Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Tradiční vs. moderní menstruační pomůcky: rozdíl nejen v bělení

zdroj: shutterstock

Dva na pohled stejné tampony se mohou výrazně lišit složením i vlivem na vaše tělo a pH. Podobně je to s vložkami. Na co se zaměřit při výběru menstruačních pomůcek, aby vaše tělo dostalo tu nejlepší péči? Sáhnout můžete i po netypické alternativě. Konvenční menstruační pomůcky jsou často běleny chlorem a obsahují rayon či pesticidy. Poradíme vám, na co se zaměřit při výběru nezávadné varianty

Za nerovnováhu mohou dioxiny

Mezi konvenční menstruační pomůcky patří vložky a tampony běžně dostupné v každém supermarketu. Ty jsou ale při výrobě běleny chlorem. Jeho sloučeniny - dioxiny - v těchto menstruačních pomůckách zůstávají a při jejich používání se uvolňují do těla. Tělo je špatně odbourává a při přílišné koncentraci dioxinů může docházet mimo jiné k hormonální nerovnováze.

Nesvědčí nám ani rayon a pesticidy

Běžnou součástí konvenčních vložek a tampónů je i rayon. Ten při používání není konzistentní a jeho části se uvolňují přímo do těla, kde mohou způsobovat podráždění a záněty. Nejbezpečnější je čistá bavlna, která není bělena chlorem. U konvenčních výrobců jsou ale bavlníky stříkány chemikáliemi jako jsou pesticidy, herbicidy a další. Ty opět zůstávají v konečném produktu.

Tampony a vložky z biobavlny

Pokud hledáte zdravější variantu a chcete u používání tamponů zůstat, sáhněte při výběru po těch ze 100 % biobavlny. Ta buď není bělena vůbec, nebo peroxidem vodíku. Ten už zmíněné dioxiny neobsahuje. Totéž platí pro výběr vložek. Případně vyzkoušejte látkové vložky. Ty nebývají bělené vůbec a navíc generují výrazně méně odpadu.

Menstruační kalíšek a další alternativy

Pokud vám konvenční tampony nevyhovují, velkou oblibu si v posledních letech získal menstruační kalíšek. Je vyrobený z lékařského silikonu a žádné částice se při jeho používání do těla neuvolňují. Jeden kalíšek má životnost až 10 let. Alternativní variantou k tampónům je také menstruační houba, která se vyrábí z mořské houby. Používá se jako běžný tampon, přičemž její životnost je násobně vyšší. Jedna menstruační houba vám při běžném používání vydrží i půl roku. Pokud vám vyhovují spíše vložky, můžete jako alternativu vyzkoušet menstruační kalhotky. Ty bývají často také z biobavlny a obsahují navíc ionty stříbra, které zabraňují šíření bakterií a eliminují zápach. Životnost kalhotek je v závislosti na složení kolem 100 pracích cyklů.