, které se dostanou do krve. Pesar by si tak rozhodně neměly pořizovat ženy, u kterých se příznaky toxického šoku již dříve objevily. Na druhou stranu toxický šok je celkem ojedinělý úkaz, který vám kromě pesaru může vyvolat používání menstruačního tamponu, takže není třeba se až příliš úzkostně strachovat.