Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Tajemná léčivá masticha

Tajemná léčivá masticha Masticha je skutečným unikátem. Jedná se o pryskyřici ze stromu řečík lentišek, který roste pouze na jihu řeckého ostrova Chios.
Iva Lhotská
5,0 5
6

tajemná léčivá masticha zdroj: shutterstock.com

Pokud míváte časté problémy se zuby, trpíte afty či jinými nepříjemnostmi v dutině ústní, špatně trávíte nebo vám dokonce diagnostikovali Helicobacter pylori, rozhodně vám doporučuji přečíst si tento článek. Výjimečná pryskyřice zvaná Masticha vám může podobné potíže pomoci překonat.

Masticha nebo Chios masticha, jinak též zvaná mastic, mastix, mastika nebo mastiha, řecky μαστιχα je vzácná pryskyřice ze stromu řečík lentišek (Pistacia lentiscus var. Chia), jenž roste výhradně v jižní části řeckého ostrova Chios. Kombinace podnebních podmínek a místní půdy zřejmě přispívají k tomu, že jedině chioská masticha je po dlouhá staletí ceněna pro významné léčivé účinky na lidský organismus. Jedná se o skutečný unikát. Při sběru se kůra řečíku nařezává specifickým způsobem a z ní vykapává léčivá, průsvitná a lepkavá míza, masticha. Asi po 3 týdnech na slunci ztvrdne a vlivem počasí získává různé tvary a velikost.

Už v době starověku byly známy syrové mastichové slzy jako první žvýkačka přírodního původu. Masticha se pro své silné antiseptické či antibakteriální vlastnosti a výrazné aroma již dlouho doporučuje při různých chorobách dutiny ústní, poruchách trávení a v příp. mnoha potíží se žaludkem, jako jsou např. žaludeční vředy. Kousky mastichy se dají umlít na prášek, nebo se vyrábějí ve formě doplňků stravy. V každém případě se jedná o 100% přírodní produkt v rámci ekologického zemědělství. Tato životodárná pryskyřice našla své uplatnění v potravinářství, zdravotnictví, ale i v oblasti kosmetiky.

Jak se pryskyřičné "zlato" zvané masticha používá?

Masticha obsahuje více než 100 různých látek, ovšem rozpoznáno bylo zatím 80 z nich. Za zmínku určitě stojí unikátní kombinace těchto obsažených látek. Je přinejmenším zajímavé, že masticha není navzdory již prokázaným léčivým účinkům dosud považována v oblasti klasické medicíny za schválený léčebný prostředek. Určitý obrat k lepšímu nastává v arabských zemích, kde je masticha součástí některých přípravků, třeba zubních past. U nás se stala masticha pozoruhodným přírodním produktem, který je využíván např. k redukci zubního plaku, kazu, při zánětech v dutině ústní či pro její bělící účinek na zuby. V ČR masticha certifikaci od Státního zdravotního ústavu na zdravotní nezávadnost má.

Pokud budete mastichu užívat delší dobu, pomůže vám vyléčit Helicobacter pylori, který je původcem žaludečních vředů, zánětu žaludku a dvanáctníku. Masticha však má spoustu dalších blahodárných účinků na lidské zdraví. Můžete ji žvýkat surovou, koupit si žvýkačky Elma s různými příchutěmi, brát mastichu ve formě kapslí, používat prášek s inulinem či mastichový olej. Masticha též slouží jako přísada do kosmetických přípravků. V příp. vážných zdravotních potíží konzultujte užívání mastichy s odborníkem.

Léčivé účinky mastichy

1. Masticha podporuje dobré zažívání, ulevuje při žaludečních vředech, bolestech a zánětech žaludku či dvanáctníku, jater a střev. Zabírá při refluxu jícnu.

2. Masticha dokáže zamezit šíření bakterie Helicobacter pylori a Zlatého stafylokoka.

3. Masticha pomáhá udržovat vhodné pH v ústní dutině, čímž snižuje možnost výskytu zubního plaku a kazu. Zamezuje množení bakterií v ústech, snižuje zápach z úst, bělí zuby. Působí proti parodontóze.

4. Žvýkání mastichy je vhodnou doplňkovou terapií při zánětech trávicích orgánů.

5. Masticha působí proti zvýšenému "špatnému" cholesterolu a snižuje riziko onemocnění aterosklerózou (kornatění cév).

6. Masticha je přirozeným antioxidantem.

7. Masticha má příznivý vliv na dýchací soustavu a mírní kašel.

8. Masticha působí též přímo na kůži - urychluje hojení ran, má antimykotické působení.

9. Masticha regeneruje pokožku a napomáhá lepší tvorbě kolagenu.

Využití mastichy je velice široké. Kromě klasického použití surové mastichy ve formě pryskyřičných kapek, oleje či prášku se např. na samotném ostrově Chios, v Řecku nebo v zemích arabského světa masticha přidává do pokrmů, nápojů či do kosmetiky. Masticha tvoří součást přírodních mýdel, sprchových gelů, šamponů, zubních past i ústních vod.