Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Seznamte se - David Bronner

Seznamte se - David Bronner David Bronner šéfuje značce, která se může pyšnit jedním z nejetičtějších konceptů vůbec a nebojí se bojovat za to, co považuje za správné.
Pavlína Klaudová
5,0 5
6

seznamte se - david bronner zdroj: Dr.Bronner´s

To si tak procházíte naší prodejnou a dostane se vám do ruky letáček, který vám vykládá něco o tom, na kolik možných i nemožných způsobů můžete použít kastilské mýdlo. Zaťukáte si na čelo a pak vás přepadne touha je všechny vyzkoušet. My totiž neprodáváme jenom tak nějaké kastilské mýdlo. Je to totiž Bronnerovo kastilské mýdlo. A David Bronner, současný výkonný ředitel firmy Dr.Bronner´s, je pro nás v Biooo takový Superman nebo 007 přírodní kosmetiky. Prostě hrdina, který se nebojí jít do věcí, které cítí, že jsou správné naplno. I když třeba může skončit v base. To je dnešní Dr. Bronner.

Kdo je David Bronner?

David Bronner (na fotce vlevo, ten s tričkem je jeho bratr Mike, prezident společnosti) je dost nestandardním šéfem společnosti. Rebel, vyznavač konstruktivního kapitalismu, fair-trade obchodu a nadšenec, kterému je jedno, co si o něm kdo myslí, hlavně, pokud jeho práce přináší dobro planetě. Prostě člověk, který kašle na konvence, dělá si svoji práci a drží se tradičních rodinných receptur. A nezajímá ho to, že by mohl používat ty nejlevnější možné chemikálie a pak „napálit“ cenu produktu s tím, že jde přece o dobrou značku a lidem je jedno, co na sebe patlají, hlavně, když to voní. To je David Bronner, výrazná tvář a zástupce nejmladší generace firmy Dr. Bronner´s, založené roku 1948. Navazuje na tradiční rodinnou výrobu mýdel, kterou reprezentuje pět po sobě jdoucích generací Bronnerova rodokmenu, a jejíž historie se začala psát roku 1858 v Německu.

Co se nám na Davidu Bronnerovi tak líbí? Je svůj, jeho rodinná firma rozděluje finanční zdroje efektivně a poctivě. Snaží se o co nejproduktivnější ekologickou výrobu a ochranu planety od začátku až do konce. Zaměstnanci jsou pro něho důležití a stará se o ně, „jako by byli jeho vlastní“. Poskytuje jim různé kompenzační programy, jako je 100% bezplatná zdravotní péče pro celé jejich rodiny a poměrně dobré příplatky za jejich dobře odvedenou práci. Žádný z top manažerů nikdy nebere více než pětinásobek mzdy toho nejposlednějšího uklízeče ve skladu. Protože každý člověk se selským rozumem ví, že platíte-li dobře svoje zaměstnance, jsou schopni zvyšovat kupní sílu země a jejich investicemi se vrací peníze zpět do ekonomického řetězce. Podnikatelský koncept Dr. Bronner´s bere ohledy na to, aby „byly všechny bytosti šťastny“. Je to celistvý program na zachování těch nejlepších vztahů člověka a přírody. Takových moc není, že? Ano, uznáváme, že za Bronnerovo „šťastné mýdlo“ možná zaplatíte více než byste čekali. Ale také si uvědomujeme, že za to prostě stojí.

Suroviny, které firma Davida Bronnera používá, pocházejí z toho nejkontrolovanějšího fair-trade zemědělství, jaké si dokážete představit. Nepodporuje velké koncerny, ale pracuje s malými farmáři, kteří mu dodávají rostlinné oleje a vonné přísady té nejlepší kvality. A když dodavatele, který tyto náročné podmínky nesplňuje, nenajde, tak prostě založí vlastní farmu, jako to udělal na Srí Lance s kokosovým olejem. A tak, když si koupíte lahvičku s jeho kastilským mýdlem, můžete si být jisti, že podpoříte férový obchod v Izraeli, na Srí Lance, v Ghaně, na Ekvádoru nebo v Indii. A jestliže píšeme, že Davidu Bronnerovi záleží na celé planetě, znamená to také to, že se zasazuje o dodržování práv zvířat a jeho výrobky jsou nejen veganské, ale jde ve svém podnikatelském konceptu ještě dál. Prosazuje ty nejpřísnější podmínky welfare, které mají za cíl snížení průmyslových emisí a škodlivin, které se dostávají do ovzduší, vody a půdy z velkochovů.

Boje s větrnými mlýny GMO a zdraví z konopí

Zastavme se u konopí, které bylo dlouhou dobu v USA zakázáno pěstovat pro domácí potřebu. Americká protidrogová politika svým nešťastným postojem k této rostlině připravovala svoji ekonomiku o podstatnou část výnosů z jejího komerčního pěstování. Konopí je jedna z nejekologičtějších a nejuniverzálnějších plodin světa. Poskytuje materiál pro výrobu rostlinného oleje, důležité součásti bio kosmetického průmyslu, konopná semínka jsou bohatou nutriční bombou pro vyznavače zdravého životního stylu, konopná vlákna jsou výborným zdrojem pro oděvní a papírenský průmysl. Na rozdíl od kukuřice nebo sóji, dvou plodin, které jsou nejvíce v konvenčním zemědělství přihnojovány GMO hnojivy, je konopí nenáročná rostlina, nevyžadující přihnojování a ošetřování herbicidy a pesticidy.

Firma Dr. Bronner´s dlouhodobě bojovala za to, aby bylo konopí v USA legalizováno nejen pro lékařské, potravinářské a kosmetické účely, ale také pro osobní potřebu. A upozorňovala na fakt, že pokud je užíváno zodpovědně, představuje pouze minimální riziko a jeho pozitivní dopady jsou daleko rozvětvenější než negativa, které s sebou přináší legalizace marihuany. David Bronner byl také zatčený za setí konopných semen a za sklízení rostlin. V roce 2013 se podílel na vůbec první komerční sklizni konopí v USA.

David Bronner, jehož otec pracoval pro společnost Monsanto (největší známý americký, ale i světový producent GMO), je také velikým bojovníkem proti geneticky modifikovaným hnojivům a plodinám. Přispěl poměrně velkou částkou na kampaň, která měla za cíl zprůhlednění označování výrobků, pocházejících ze zdrojů GMO. David říká, že pokud lidé nebudou mít právo si vybrat mezi GMO a bio zdroji, pak už nebude šance sehnat geneticky nemodifikované suroviny. Je pravdou, že díky stále rostoucímu šíření GMO přicházíme o mnohé živočišné i rostlinné druhy, které jsou důležité k zachování života na zemi. Informovaným výběrem potravin a nejlépe přírodní kosmetiky tak přispíváme k záchraně ekosystémů. Pokud chcete kvalitu a ne kvantitu, určitě si pořiďte nějaký z výrobků Dr. Bronnera. Investice do nich prostě stojí za dobrý pocit, že děláte něco pro sebe i pro svět.