Přejít na sekci článku:
Není pesar jako pesar
zdroj: shutterstock.com
Na dnešním trhu si můžete pořídit dva druhy pesarů. Oba dva fungují na stejném principu bariérové antikoncepce, přesto je každý z nich pro jinou ženu. Prvním, méně obvyklým druhem pesaru, je vaginální diafragma, která se zavádí před děložní čípek, kde díky rozepření poševních stěn samovolně drží. Protože se poševní diafragma vyrábí v sedmi velikostech od 60 do 90 milimetrů, je před jejím pořízením nutné navštívit gynekologa, který správně určí šířku a pružnost pochvy. Další, a poněkud podstatnější překážkou, než je návštěva lékaře, je fakt, že diafragma není vhodná pro ženy s nakloněnou dělohou.
Druhým typem pesaru je cervikální klobouček, který se zavádí přímo na děložní čípek, kde díky podtlaku přilne. I v tomto případě se vyrábí několik velikostí, konkrétně tři, avšak správnou velikost si dokáže žena určit sama, bez nutnosti návštěvy gynekologa. V tomto případě se velikost pesaru určuje podle velikosti děložního čípku, to znamená podle toho, zda žena již rodila, případně jakým způsobem přivedla potomka na svět.
První, nejmenší pesar o velikosti 22 milimetrů, je vhodný pro mladé dívky a slečny, které doposud nerodily. Druhá velikost 26 milimetrů je nejlepší pro ženy, které prodělaly potrat či rodily císařským řezem. Po největším pesaru o velikosti 30 milimetrů sáhnou ženy, které rodily vaginální cestou a také ty, které prodělaly císařský řez při otevřeném děložním hrdle. Pro výběr cervikálního pesaru tak nemusíte navštěvovat gynekologa a můžete si jej vybrat sama. Dalším plusem je, že cervikální pesar je vhodný i pro ženy se zakloněnou dělohou.