Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Přírodní pomoc při zánětu dásní a parodontóze

Přírodní pomoc při zánětu dásní a parodontóze Paradontóza trápí čím dál více lidí a přesto jí lze celkem snadno a účinně předcházet.
Ina Havránková
5,0 5
2

Přejít na sekci článku:

Tea tree olej

Tea tree olej zdroj: shutterstock.com

Jednou z možností je využít báječných vlastností tea tree oleje, který je nedocenitelný v péči o chrup i celou ústní dutinu. Díky antibakteriálním a antiseptickým účinkům ústa dokonale dezinfikuje a chrání před vznikem zubního kazu, parodontózy i aftů. Pokud vás tedy trápí bolestivé dásně, kloktejte si pravidelně vodou s pár kapkami tea tree. Olej překvapivě rychle uleví od bolesti a navíc skvěle účinkuje i při krvácení dásní a pomáhá hojit drobná poranění v dutině ústní. Kromě kloktání můžete tea tree olej využít i k čištění zubů. Jednoduše kápněte pár kapek přímo na kartáček se zubní pastou a zuby vyčistěte jako obvykle. Chuť sice není právě lahodná, ale za tu úlevu každopádně stojí! Pokud ale máte raději hotové přípravky, které je možné okamžitě použít, můžete sáhnout po zubní pastě s tea tree olejem a dalšími bylinkami, a péči o ústní dutinu završit ústní vodou taktéž s obsahem tea tree.

Rakytníkový olej

Další možností, jak si pomoci od bolesti zubů, je rakytníkový olej. Můžete si s ním přímo potírat dásně nebo ho přidat do domácí zubní pasty, kterou jednoduše vytvoříte smícháním kokosového oleje a jedlé sody. Domácí pastu pak klasicky naneste na kartáček a vyčistěte si zuby tak, jak jste zvyklí. Díky svým silným protizánětlivým účinkům pomůže rakytník proti parodontóze, zánětům dásní i aftům. Olej také můžete nakapat do vody a kloktat stejně, jako v případě tea tree, nebo je možné lžíci čistého oleje chvíli poválet v ústech a poté vyplivnout.

Esenciální olej hřebíček

Esenciální olej z hřebíčku je další možností, jak si ulevit od bolesti dásní a funguje i jako skvělá prevence proti vzniku zubního kazu a dalších neduhů, které pak mají bolest na svědomí. Hřebíčkový olej působí nejen antisepticky, ale má také skvělý analgetický účinek, takže vám dokáže skvěle ulevit od bolesti. Esenciální olej můžete přidat do domácích i konvenčních zubních past nebo ústních vod, ale je možné ho použít i čistý přímo na bolavé dásně a nechat působit ideálně přes noc. Vzhledem k jeho kořeněné vůni není jeho užívání nijak nepříjemné a navíc, jako bonus, díky svému aroma dokáže účinně bojovat i proti nepříjemnému zápachu z úst, který bolestivé záněty a parodontózu často doprovází.